y DE SPAANSE AJACIEDEN KICK OFF NR. 1 - 23 RINUS MICHELS Als speler en trainer had Ri- nus Michels er bij elkaar zo'n kwart eeuw bij Ajax op zitten toen de club onder zijn leiding in 1971 voor het eerst een Europa Cup bin nenhaalde. Net als aanvoer der Vasovic vond 'de sfinx' het een mooi hoogtepunt om Ajax te verlaten. Bij Bar celona had Michels een ze kere aanlooptijd nodig, maar na een derde en een tweede plaats kwam de vic torie in 1974, toen Bar^a voor het eerst sinds veertien jaar het landskampioen schap won. Een jaar later verliet Michels Camp Nou, om, na een jaar bij Ajax als tussenpaus te hebben ge fungeerd, weer voor enige tijd het roer bij Barcelona over te nemen. Grote succes sen bleven ditmaal uit, en Michels zette zijn carrière buiten Spanje voort, met wisselend succes: in Amerika en Duitsland had het wel licht beter gekund, bij het Nederlands elftal zette hij in 1988 de kroon op zijn loopbaan met het Europees kam pioenschap. JOHAN CRUIJFF Driemaal liet hij De Meer met slaande ruzie achter zich, en nog steeds galmt zijn naam in tijden van tegenspoed door het stadion waar hij als kind al een vertrouwde verschijning was. Het tekent het respect dat het Ajax-publiek nog altijd heeft voor Johan Cruijff, de beroemdste Nederlander sinds Vincent van Gogh. Cruijff was al een paar jaar begeerd door Barcelona toen hij in 1973 besloot het rood-wit van Ajax te verwisselen voor het blauw-rood van de club die vergeefs uit de shaduw van Real Madrid trachtte te komen. Eenmaal verlost van de re glementaire 'koelkastperiode' trok Cruijff de centrale rol in het elftal zo nadrukkelijk naar zich toe dat Barcelona voor het eerst sinds mensenheugenis weer kampioen werd, een feit dat met Cruijff niet meer werd herhaald. In 1978 verliet de Amsterdammer de Catalaanse club, om na een Ameri kaans avontuur, een come-back bij Ajax, een wraakexpedi- tie bij Feyenoord en weer een come-back bij Ajax tien jaar later als coach terug te keren bij zijn tweede liefde. Na drie jaar en talloze miljoenenaankopen had Cruijff zijn zin: in 1991 was Barcelona weer kampioen, en ditmaal bleef de ti tel drie jaar achtereen in bezit. De successen bezorgden Cruijff een merkwaardige status: die van nationale held in wmm^m Twee mannen die Ajax naar internationale successen voer den, Johan Cruijff en Rinus Michels, troffen elkaar weer bij Barcelona. twee landen, Nederland en Catalonië. Het is dan ook de vraag of Ajax in de ogen van het publiek vandaag Barcelo na ontvangt, of Johan Cruijff. JOHAN NEESKENS Als negentienjarige jongen verkaste Neeskens van het be scheiden RCH naar Ajax, waar hij op de eerste de beste trai ning Vasovic onderuit kegelde en op de vraag van een jour nalist naar zijn aanpassingsproblemen verbaasd antwoord de dat hij was gekomen om te voetballen en niet om zich aan te passen. Al vanaf zijn eerste seizoen bestreek Nees kens een flink deel van het middenveld: hij fungeerde als stofzuiger, als jager, als betonnen muur en op zijn tijd als maker van kamikazedoelpunten: de zweefkopbal van Nees kens was van ongekende schoonheid. Dat vond ook Barce lona, dat, enthousiast geworden door het succes met Cruijff, hem in 1974 aantrok. Jarenlang voetbalde de onver zettelijke Heemstedenaar in de Spaanse club, waarna hij naar Amerika vertrok. In 1985 speelde hij nog een half jaar tje bij FC Groningen, waarna hij zich definitief in Zwitser land vestigde als speler/trainer van een derde-divisieclub. Voor een wedstrijd ter ere van de vijftigste verjaardag van Sjaak Swart speelde hij in 1988 nog eenmaal in De Meer,

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 22