VAM 1972 "VOOR HET EERST EN VOOR HET LAATST" DE WERELDBEKER We hadden er een jaartje ex tra op moeten wachten, maar in september 1972 was het dan zover: Ajax 'ging' voor de Wereldbeker. Een jaar eerder hadden de Am sterdammers opzien gebaard door als eerste Europa Cup winnaar te bedanken voor de eer twee wedstrijden te spelen tegen de winnaar van de Copa Libertadores, het Zuidamerikaanse clubkam pioenschap. De wedstrijden om de offici euze Wereldbeker hadden zich sinds de instelling in 1960 een bedenkelijke naam verworven. Uit Euro pese optiek vooral door de jaarlijkse serie aanslagen die de Zuidamerikanen op de getalenteerde ledematen van hun Europese collega's pleegden. Door de koekjes van datzelfde deeg waren escalaties meer regel dan uitzondering. Het blessure gevaar én de lange reis naar Buenos Aires hadden Ajax ertoe gebracht te passen voor de tweestrijd. Maar nu zich een tweede kans voordeed wilden de spelers, de supporters en zelfs burgemeester Samkalden toch graag de kans grijpen deze ene beker die nog ontbrak, in de Ajax-prijzenkast te zien komen. LATIJNS TEMPERAMENT Na veel zuchten en steunen gingen bestuur en medische staf overstag. En zo stapte Ajax op zondag 3 september in het toestel naar Buenos Aires, waar 17 uur later werd geland. Op Ar gentijnse bodem viel de lokale pers over elkaar heen om de spelers wat uitspraken te ontlokken over de aanstaande strijd tegen Independiente. KICK OFF NR. 12 - 14 Cruijff zocht meteen het bed op; hij was tijdens een tussenstop in Recife plotse ling ziek geworden, maar op tijd weer fit genoeg om het veld te betreden, waar het leger was uitgerukt om al te radicale uitingen van Latijns temperament gewa penderhand de kop in te drukken. Ajax wist dat het doelsaldo bij de wedstrijden om de Wereldbeker niet meetelde, zodat er in ieder geval een punt veroverd moest worden. Van Independiente's vrij fat soenlijke reputatie bleek weinig. Van de eerste tot de laat- Independiente-keeper San toro is verslagen. Johan Neeskens, liggend met num mer 7, heeft de score geo pend in het Olympisch Sta dion en de basis voor de 3-0 overwinning en de winst van de Wereldbeker is gelegd. ste minuut moesten de Aja- cieden over de messcherpe tackles en slidings heen- springen. Al na twee minuten gaf Pas- toriza Neeskens een rot- schop, en kort daarop maai de Pastoriza Cruijff onder uit. Een tweede moordaan slag, van Semenewicz, scha kelde de Leeuw van Beton dorp binnen een half uur definitief uit. Maar toen was het eigenlijk al te laat voor Independiente. In de zesde minuut had Cruijff bij een dieptepass van Haan een tackle van Lopez ont weken en zag de uitkomen de doelman Santoro de bal over zich heen in het doel ploffen. In de tweede helft nam de druk van Indepen diente toe. Pavoni zag een vliegend schot overgetikt door Stuy, Semenewicz miste in kansrijke positie, en na 38 minu ten was het zover: Sa dreef de bal op tot de rand van het strafgebied en schoot loeihard in: 1-1. HM DE KONINGIN Bij de return in het Olympisch Stadion was er voor het eerst een plekje vrijgemaakt voor Hare Majesteit de Koningin, die na afloop de beker zou uitreiken. Aan Ajax, daaraan twijfelde niemand, maar zo makkelijk ging het toch ook weer niet. Independiente bleef langer overeind dan menig een had gedacht. Marglioni en Balbueno kregen kansen, maar Stuy stak in zijn internationale vorm. plotseling was het vlammende Ajax er weer, toen Johan Neeskens na tien minuten, via een één-tweetje met Haan tussen twee verde digers doorglipte en scoorde: 1-0. In de rust werd de geblesseerde Swart gewisseld voor de jeugdige Johnny Rep. Dat bleek een gelukkige wissel, want het was Rep die de held van de avond zou worden. In de 22e minuut stuurde Keizer over links Cruijff weg, die de buitenspelval omzeilde en de bal opzij schoof naar de toe lopende Rep: 2-0. Dertien minuten later viel de beslissing toen Rep op een passje van Cruijff achter de verdediging vandaan glipte, alleen op Santoro afging en het derde doel punt maakte. Na het ererondje van captain Keizer en zijn ploeg ging het publiek tevreden naar huis. En opnieuw sprak de Europese pers van een overwinning voor het positieve voetbal. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1993 | | pagina 14