NACHTBURGEMEESTER "ALLES OPZIJ VOOR AJAX." ONTWAAKT VOOR WEDSTRIJDEN VAN SPARTA Vermakers willen ook wel eens vermaakt worden. Caba retiers trekken profvoetballers, profvoetballers trekken cabaretiers. Ajax is Freek de Jonge of Youp van 't Hek. Sparta is Jules Deelder. De nachtburgemeester van Rot terdam ontwaakt steevast voor een wedstrijd van de Kas teelbewoners. De man in het donkere pak en het glad achterover ge kamde ravenzwarte haar mist geen duel van de rood witte leeuwen. Alleen wanneer hij in den lande vertoeft om zijn gedichten voor te dragen, laat de fan in hart en nieren verstek gaan. In een omgeving van kunstenaars en kunstkenners wordt "voetbal" even onderwerp van gesprek. "Ik werd op drie-jarige leeftijd al door mijn vader mee genomen naar de wedstrijden van Sparta. Je kan dus wel zeggen dat de supporting mij met de paplepel is ingego ten." Het gaat Jules Deelder niet om de voetbalkwaliteiten van de Spangenploeg, maar het draait meer om de -rijke- tradi tie van de ploeg uit Rotterdam-west. "Zou Sparta in de laagste klasse uitkomen, dan was ik waarschijnlijk ook een trouwe fan geweest. Op dit moment gaat het niet zo goed met het elftal. Jammer", aldus Deel der, wiens idolen uit een ver verleden stammen. "Bertus de Harder, Rinus ter Louw, dat waren nog eens vedetten. Van het huidige Sparta spreken de donkere voetballers mij het meeste aan. Spelers als Zé Rodrigues en Glenn Helder." De inbreng van de Rotterdamse poëet blijft voornamelijk beperkt tot het aanmoedigen van de club. "O, nee, ik heb geen zitting in één of ander Sparta-bestuur", haast Deelder zich te melden, "maar af en toe verzorg ik wel eens wat pu bliciteit voor mijn duppie." Andra Laarhuis en Marcel Vermeulen Na Ajax-FC Utrecht was er een speciale gast in het spelers home. Deze keer was namelijk Richard Jonkman, de maker van de foto van de nieuwjaarsuitnodiging, uitgenodigd. Ri chard maakte kennis met enkele spelers en bestuursleden. Van jongs af aan is hij Ajax-supporter en sinds twee en half jaar gaat hij fanatiek naar elke wedstrijd. De foto van de nieuwjaarsuitnodiging was gemaakt in Genua, vorig jaar tij dens de halve finale. Richard heeft dat Ajax-gevoel al jaren. "Toen ik moest kie zen tussen Ajax en mijn vriendin, heb ik voor Ajax gekozen. Ik zet alles opzij voor Ajax. Het is gewoon een machtig mooi gevoel. Het is net als je familie, die wil je ook niet missen." Is hij niet in het stadion dan ligt hij voor de radio, niets wil hij missen. "Zeker van de Europa Cup heb ik de smaak te pakken", zegt Richard. "Ze speelden technisch heerlijk en presteerden vooral. Ik ben dan ook echt jaloers op Feijenoord dat ze zoveel supporters mee kunnen nemen." De beste spelers zijn in zijn ogen Jonk en Menzo. "Ondanks Menzo's foutjes speelt hij heel constant. Maar het is natuur lijk ook zo, als een aanvaller een fout maakt is 't niet zo erg, dat vergeten mensen snel. Bij een fout van de keeper valt gelijk iedereen over 'm heen." "Dit jaar worden we tweede na een spannende eindspurt. In de beker hebben we de meeste kans en in de UEFA-Cup ko men we in de finale tegen Juventus. Wat ik hoop is natuur lijk duidelijk; dit jaar weer op het Leidseplein staan." Annerieke Kroeze Supporter van Ajax- KiCK 0FF FC Utrecht: Jari Litmanen en nr. 16 - 24 Richard Jonkman.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 23