AJ AX-VITESSE KICK OFF NR. 15-3 TABEE BERT JACOBS Een beeld uit de tweede wedstrijd van de eerste UEFA Cup-ronde tussen Ajax en Casino Salzburg. Foto: Louis van de Vuurst niet het gehoopte resultaat. Naar mate de competitie op gang kwam, ging het echter steeds vlotter met het scoren. Andermaal hoort Vitesse tot de kandidaten voor een plaats die recht geeft op UEFA-voetbal. Wat betreft de personele bezetting veranderde er weinig op Monnikenhuize. Raimond van der Gouw staat even be trouwbaar als altijd onder de lat. De rechtsachterpositie, oorspronkelijk voor Edward Sturing die geblesseerd is, wordt bezet door Roberto Straal. Theo Bos is de zekere voorstopper en aan de linkerkant speelt Arjan Vermeulen. Anders is de positie van de vroegere libero (met offensieve drang) John van den Brom. Hij is door Neumann als cen traal aanspeel- en vertrekpunt op het middenveld gepos teerd. Met een vrijbrief om te scoren en dat doet Van den Brom regelmatig. De tweede plaats in het centrum van de verdediging wordt ingenomen door de jonge Edwin van de Looi. Rechts op het middenveld doet Martin Laamers zijn nuttige arbeid, terwijl links René Eijer zijn waarde bewijst, onder andere met linke effectvolle vrije trappen en corners. In de voorhoede (normaal gesproken drie man) vinden wij de snelle Bart Latuheru, de lange maar onverwacht snelle Huub Loeffen en, op links, Philip Cocu. GEWAARSCHUWD "Op de achterhand" heeft Neumann nog een aantal jonge spelers, zoals het talent Dennis Krijgsman, Richard Roelof- sen en verdediger Carel van der Velden. Al met al vormt ook het Vitesse van Herbert Neumann (die wordt geassi steerd door Jan Jongbloed) een sterke, niet te onderschat ten eenheid. Ook door de nederlaag van vorig seizoen in De Meer is Ajax gewaarschuwd. Ben Tornato De man die voor een groot deel verantwoordelijk was voor de daden van Vitesse, Bert Jacobs, heeft inmiddels "tabee" gezegd tegen de Arnhemmers. De trainer is aan de slag bij Sporting Gijon en in het stadion Monnikenhuize regeert momenteel Herbert Neumann. Die kennen wij van nog niet zo erg lang geleden als een zeer stijlvolle middenvelder. Hij groeide op bij FC Köln maar zag meer van de wereld, onder meer als speler van Udinese, Bologna, Olympiakos en Pana- thinaikos. Als trainer is Neumann nog niet zo lang aan de slag. Na ervaringen bij Chiasso en FC Zurich kwam hij naar Vitesse. Om een succesvolle trainer, die op niet mis te verstane wijze zijn stempel op een elftal heeft gedrukt, op te volgen is geen makkelijke opgave. Spelersgroep, publiek en pers vol gen 's-mans bewegingen zo niet met wantrouwen, dan wel met een zeer kritisch oog. Neumann wilde de Vitesse-accen- ten iets aanvallender maken maar in de eerste, vaak doel puntloze-, wedstrijden brachten de nieuwe stramienen nog Herinnert U zich de 25e ok tober van het vorig jaar nog? Met zoveel mooie ver wachtingen waren we naar De Meer gekomen om Ajax tegen Vitesse te zien spelen. Een wedstrijd met een Euro pees tintje, want toen speel den ook de Arnhemmers nog in het UEFA Cup-toernooi. Helaas, de gang naar De Meer bleek voor niets, want arbiter Luijten keurde het veld kort voor half drie af. Geen voetbal. Hopelijk zijn de weergoden ons vanmiddag beter ge zind en kunnen we genie ten van een duel op hoog niveau. Ajax - Vitesse hoort absoluut tot de topduels. Bovendien bevat Ajax - Vi tesse een behoorlijk brok traditie. Die loopt van de monsterscore die Ajax bij elkaar schoot aan het eind van het seizoen 1971 - 1972, toen het 12-1 werd, tot aan de smadelijke 2-0 nederlaag die we vorig jaar moesten slikken. Sinds Vitesse zich in de zomer van 1989 na een lange perio de van afwezigheid weer meldde aan het Eredivisiefront, hoort de club tot de "subtoppers". Onder bezielende lei ding van trainer Bert Jacobs eindigde Vitesse op een positie die recht gaf op UEFA Cup-voetbal en daarin bleken de Arn hemmers over een lange adem te beschikken. In de derde ronde was Sporting Lissabon uiteindelijk te sterk, te ervaren vooral. Het daaropvolgende seizoen miste Vitesse "Europa" op een haar. Toch was de vijfde plaats van het seizoen 1990-1991 misschien wel een grotere prestatie dan de vier de plek van een jaargang eerder. Meestal krijgt een promo vendus die het eerste jaar goed presteert een hevige terug val. Zo niet Vitesse, dat haar balans ook in het afgelopen seizoen toonde door opnieuw een paspoort voor Europa te grijpen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 3