DE EERSTE SUPERCUP f EMj ■■igvè nSï?* WINST OP IBROX ÊÉiSi r AJAX- GLASGOW RANGERS KICK OFF NR. 13 - 14 Het idee was niet helemaal nieuw, maar het was de eer ste keer dat iemand daad werkelijk stappen ondernam om het in de praktijk te brengen. Na drie Europa Cups en twee Wereldbekers, dorstte dagblad De Tele graaf naar nóg meer Neder landse successen in Europa en nam het initiatief voor een jaarlijks duel tussen de winnaars van de Europa Cups voor Landskampioenen en Bekerwinnaars. De UEFA besloot, zoals bon den nu eenmaal eigen is, de zaak nog even aan te kij ken. De eerste strijd tussen Glasgow Rangers en Ajax werd nog niet als officieel erkend. Dat kon ook niet met goed fatsoen, omdat tijdens de Europa Cup li-finale in het Rooms-Katholieke Barcelona de aanhangers van het Protestantse Rangers zich dusdanig hadden gedragen dat het hun club op een internationale schorsing van een jaar was komen te staan. Ajax-Rangers zou derhalve officieel de status van vriendschappelijke wedstrijd hebben, maar voor het publiek was het een charmant tussendoortje. De strijd om de Super Europa Cup, een kolossale, bijna niet te tillen gevaarte, zou in twee wedstrijden plaatsvinden. De eerste in Glasgow. Ajaxtrainer Kovacs was niet blij met de extra belasting van de agenda, maar besloot niet dwars te liggen en hoefde daar achteraf geen spijt van te hebben. Op Ibrox toonde Ajax die zestiende januari 1973 hoe enorm sterk het nog steeds was. Ajax liet de Schotse gastheer alle hoeken van het veld zien. Toch duurde het ruim een half uur voor het eerste doelpunt viel. Cruijff stuurde Rep weg, die a la Independiente alert reageerde en met een simpele schuiver scoorde. Tegen de veldverhouding in kwam Ran gers drie minuten voor rust op gelijke hoogte toen MacDo- nald op een pass van Conn Stuy met een droge knal verras te. Maar nog voor de thee werd opgediend nam Ajax al weer de leiding. En de manier waarop verleidde zelfs de Schotse TV-commentator toch tot een enthousiasme die zijn stem deed overslaan. Op een dieptepass van Arie Haan klopte Cruijff Mathiesen op snelheid, fopte zijn bewaker met een schijnbeweging en schoot tegen ieders verwach ting in de lange en niet in de korte hoek. Een staaltje over zicht dat Rangers mismoedig gemaakt moet hebben. Na de rust liet Ajax het tempo zakken en kwam Rangers op tisch nog wat in de wedstrijd. Zonder echter werkelijk ge vaarlijk te worden. Tenslotte mocht Haan na snel positiespel Kf Gerrie Mühren benut in het Olympisch Stadion een pe nalty tegen Glasgow Ran gers. Ajax zou aan de 3-1 winst in Glasgow een 3-2 ze ge toevoegen en de eerste winnaar van de Supercup worden. met Cruijff en Hulshoff de stand op 1-3 brengen en Rangers vrijwel kansloos maken. OP ACHTERSTAND Acht dagen later maakte Ajax de zaak af in een voorstelling die vooral aantrekkelijk was omdat de Amsterdammers de zaak wat slordig opnamen en er dus van een echte wed strijd sprake was. Rangers strafte dat al na twee minuten af met een schot van twintig meter door MacDonald waarop Stuy niet reageerde. Ajax maakte zich niet al te nerveus, en trok ten aanval, antwoordde met een effectschot van Kei zer en pogingen van Cruijff en Haan. Tenslotte bediende Keizer Cruijff op maat, die Johnstone het bos instuurde en doorgaf naar Haan, die hard inschoot: 1-1. Prompt stond Ajax weer achter, toen McLean een vrije trap in het straf schopgebied plaatste, waar MacDonald koppend afrondde: 1-2. Toch kwam Ajax nog voor rust weer langszij toen Nees- kens door Mathieson onderuit werd gehaald. Met een breed gebaar wees scheidsrechter Weiland naar de stip en mocht Mühren scoren. Tenslotte haalde Ajax alsnog de winst binnen toen in de 79e minuut Cruijff Johnstone an dermaal voor schut zette en zelf met rechts afrondde. Ter wijl Ajax de Supercup het Olympisch Stadion rondzeulde werd een wedstrijdserie ingezet die inmiddels alweer twin tig jaar met wisselend succes bestaat, met inmiddels een hanteerbaarder beker en zonder bemoeienis van de kran tegigant. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 14