Dl ERE IE FINALE, TWEEDE WINST AJAX- IMTERNAZIOIUALE De tweede achtereenvolgen de Europa-Cupfinale waar voor Ajax zich had ge plaatst, genereerde mis schien nog wel meer emoties dan die op Wembley. Dat had allerlei redenen: aller eerst werd de wedstrijd in eigen land gespeeld: in het Feye- noord-stadion in Rotterdam. Weliswaar 'vijandelijk' gebied, maar wel het stadion waar eerst Feyenoord met 1-5 was af gedroogd en vervolgens de bekerfinale tegen FC Den Haag winnend was afgesloten. Voor een derde parel aan de kroon was dan ook geen beter decor denkbaar dan dat van De Kuip. Een andere reden was de tegenstander, FC Internazionale. Een heel wat grotere naam dan Panathinaikos een jaar eer der was geweest. De Milanezen met het prachtige blauw zwarte shirt hadden in 1964 en 1965 de Europa Cup gewon nen, maar het type voetbal dat Inter hanteerde had in het noorden van Europa maar weinig fans: catenaccio werd door velen gezien als anti-voetbal Het flitsende Ajax-voet- bal moest daar maar eens een eind aan maken. Daarbij had Inter zich eerder dat seizoen niet geliefder gemaakt door via een protest een 7-1 afstraffing bij het Borussia Mön- chengladbach van Günter Netzer ongeldig verklaard te krij gen nadat spits Boninsegna door een Colablikje uit het pu bliek was geraakt. Daarna had Inter zich via een 'dubbeltel- lend' doelpunt bij Standard Luik en tweemaal 0-0 plus straf schoppen tegen Celtic naar de finale gespeeld. Dat was heel wat minder overtuigend dan Ajax had gedaan. GROTE INTER-NAMEN Inter-coach Giovanni Invernizzi kon echter bogen op een team met veel grote namen. Giacinto Facchetti, Roberto Bo ninsegna, de grillige aanvalsleider, de pijlsnelle Braziliaan Jair, en op het middenveld Frustalupi en aanvoerder Sandro Mazzola, de man van de subtiele pass. Een andere "grootheid", Mario Corso, ontbrak echter. Hij was geschorst. Toch was In- ter veruit de underdog tegen Ajax dat de aanhang massaal naar Rotterdam zag trekken. Al op de middag van die 31e mei was Rotterdam overstroomd met Ajacieden die een voorschotje namen op het feest van die avond. Alles liep die avond zoals Ajax het zich gewenst had. Cruijff, met de 19-jarige Oriali als bewaker, kreeg na drie minuten het eerste kansje, vlak daarop gevolgd door een snoeihard schot van Neeskens op de vuist van doelman Bordon. Te genslag was er voor Inter toen Giubertoni na een actie van Blankenburg geblesseerd uitviel. Vijf minuten nadat Bertini hem was komen vervangen, dreunde Krol een vrije trap loeihard op de Italiaanse paal. Pas in de 30e minuut ver scheen Inter voor het eerst dreigend voor Stuy toen Bonin segna de buitenspelval omzeilde maar net naast mikte. Vijf minuten later liep Sjaak Swart met de armen juichend om hoog uit de doelmond terug, maar nam zichzelf in de ma ling. ledereen had gezien dat hij de bal met de hand in het doel had geslagen. Na een kansrijk schot van Gerrie Mühren floot de voortreffelijke Franse scheidsrechter Helies voor rust. Tijdens de pauze keken de Ajacieden op de volgepakte tribunes elkaar vragend aan: Ajax dicteerde de wedstrijd, maar waar bleven de doelpunten? Drie minuten nadat Maz zola de bal voor de tweede helft aan het rollen had ge bracht, kwam het antwoord op die vraag. Suurbier kreeg ruimte op rechts, en trok de bal hoog voor. Bordon liep uit, maar kwam daarbij in botsing met Oriali, en Cruijff maakte onmiddellijk gepast gebruik van de situatie door de bal in het doel te schuiven: 1-0. Inter repliceerde met een schot in het zijnet van Boninsegna en een uitbraak van Frustalupi en Mazzola, die Stuy uitlopend klaarde. WEER CRUIJFF KICK OFF NR. 9- PAG.14 Onder het toeziend oog van arbiter Helies schudden Sandro Mazzola en Piet Kei zer elkaar de hand vóór het begin van Ajax - Internazio nale in de Rotterdamse Kuip. Ajax deelde in de 78e minuut de beslissende klap uit. Piet Keizer zette de bal uit een vrije trap scherp voor, en Cruijff zorgde koppend voor 2-0. Er kwamen nog meer kansen voor Ajax via schoten van Haan en Mühren, terwijl een vrije trap van Boninsegna rakelings over Stuys doel vloog. Maar het legioen was meer dan tevreden toen aanvoerder Pietje Keizer de cup omhoog hief. Inter-trainer Invernizzi mopperde nog wat over het eerste, mazzelige, doelpunt en over de scheidsrechter, die hij een home referee noemde, maar Facchetti en Mazzola gaven ronduit toe dat Inter kansloos was geweest. De internatio nale pers sloot zich bij die mening aan en bazuinde in alle talen dat het 'echte' voetbal had gewonnen. Ajax kwam donderdagmiddag de Europa Cup showen op het balkon van de Stadsschouwburg, waar net als een jaar eerder de bevolking van Amsterdam was samengestroomd. 'Een-nul is niks, twee-nul is wat, Inter hep op ze flikker ge had', klonk het in rond Amsterdams. Drie titels in één sei zoen!. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 14