VAN NEGEN NAAR ZES EEN APPELTJE TE SCHILLEN MET BARCELONA STEFAN PETTERSSON De oplettende volgers van het wel en wee van Ajax zal het niet ontgaan zijn dat het elftal van Louis van Gaal een aan tal veranderingen heeft ondergaan. Het vertrek van Wim Jonk, Dennis Bergkamp en Marciano Vink zorgde voor open plekken in het team. De "vacature Jonk" werd ingevuld door de aankoop van John van den Brom. Voor de Bergkamp-posi tie is Dan Petersen één van de alternatieven. Bleef over de rechtermiddenveld-plaats van Marciano Vink. Een eenvoudige rekensom brengt Rob Alflen naar voren voor die positie, maar Rob kampt met een hernia en is dus niet beschikbaar. In de oefenwedstrijden speelde Stefan Pettersson op die plaats. Van negen naar zes. Maar voor Stefan houdt dat geen degradatie in. Wie in de gelegenheid was om Ajax in de eerdere vriend schappelijke ontmoetingen te zien spelen zal het ongetwij feld zijn opgevallen met welke gedrevenheid Stefan zich van zijn middenveld-taak kweet. Alsof-ie nooit ergens an ders had gespeeld, zo zelfbewust en taakbewust voetbalde de Zweed met het nummer 6. De net 30-jarige ex-aanvaller is één van de grote hopen die Ajax met het oog op het vol gende seizoen koestert. Die opvallende positiewisseling is één van de redenen om juist met Stefan Pettersson van gedachten te wisselen voor de eerste grote ontmoeting van Ajax aan de vooravond van het seizoen 1993 - 1994. Maar er is meer. vrijwel altijd met je neus richting doel. Heel anders dan ik gewend was. Soms denk ik wel eens hoe ik zou hebben gedaan in de spits, maar eigenlijk mis ik die spitspositie niet. Dat komt ook omdat ik mij er op heb ingesteld als mid denvelder te spelen en daar wil ik het beste van maken. In de spits was mijn plaats, het is mijn plaats niet meer. Zo simpel ligt het. Ik denk dat als middenvel der mijn ervaring beter tot zijn recht komt dan als aan valler. In de spits is het moeilijker om je medespe lers te coachen om het spel- ritme te bepalen. Vooral de coaching is makkelijker, je staat middenin het spel en ik kan mij beter laten gel den. Stefan, hoe is de start van het seizoen je tot nu toe bevallen? We zijn in juli vrij rustig, of rustig, laat ik zeggen gedoseerd begonnen met de eerste trainingen. Ik heb het idee dat het dit seizoen wel wat kan worden. Natuurlijk verwachtte men naast het aantrekken van John van den Brom nog een aan koop maar die is er tot nu toe (het interview werd net voor het vertrek van Ajax naar Finland afgenomen, red.) nog niet. Wanneer er een speler komt moet het natuurlijk een goeie zijn, en zelfs wanneer het een speler van naam is, dan kan je nog niet met zekerheid zeggen of hij in het spel van Ajax past. Maar met de groep die er vandaag staat geloof ik er ook in, zeker. Opvallend is jouw nieuwe positie in het veld. Had je daar op gerekend? Aan het eind van het vorig seizoen zeker nog niet wat be treft de rechtsmiddenveldpositie, want toen wisten we nog niet dat Marciano weg zou gaan. Toen die transfer rond was, heb ik er terdege rekening mee gehouden dat ik op die positie terecht zou komen. Al in het vorige seizoen heb ik een paar keer op die plaats gespeeld en ik wist dat Louis van Gaal er rekening mee hield dat hij mij daar kon benut ten. Ik was dus helemaal niet verbaasd en ik heb er ook he lemaal niets op tegen om als middenvelder te spelen. Ook in Zweden, bij IFK Göteborg, speelde ik al als middenvelder. Ik moet zeggen dat het mij best bevalt. In de eerste plaats omdat je, wanneer je in balbezit komt, meer tijd hebt dan als spitsspeler, wanneer er meteen iemand tegen je aan staat. Je hebt meer gelegenheid om te kijken en je speelt Vanavond: Ajax - Barce lona. De eerste grote wedstrijd voor eigen pu bliek maar buiten dat toch ook niet zomaar een vriendschappelijke wed strijd. Het is voor ons de eerste grote test tegen een elftal dat ik het afgelopen sei zoen regelmatig op televisie heb zien spelen. Het is een heel goed elftal dat uitste kend voetbal speelt. Ik kijk graag naar ze. Het wordt een moeilijke klus voor ons want Barcelona is één van de betere ploegen in Euro pa. Maar het wordt zeker ook een heel aantrekkelijke wedstrijd.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 12