DE KRANKZINNIGSTE EN DE SAAISTE AJAX-FEYEMOORD fIMJIRIIR Ruud Geels scorend tegen Feyenoord. In het seizoen 1975-1976 maakte de gewe zen Feyenoorder vijf van de zes Ajax-doeipunten. Bleyenberg scoorde drie maal. Het werd die dag 5-1 De krankzinnigste De eerste keer dat Johan Cruijff na zijn geruchtma kende overstap van Ajax naar Feyenoord tégen zijn oude club speelde, leken de Rotterdammers volledig overrompeld te worden. Na 20 minuten stond Ajax met 3-0 voor, maar net voor de rust was die voorsprong ger- duceerd tot 3-2. Terwijl ie dereen op de gelijkmaker wachtte, kopte Keje Mole naar raak: 4-2. Daarna stort te de Feyenoord-verdedi- ging met donderend geraas in en liep Ajax showend uit naar 8-2. De terugkeer van Feyenoord aan de top van het Neder landse voetbal zal, heel diep van binnen, menig Ajacied goed hebben gedaan. Een beetje Mokummer zal het niet hardop durven zeggen, maar met vier-nul winnen in een uitwedstrijd tegen een club die onderaan in de mid denmoot hangt is geen aar digheid aan. Zeker wanneer die club niet zo maar een club is, maar de aartsrivaal. PSV heeft in de afgelopen ja ren de rol van Feyenoord als doorlopende mede-titelkan didaat overgenomen. Toch missen de duels tegen de Eindhovenaren de roman tiek van een Ajax-Feye- noord. Vanaf de eerste ont moetingen, we spreken van het begin van de jaren twin tig, gingen deduelstussen Ajax en Feyenoord om de hegemonie. Wedstrijden te gen PSV, daar wordt pas een jaar of vijftien echt naar toe geleefd. Te kort nog om die krachtmetingen als "klassiekers" te omschrijven. Veel ontmoetingen tussen Ajax en Feyenoord staan in het geheugen van de voetballiefhebbers gegrifd. leder heeft zijn eigen voorkeur, die afhankelijk kan zijn van het belang, de dramatiek, van één sublieme aktie of van een arbitrale blun der. Hieronder volgt een persoonlijke keuze van schrijver dezes. De spectaculairste In april 1970 had Feyenoord zich zojuist voor de Europa Cup finale geplaatst. Een seizoen eerder was Ajax de Rotterdam mers voorafgegaan en had ditmaal de landstitel voor het grijpen. Meer dan ooit was het een prestige-strijd, waarin Ajax aanvankelijk van het kastje naar de muur werd ge speeld. Twintig minuten voor tijd tilde Henk Wery de stand naar 3-1 voor Feyenoord. En...Ajax kwam los. Binnen een mi nuut scoorde Cruijff en even later was hij zo attent om tegen keeper Treytel aan te leunen, zodat deze een voorzet van Wim Suurbier over zich heen tegen het net zag zeilen. Ajax had de eer en een punt gered. Maar vraag niet hoe. De pijnlijkste Enkele dagen voorde Europa Cup-finale van 1971, tegen Pa- nathinaikos, stonden Ajax en Feyenoord in de competitie ge lijk en in het Olympisch Stadion tegenover elkaar. In de stro mende regen beet Feyenoord, met de geblesseerde Laseroms en Israel aan het hoofd, van zich af. Ajax scoorde het eerst maar Feyenoord het vaakst. In een harde slag won Feye noord met 3-1. De saaiste In 1978 zaten zowel Ajax als Feyenoord in een mindere perio de. Dat waste merken in hun onderlinge duel. Voor de eer ste en tot nu toe enige keer eindigde de strijd in een bloede loze 0-0. De tweeslachtigste In september 1977 maakte Ajax in de laatste minuut gelijk: 2- 2. De maker van het doelpunt heette René Notten. Die had geen basisplaats bij de Amsterdammers. Hij speelde nadien nog één keer mee om daarna naar Feyenoord te worden ge transfereerd, de club die hij zojuist een punt afhandig had gemaakt. K CK OFF MR. 22 De belangrijkste Op de laatste speeldag van het seizoen 1959-1960 had Ajax in De Kuip met 3-0 van Feyenoord verloren en daarmee de voorsprong van twee punten prijsgegeven. Op Hemelvaarts dag werd een beslissingswedstrijd gespeeld, met de landsti tel als directe inzet. Vergeleken met vier dagen eerder speel de Ajax als herboren maar keek bij rust toch tegen een ach terstand aan, door een benutte strafschop. Na rust kreeg Sjaak Swart vleugels en toonde Wim Bleyenberg (vervanger van de geblesseerde Cees Groot) zijn waarde als "kanon". De rancuneuste Ruud Geels scoorde bij Feyenoord aan de lopende band maar wist zich geen vaste plaatste verwerven. In 1970 werd Geels verkocht aan Go Ahead en via Club Brugge belandde hij bij Ajax. Daar haalde hij in het seizoen 1975-1976 op ondubbel zinnige manier zijn revanche. Ajax won met 6-0 en vijf doel punten droegen Geels' signatuur. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 5