TROTS VAM DE BOURGOGNE AUXERRE Vanavond treedt Ajax voor de vierde keer in de Europa Cup- historie aan tegen een Franse tegenstander: A.i. Auxerre. De club uit de befaamde wijnstreek Bourgogne heeft internatio naal -nog- niet zo'n geweldige naam. Maar in de afgelopen jaren heeft de club, geïnspireerd door trainer Guy Roux, daar wel een goede basis voor gelegd. "Kick Off" stelt u voor: Association de la Jeunesse Auxerroise. In 1905 opgericht kende Auxerre een vrij bescheiden rol in het Franse voetbal dat vooral werd overheerst door clubs als Olympique Marseille, Bordeaux, Monaco en Saint Etien- ne. Voor de provincialen was er tot een tiental jaren gele den slechts een rol op het tweede plan weggelegd. Toch stond de vereniging bekend als een broedplaats voor ta lent. Echter, die talenten maakten zich elders te gelde, in geringe mate profiteerde Auxerre zelf van de noeste arbeid met de jonge voetballers. Sinds een jaar of vijf lijkt daar verandering in te komen en behoort de club uit de stad die aan de rivier de Yonne ligt, tot de subtop van Frankrijk. Vol gens optimisten is het slechts een kwestie van tijd, eer Auxerre zich meldt als regelrechte titelkandidaat. Pessimis ten (en die zijn ook binnen de club te vinden) beweren dat die stap nooit gemaakt kan worden. Financieel zou Auxerre zich nooit met de grootmachten kunnen meten. Feit is dat Auxerre dit seizoen een periode aan kop stond van de Premier Division. Voor de winterstop was Auxerre leider, maar na de onderbreking viel het elftal van Guy Roux ten prooi aan een gigantische inzinking, die Auxerre een eind terugwierp op de ranglijst. Auxerre is de trots van de Bourgogne. En ook het "kind" van trainer Guy Roux. Roux is één van de grote persoonlijk heden in het Franse voetbal en al meer dan dertig jaar aan de blauw-witten verbonden. Roux regelt zo'n beetje alles in en rond het Stade l'Abbé Deschamps. Aankopen, jeugdop leiding, PR en promotie, scouting. En natuurlijk het uitdok teren van het tactisch concept. Roux laat niets aan het toe val over en pluist de sterke en zwakke punten van de te genstander uiterst nauwkeurig uit. Roux is een druk baasje, maar hij voelt zich er heerlijk bij. Roux maakte van Auxerre een uitgebalanceerd elftal. Bo vendien weet hij de factor "spektakel" samen te laten smel ten met het begrip "realisme". Toch zijn het de elementen strijdlust en opofferingsgezindheid die van Auxerre een zeer gevaarlijke ploeg maken. Ajax heeft dat twee weken geleden aan den lijve ondervonden. De balans is goed. De verdedigende mannen zijn sterk en onverzettelijk, gaan zich zelden aan frivoliteiten te buiten maar horen niet tot de categorie "zeer begaafde voetbal lers". Op het middenveld zien we meer puur talent. Daniël Dutuel en Corentin Martins zijn bijzonder goede voetbal lers, die door het intelligente verdedigende werk van Rafa el Guerreiro worden gesteund. De creativiteit van Dutuel en Martins (beide hebben een formidabele traptechniek) blijft functioneel, daar zorgt Guy Roux wel voor. Rechtsbuiten Christophe Cocard hoort sinds niet al te lange tijd tot de Franse nationale selectie. Hij is dribbelsterk en passeert niet noodzakelijk alleen over de rechterkant maar hij kan ook "binnendoor". In het centrum van de aanval heeft Gérald Baticle zich in een paar jaar ontplooid tot een spits die meer kan dan sco ren alleen. De afgelopen maanden liet Roux zijn Europese topscorer regelmatig en met succes een rol op het midden veld bezetten. Op de linkervleugel vinden we een exotisch stukje Auxerre: Pascal Vahirua. Na een maandenlange blessure is de op Ta hiti geboren Franse international op tijd terug om zijn de marrages en voorzetten (altijd strak) te showen. Naast de favoriete elf heeft trainer Roux nog de beschik king over een flink aantal spelers die best mee kunnen ko men in het elftal. Daarbij zitten een paar jonge talenten, zoals Diomède, Otokoré, Rabarivony en keeper Fabien Cool. Tot de spelers die Auxerre als startpunt of tussenstation in hun carrière hadden horen de Poolse international Andrei Szarmach, Enzo Scifo, de huidige Franse voetballer van het Jaar Alain Roche, Jean-Marc Ferreri, Joel Bats, Eric Cantona en Basile Boli.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 9