DE FRIESE INVASIE BEKERFINALE 1993 A J A X - HEERENVEEN Nooit eerder plaatste een Friese club zich voor de eindstrijd om de KNVB-Beker en daarom heeft voetbalminnend Friesland Hemelvaartsdag omgedoopt in Kuipvaartsdag. Naar schatting 20 duizend supporters van de Sportclub Heerenveen zijn vandaag met tweehonderd bussen, zes dubbeldekstreinstellen, een boot en een vliegtuig naar het Feyenoord-stadion getrokken. Een invasie te land, ter zee en door de lucht, die het verkeer op verschillende knooppunten in het land volledig heeft lamgelegd. TE LAND Het kantoor van de SC Heerenveen, van waaruit het mammoettransport wordt geleid en gecoördineerd door tien medewerkers, wordt vanaf maandag 3 mei overstelpt met aan vragen voor kaartjes. Binnen een week is het Friese Haagje zo goed als los van de 20 dui zend toegangsbiljetten. Op dinsdag 11 mei doet een groep supporters nog een uiterste poging de laatste 750 kaartjes te bemachtigen. Sommigen hebben de nacht slapend voor de kassa's doorgebracht om verzekerd te zijn van de Kuipvaart. Heerenveen-voorzitter Tjisse Wallendal: ,,lk noem het maar het Elf Steden-effect. Zodra er evenementen zijn waarbij voor Friesland eer te behalen valt, dan schaart iedereen zich achter de eigen spor ters. En de mensen gaan natuurlijk ook naar Rotterdam om dè dag op zich mee te maken. Mensen die sporadisch naar het voetballen gaan. De dag niet willen missen, daar gaat het ze om". TER ZEE EN DOOR DE LUCHT Niet alleen over de weg en het spoor verkassen de duizenden Heerenveen-fans naar Rotterdam. Om de slogan 'te land, ter zee en door de lucht' te vervolmaken heeft een aan tal supporters het plan opgevat om met een speciale chartervlucht van vliegveld Eelde naar Zestienhoven te vliegen. En oud-schaatser Jan Ykema is één van de organisatoren van een heuse twee-daagse bootreis naar de Maasstad. Jan Ykema: „Ik denk dat Heerenveen ook alleen De Kuip had kunnen vullen. Heerenveen is de ploeg van Friesland, Cambuur de ploeg van Leeuwarden. Het Friesland-gevoel steekt weer de kop op. Het wordt een complete uittocht en natuurlijk heel gezellig. Ik heb jarenlang geschaatst en heb hetzelfde meegemaakt op Thialf. Ook voor deze wedstrijden was het moeilijk om kaartjes te bemachtigen en als je dan zag wat mensen er voor over hadden om er toch maar bij te zijn, dat is echt ongelofelijk. En er zijn nooit problemen, ledereen die weieens in het Abe Lenstra-stadion is geweest, weet dat er niets mis gaat. Het Friesland-gevoel, ik ben er best een beetje trots op. In het Westen zullen ze zeggen, dat wij op z'n Jan Boerenfluitjes feestvieren, maar we doen het wel heel gedecideerd." Kortom, Friesland wappert het blauw-wit ver buiten de eigen landsgrenzen. Deed het eigengerijde volkje al van zich spreken met het skOtsjesilen, het fierljeppen, het kaatsen, de Elf Steden Tocht en het Thialf-spektakel, het jaar 1993 staat voor de Friezen in het teken van de strijd om de KNVB-Beker. En dat tot groot genoegen van Hans Wiegel, Commissaris van de Koningin van Friesland: „De Friezen zijn altijd trots op hun land, hun cultuur en hun sport. Als je in het Friese hart kijkt, zie je een mengeling van romantiek en nuchterheid. Onder romantiek moet je de liefde voor Friesland verstaan. Onder nuchter heid moet je de afkeer van buitenissige situaties proeven. Tijdens een sportevenement laten ze even de nuchterheid los, maar blijven ze met beide benen op de grond. De Friezen waren trots op Abe Lenstra, op Adje Keulen-Deelstra en dat zijn ze nu op Heerenveen. Hoe ik naar De Kuip ga? Jk had het idee om een helicopter te huren en mijzelf boven de middenstip aan een touw te laten zakken, maar dat schijnt niet te kunnen. Ik kom dus gewoon per auto." 35

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 35