"OOST WEST KRAKERS" DUITSE ERVARINGEN In de Europese voetbalpastei fungeren de ontmoetingen tus sen Nederlandse en Duitse elftallen al zo'n kleine dertig jaar de rol van peper, paprika en nootmuskaat tegelijk. Alleen al de nationaliteit van de plogen staat borg voor emoties, of we nu te maken hebben met nationale elftallen of club teams. Voor Ajax is het is de zevende maal dat een oosterbuur dwars ligt op de weg naar Europese roem, en zoals dat hoort bij krakers, werd de voorgaande zes keren wisselend succes geboekt. Pas in 1968 was Duitsland voor de eerste keer voor de Euro pa Cup te gast in Amsterdam. En het was niet mis: Ajax te gen 1 .FC Nürnberg, de ploeg die onder de zweep (en sui kerklontjes) van trainer Max Merkel verrassend de titel in de Bundesliga had veroverd. Het werd een tweetal gedenk waardige wedstrijden, met in de Duitse speelgoedstad een furieus openend Nürnberg, dat Ajax leek te overspelen maar toch niet verder kwam dan 1-1. In Amsterdam scoorde Sjaak Swart tweemaal, benutte Groot in de slotfase een pe nalty na een overtreding op Keizer, en rondde Cruijff met een wonderschone solo de score af op 4-0. ONTMOETINGEN MET ZOBEL Een jaar later trok Ajax opnieuw naar Duitsland, opnieuw voor een wedstrijd in de eerste ronde. Ditmaal was de toen nog maar matig aansprekende Jaarbeursbeker het heilige doel, en Hannover SV '96 (met de huidige Kaiserslautern- trainer Rainer Zobel in de gelederen) het obstakel. Ajax speelde matig, maar wist het verlies in Hannover tot 2-1 te beperken, waarna in Amsterdam een toch nog ruime zege werd geboekt: 3-0. Het duurde drie en een half jaar voor er opnieuw een Duitse bestemming op de vliegtickets van de Ajax-se- lectie prijkte. Ditmaal was er sprake van een heuse Eu ropese topper: die tussen de tweevoudig houder van de Europese beker voor Landskampioenen Ajax, en zijn (naar later zou blijken) opvolger, Bayern München. Op 7 maart 1973 was het Olympisch Stadion de eerste plaats van handeling. Bij rust was de stand dubbel- blank, en de Beierse ploeg met sterren als Franz Bec- kenbauer, Gerd Müller, Uli Hoeness en Sepp Maier maar ook Rainer Zobel in de gelederen, begon al voorzichtig optimistisch naar de thuiswedstrijd in het Olympiastadion uit te '-/■T;:-, ---- - v. KICK OFF NR. 10-7 Een topwedstrijd uit het ver leden. Het is 1973 en Ajax speelt in het Olympisch Sta dion van München de re turnwedstrijd tegen Bayern. Johan Neeskens en Franz "Bulle" Roth vechten vol verbetenheid een duel uit. zien. Maar acht minuten na de rust scoorde Ajax via Arie Haan. Treffers van Gerrie Mühren, Haan en Cruijff zorgden voor een 4-0 zege. Twee weken later redde Bayern de eer door met 2-1 te winnen. Het was niet meer dan een troost- prijsje. HERTHA BSC In het seizoen 1975 - 1976 behield het Ajax het ongeslagen record tegen Duitse tegenstanders door Hertha BSC van ver dere illussies te beroven. In West-Berlijn scoorde Erwin Kos- tedde de enige goal, die in Amsterdam na een klein half uur door Willy Brokamp werd geëvenaard. Onmiddellijk daarna scoorde Ruud Geels van de elfmeterstip, maar op slag van rust maakte Kostedde 2-1. Een wanhopig op een derde treffer jagend Ajax werd tenslotte een kwartier voor tijd beloond, en de signatuur was van Ruud Geels. In de slotfase zorgde Geert Meyer voor de eindstand: 4-1. Heel anders verliep het in 1980, tegen de oude rivaal Bay ern München. Dat had twee jaar tevoren zijn sympathie bij het Amsterdamse publiek verspeeld door de erewed- strijd van Johan Cruijff 'op scherp' te spelen en met 8-0 te winnen. Lang leek het of Ajax revanche zou gaan ne men voor deze nederlaag. Halverwege de eerste helft nam het de leiding via Arne- sen, maar in de laatste se conden van de eerste helft schoot Dürnberger Bayern langszij. En kort na de hervatting produceerde Karl-Heinz Rummenigge 2-1. Na rust ging het radicaal fout. Bayern scoorde nog drie keer. In de return waren het wat talent volle jongeren opgesteld, waarvan Wiggemansen en Rijk aard zowaar nog voor spanning zorgden door binnen twin tig minuten voor 2-0 te zorgen. Daarna ging echter de grendel op de Duitse poort. Rummenigge scoorde enkele minuten voor tijd nog 2-1. In 1987 reisde Ajax als Europa Cuphouder (bij de Bekerwin naars) oostwaarts. De ploeg was enigszins uit vorm, maar tegen het HSV van Felix Magath, Uwe Bein, Manfred Kaltz en Thomas von Heesen stuntte Ajax. Hennie Meijer maakte kort na rust de enige treffer van de wedstrijd. In de return herhaalde hij zijn prestatie, nadat de onverslijtbare Arnold Mühren de score al had geopend. In het vorig seizoen speelde Ajax nog eenmaal tegen een Duitse club. Rot-Weiss Erfurt speelde weliswaar in de Duitse tweede Bundesliga maar vertegenwoordigde Europees ge zien nog de inmiddels ter ziele gegane DDR, en hoort dus niet in deze opsomming thuis. Dat zo succesvol beëindigde vorige seizoen had trouwens toch een sterk Duits tintje, omdat drie van Ajax' thuiswedstrijden van Amsterdam naar Düsseldorf werden verplaatst vanwege de UEFA-straf. Dat schiep een zekere band met het Duitse voetbal. Maar daar aan zal omwille van de strijd vandaag niet al te veel terug gedacht worden. Vanavond telt alleen de kwartfinale die na twee wedstrijden te vergeven valt. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 7