AJAX-INSTUIF 1993 KICK OFF NR. 20-21 Marcel Vermeulen De kantine op Voorland is overvol. Vaders en moeders drentelen nerveus in het rond. Jeugdfoto's van de huidige wereldsterren Frank Rijkaard, Marco van Basten en Dennis Bergkamp wor den niet opgemerkt. De ou ders hebben slechts oog voor hun eigen vedettes. Een barse stem vraagt om aandacht. Achternamen gaan staccato in het rond. Het lijkt de analyse van een lichting stoere dienstplichti gen, maar het handelt hier om een groep breekbare ta lentjes. De kraamkamer van voet ballend Europa heeft die vrijdagmiddag bezoekuur. Dit keer komen de gastjes uit het westen van het land, de rest van Nederland was een week eerder aan de beurt. Via deze instuif in de krokusvakantie legt Ajax de basis voor het vlaggeschip van pakweg 2014. Het pad tussen het sportcomplex en de vier lichtmasten levert in letterlijke zin geen proble men op, maar figuurlijk wacht over de brug een sloot vol zuchten en tranen. De eerste stap voor de E- en F- junioren is zoveel moge lijk kruisjes te scoren in de mappen van de trainers. De selectie is hard. Ton Pronk, de geestelijk vader van de serie van zes instui ven, rekent voor. "Er waren dit jaar 1600 inschrijvingen. We moesten zelfs vierhon derd jongens teleurstellen, omdat op het complex te weinig ruimte is om ze alle maal te herbergen. De spe lers van wie we na lezing van hun gegevens bepaalde verwachtingen hebben, wor den bezocht door scouts. Tussen de 150 en 170 voetballers krijgen een uitnodiging voor een testwedstrijd. Het gaat vooral om de aanvulling van de jongste jeugd. De scouting werkt zo goed dat er voor de oudere groepen bijna nooit betere dan onze huidige spelers te vinden zijn", oordeelt Pronk. Er glippen nauwelijks grote vissen door de fijne mazen van het net. De mannen in de regenjassen hebben er dus kijk op. Maar waar kijken zij naar, wat zijn hun criteria. "De jon gens moeten brutaal zijn. De bal durven opeisen. Ze moe ten pingelen, dat duidt op zelfbewustzijn. Verder kijken we naar de elementaire dingen. De rest doen we zelf wel. Er lopen hier voldoende goede trainers rond." Aan de Ajax-instuif werd door één meisje meege daan. De talentvolle Rachel Makenbach, op de foto van Louis van der Vuurst verwik keld in een scherp duel met een tegenstander, toonde met 1600 andere jonge voetballers haar capacitei ten aan de trainers van Ajax. Foto: Louis van de Vuurst

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 20