a DE DERDE CUP LAG KLAAR IN BELGRADO AJAX-JUVENTUS Op 30 mei 1973 stond Ajax in Belgrado voor zijn vierde Euro pa Cupfinale en, als alles goed zou gaan, de winst van zijn derde Europa Cup op rij. En dat alles goed zou gaan, daar aan twijfelde eigenlijk niemand. Ajax had het hele seizoen al getoond op eenzame hoogte te staan. In de Eredivisie, maar ook in het internationale voetbal. De speelstijl was gaandeweg een tikje minder avontuurlijk geworden, maar des te professioneler. Bij Ar senal, Benfica en Real Madrid had Ajax laten zien totaal niet onder de indruk te zijn van een volgepakt en fanatiek voor de tegenstander juichend stadion, met driemaal winst als resultaat. Wat dat betreft maakte niemand zich zorgen. Bovendien was Ajax volledig, met uitzondering van Jan Mulder. De door blessurepech achtervolgde steraankoop had nog een vertwijfelde poging gedaan op tijd weer inzet baar te zijn voor de finale, maar moest andermaal constate ren dat zijn knie hem dit seizoen weinig speeltijd gunde. SNELLE OPENING De tegenstander, Juventus, had de typisch Italiaanse reputa tie nogal statisch te voetballen. De verwachting was dat bij een snel doelpunt van Ajax Juventus het initiatief niet zou kunnen overnemen. De wedstrijd kreeg een historisch tintje doordat Sjaak Swart had aangekondigd na dit seizoen af scheid te zuilen nemen. Dat betekende de laatste van een serie van dertien jaar en 54 wedstrijden sinds Ajax' Europe se debuut in 1957. Honderdduizend toeschouwers zaten er in het stadion van Crvena Zvezda, beter bekend als Rode Ster, waarvan 40.000 Italianen en 10.000 Nederlanders. Ze zouden bijna zonder uitzondering teleurgesteld huiswaarts keren. En toch begon het zo leuk. Zij die op een snelle goal van Ajax hoopten, werden op hun wenken bediend toen Johan Cruijff in de tweede minuut eerst de bal op de paal mikte, en een goede minuut later Horst Blankenburg het leer hoog voorzette en de toelopende Johnny Rep het hoofd eronder zette. Met een boog viel de bal achter doel- man Zoff en Ajax stond met 1-0 voor. Eigenlijk had ieder een daarna naar huis kunnen gaan, want de daaropvolgen de 87 minuten bevatten weinig hoogtepunten. PLICHTMATIG Juventus, dat onverwacht met drie spitsen was gestart, bleek onmachtig en Ajax onwillig. Het beperkte zich tot het plichtmatig, zo u wilt professioneel, uitspelen van de wed strijd. Even leek Juventus een tik terug uit te delen toen Al- tafini op aangeven van Furino op Stuy afstormde. Met de meesprintende Rep in zijn nek schoot de Braziliaanse Itali aan tegen Stuy aan. Het maakte Ajax nog voorzichtiger, en de scherpe dieptepasses waarmee Ajax Europa aan zijn voe ten had gedwongen, waren nauwelijks te zien. Juventus wisselde in de tweede helft Bettega voor de sluwe veteraan Halier en de nog jonge Causio voor Cuccureddu. Maar die konden ook die geen vuist maken tegen Ajax, dat een soort catenaccio op de grasmat legde waarom het Inter een jaar eerder had verfoeid. REGEERPERIODE VOORBIJ Nadat de beker was uitgereikt maakten de Ajax-spelers, nauwelijks juichend, een halfslachtig ererondje en besloten daarmee op teleurstellende wijze een tijdperk. Al wist nie mand dat uiteraard nog op dat moment. Na drie seizoenen lang Europa te hebben geregeerd, zou Ajax veertien jaar moeten wachten op een nieuw Europees succes. Evert Vermeer Ajax-Juventus is nog maar net begonnen of de Amster dammers staan al met 1-0 voor. Johnny Rep heeft toe geslagen en laat een teleur gestelde Dino Zoff toekijken 'öY I oe Aiax ^ees^ wert' "G°ud- haantje" Rep wordt gefê- kick off teerd door Arie Haan, Johan nr. is -14 Cruijff en Johan Neeskens.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 14