KIJKT OM ZONDER WROK EDWARD METGOD Al vanaf zijn tiende speelt Edward Metgod elk voetbalsei zoen wel een keer in de Watergraafsmeer tegen Ajax. Een tegenstander waar 'ie als keepertje van DWS, koste wat 't kost, van moest winnen. "Die wedstrijden liepen daardoor vaak uit op heel harde gevechten", herinnert de Amsterdammer van geboorte (19- 12-59) zich. En ook na dertien seizoenen betaald voetbal bij Haarlem en Sparta is elk duel met de Amsterdamse club nog steeds één van de hoogtepunten van het seizoen. "De wedstrijden tegen Ajax maken voor mij de Eredivisie inte ressant. Zonder Ajax, Feyenoord en PSV zou een seizoen voor een speler van Sparta weinig extra's kennen." Edward Metgod doelt bij die hoogtepunten niet eens zo zeer op het niveau van de wedstrijd, maar op de echte voet balsfeer die tijdens de duels met de titel-kandidaten in het stadion hangt. "Bij Sparta heerst natuurlijk ook een echte voetbalsfeer, maar is het alleen zo jammer dat er zo weinig mensen op de tribune zitten. Wat dat betreft is er bij mijn overgang van Haarlem naar Sparta niet veel veranderd. Ik zit nog steeds bij een club die in een goed jaar bij de eerste acht kan spelen, maar in een slecht jaar tegen degradatie moet vechten." SPARTAK MOSKOU Zo'n uitstekend jaar maakte de doelman bijvoorbeeld mee in 1982. Haarlem mocht meedoen aan het UEFA Cup-toer nooi. Na in de eerste ronde AA Gent uitgeschakeld te heb ben, bleek in de tweede ronde Spartak Moskou -met doel man Rinat Dasajev- te sterk voor de Noordhollandse ploeg, die naast Edward uit Martin Haar, Gerrie Kleton, Keith Mas- efield, Alwin Leysner, Piet Huyg, Wim Balm, Chris Verkaik, Luc Nijholt, Joop Böckling en Piet Keur bestond. Een maand na het duel met de Russen, op 10 november 1982, debuteerde de pas 22-jarige doelverdediger, mede door de prestaties van zijn club, in het Nederlands elftal. Ajacied Piet Schrijvers mocht de interland, een vriend schappelijke tegen Frank rijk, vanaf de reservebank bekijken. Hans van Breuke- len en Joop Hiele zagen op de televisie Oranje met 2-1 verliezen. Edward debuteer de redelijk, maar had de pech dat Oranje in die jaren meer weg had van een dui ventil dan van een vaste, so lide selectie. Bondscoach Kees Rijvers wilde afscheid nemen van de WK'74 en '78-generatie, maar vond het niet gepast om de ve dettes van de jaren zeventig subiet aan de kant te zet ten. Ook Edward Metgod werd slachtoffer van Rijvers' nederlaag tegen Michel Pla- tini en de zijnen direct ge degradeerd tot tweede keeper achter Van Breukelen. Na ze ven reservebeurten werd Edwards plaats op de bank overge nomen door Joop Hiele, om daarna nooit meer in beeld te komen voor Oranje. Haarlem zakte langzaam af naar de onderkant van de Eredi visie en werd daardoor een club die, volgens de ongeschre ven wet, geen keeper voor Oranje kon leveren. Dat Woods van Engeland (Sheffield Wednesday), Preud'homme van Bel gië (KV Mechelen) en de Duitsers Köpke en lllgner (resp. Nürnberg en FC Köln) bij middenmoters en degradatiekan didaten onder de lat staan schijnt iedereen in Nederland, een beetje tot ergernis van de huidige Sparta-doelman, te ontgaan. TOEKOMST VEILIG Die ergernis is niet zo groot dat Edward nu met wrok om kijkt. "Daarvoor heeft het voetbal mij teveel opgeleverd. Hoeveel voetballers kunnen zeggen dat ze bij het Neder lands elftal hebben gezeten of Europa Cup hebben ge speeld? Ik heb door het voetbal veel contacten opgedaan waarmee ik na mijn loopbaan verder kan. Ik ben niet van het voetbal afhankelijk, omdat ik altijd ben blijven werken, 's Ochtends van negen tot één werk ik voor een groepshotel in Spaarnwoude, waar ik recreatieve dagen verkoop aan be drijven en instellingen. En 's middags train ik bij Sparta. Die normale baan naast het voetbal heeft me zekerheden voor de toekomst gegeven. Ik heb ook altijd de instelling gehad alleen full-prof te worden bij Ajax, Feyenoord of PSV. Ande re clubs zijn daar niet interessant voor geweest. Alleen bij de grote drie kun je de toekomst veilig stellen. Al lijkt het me trouwens heel vervelend wanneer na je voetbalcarrière blijkt dat je wel genoeg geld hebt om van te leven, maar geen ander beroep kunt uitoefenen. Dat ik mij daarover geen zorgen hoef te maken komt door het voetbal. Nou, dan heb ik het toch niet slecht gedaan?" Ruud Pompert KICK OFF NR. 16 - 19

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 18