"VOETBALLEND IS AJAX BETER" een zware loting. Maar we zitten nu in de derde ronde. De verschillen zijn klein. Met Kaiserslautern weten we wel wat we hebben; snelheid, fysieke kracht. Kunnen ze dat met technische en tactische kwaliteiten aanvullen, dan kun je spreken van een topploeg. Maar ik vind Ajax voetballend beter. Zij zijn meer geschrokken van Ajax dan andersom, maar eenvoudig wordt het uiteraard niet. Hoeft ook niet in de derde ronde. TERUG MAAR DE BASIS Ajax heeft een periode gehad waarin het minder ging. De 'vorm' was er niet. Hoe is zoiets te verkla ren? Danny Blind: "Die vraag is mij de laatste tijd meer gesteld. Moeilijk... je weet dat de reden van de mindere periode het gebrek aan vorm is. Maar de oorzaak daarvan? Ik kan dat niet verklaren. De gewone vorm (en ik heb het bewust niet over de topvorm die we aan het eind van vorig seizoen had den) was er bij een groot aantal spelers niet. Zijn het er twee of drie, dan wordt het door de ploeg opgevangen. Zijn het er zes of zeven, dan lukt dat niet. In zulke gevallen moet je terug naar de basis, ledereen moet om te beginnen zijn taken uitvoeren, doen wat er van hem verlangd wordt en er niet op rekenen dat een ander de zaak wel oplost. Dit is een belangrijke periode, het moet nu gebeuren, niemand mag een ander laten vallen. Vorig seizoen was het bereiken van de derde ronde een hoogtepunt. Nu wordt het als normaal ervaren. Wordt Ajax dit jaar anders benaderd? Danny Blind: "Dat vind ik wel, ja. Bij de één gebeurt dat be wust, bij de ander onbewust. Het is ook logisch na de eufo rie die het vorig seizoen teweeg heeft gebracht. Het ver wachtingspatroon is door het winnen van de UEFA-Cup ook opgeschroefd. Dat maakte de geweldige verkoop van de seizoenkaarten wel duidelijk. En succes went snel. Misschien wel té snel. Ik herken dat van het seizoen 87-88, na het winnen van de Europa Cup 2. Het daaropvolgende seizoen vonden de mensen, daarin geleid door de media, het 'gewoon' dat er een kwart-, een halve en zelfs een finale werd bereikt. Ik vind dat je daar niet te snel aan moet wennen, maar de resultaten op waarde moet schatten. De 3-0 zege, uit bij Guimaraes, werd in de media als 'gemakkelijk' afgedaan. Maarzo gemakkelijk was het niet. Doe het maar eens, met 3-0 winnen in Portugal. Wij speelden daar een sublieme wedstrijd, maar de nadruk werd toch gelegd op Guimaraes dat zo zwak zou zijn, een ploeg die we thuis wel even met een nulletje of zes op zou den rollen. De triomf van vorig seizoen gevierd op een jongenska mer. Na de feestelijkheden op het Leidseplein brengen captain Danny Blind, trainer Gerard van der Lem én de UEFA-Cup een bezoek aan de zieke Dennis Bergkamp. Foto: Louis van der Vuurst. Kaiserslautern? De aanvoerder: "Ik weet niet zo erg veel van de ploeg, al ken ik een aantal spelers natuurlijk wel. Hotic, Witeczek, Martin Vagner die van Nürnberg kwam, Funkel en Kadlec. Het is een gedegen elftal dat veel kracht in zich herbergt. Kaiserslautern staat dit jaar wat minder in de schijnwerpers dan de voorgaande twee jaar toen het de Duitse beker en de landstitel won. Maar het is wel een ploeg die iets kan forceren, binnen een paar minuten van 0-0 naar 2-0 kan ko men. En dan het publiek hè, in het Fritz Walter-stadion hangt altijd een prachtige ambiance. Fantastisch, een echte twaalfde man voor het elftal. AANMOEDIGEN Nu we het toch over het publiek hebben, de wed strijd komt dichterbij. Heeft de aanvoerder nog een boodschap aan de supporters? Ja natuurlijk! De steun van de supporters is één van de din gen die je naar een hoger niveau kan tillen. Ik weet het wel, vaak is het enthousiasme een reactie op het spel. Wij brengen dan het publiek tot leven. Maar andersom moet ook kunnen: dat de supporters, wanneer het moeilijk gaat, als één man achter ons gaan staan en ons stimuleren. Vorig jaar gebeurde dat ook en dat was een fantastische ervaring. Dat willen wij metz'n allen nog een keer meemaken en dus moedig ik hier, namens alle spelers, onze supporters aan óns aan te moedigen. Door dik en dun, met z'n allen!" Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 23