AJAX-CSKA De tweede Europa Cup-winst, in het voorjaar van 1972, bete kende dat Ajax de eerste ronde mocht overslaan. Een vrijaf- je dat werd benut om de wedstrijden om de Wereldbeker te spelen, zoals u kortgeleden op deze pagina mocht herbele- K CK OFF NR. 14-14 ven. Wie de tegenstander in de tweede ronde zou worden, bleef nog even onzeker, omdat die moest komen uit de wedstrijd Panathinaikos-CSKA Sofia. Strafschoppen moesten daar de beslissing brengen maar de Russische scheidsrechter bleek zich te hebben verteld en de wedstrijd moest worden over gespeeld. De legerdub CSKA kwam uiteindelijk als overwin naar uit de bus. Het was een typische oostblok-ploeg, hard, stug, franjeloos maar wel met bij voorbeeld de gevreesde goaltjesdief Jekov. Die zou zich op 8 november, de dag van de heenwedstrijd, inderdaad doeltreffend laten zien in So fia. Dat was ongeveer het enige hoogtepunt van de wed strijd waarin het publiek hevig werd aangevuurd door de stadion-speaker. Als er iets duidelijk werd in de duels met CSKA, dan was dat hoe sterk Ajax was. Al binnen een kwar tier had Ajax de bodem onder de Bulgaarse illusies wegge slagen met fraai voetbal en een treffer na dertien minuten. Cruijff dook op links in de diepte, serveerde Swart en die doelpuntte koeltjes. CSKA reageerde en kwam voor heel eventjes in de wed strijd en kwam, zeer tegen de veldverhouding in, op gelijke hoogte, dat gebeurde na een klein half uur, toen Krol inter national Denev stuitte. De daaropvolgende vrije trap schoot deze via Blankenburg, één van de Ajax-stenen in de muur voor Stuy, raak. SWINGEND AJAX Ajax was er nauwelijks van onder de indruk. Binnen vijf mi nuten was de zaak weer rechtgetrokken, toen Piet Keizer van afstand de bal vol effect inschoot. Keeper Filipov kreeg de bal pas goed te pakken toen die de lijn al gepasseerd was: 2-1. Filipov werd in de rust meteen vervangen door Jordanov. In de tweede helft speelde Ajax zijn tegenstander volledig suf, maar het vergat te scoren. Op één moment na: Cruijff hield drie Bulgaren bezig, en zette voor. Niet naar de in de diepte sprintende Neeskens maar naar Arie Haan, die met links hard raak schoot. Het Bulgaarse publiek had in middels massaal de kant van het swingende Ajax gekozen, ondanks een schot op de lat van Jekov en een redding op de doellijn na een inzet van Atanasov. EERSTE VAN HORST De return was een "wassen neus" en helaas was het voetbal daar ook naar. Ajax deed alleen in de eerste helft zijn best op het slechte veld van het Olympisch Stadion. Er woei bo vendien een sterke wind waardoor de meeste passes niet aankwamen. Gaandeweg werd het een stomvervelende avond. Het nam niet weg dat Ajax toch nog een paar keer tot scoren kwam. Na acht minuten lukte dat nog net niet, omdat Gerrie Mühren, geheel tegen zijn gewoonte in, een strafschop miste. Maar vijf minuten later werd de ban gebroken. Uitblinker Neeskens, onvermoeibaar als altijd, stond aan de basis. Hij onderschepte een Bulgaarse pass, plaatste naar Cruijff die Stankov voorbij liep en een schuiver losliet: 1-0. Twee minu ten daarna prikte "Nees" de bal naar de plotseling mee naar voren gekomen Horst Blankenburg, die zijn eerste In de returnwedstrijd tegen CSKA Sofia in het Olympisch Stadion van Amsterdam, won Ajax met 3-0 van de Bulgaren en verzekerde zich daarmee van een plaats in de kwartfinale van het Landskampioenentoernooi. Op de foto zien we een duel tussen Gerrie Mühren en de huidige bondscoach van Bulgarije, Dimitar Penev (r). doelpunt in twee jaar Ajax maakte. Pas ver in de tweede helft werd de slotscore bereikt toen Cruijff, niet in zijn allerbeste doen, toch even een staaltje voetbalkunde tevoorschijn haalde. Hij werd door Swart aan gespeeld, zette Stankov met een dubbele schijnbeweging voor aap en schoot met links onder de vallende Filipov door. Het was niet de wedstrijd waarop iedereen had gehoopt, maar niemand die daar lang om maalde. Ajax zat in de kwartfinale en in het voorjaar stond daar een heel wat hui veringwekkender tegenstander klaar: Bayern München, met Sepp Maier, Franz Beckenbauer, Paul Breitner en Gerd Mul ler Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 14