«al a "IK MOEST TOEVALLIG DIE KANT OP" AJAX-BENFICA NR. KICK OFF PAG.14 Er was alle reden voor de Ajax-aanhang om handenwrijvend uit te zien naar de dubbele confrontatie in de halve finale van de Europa Cup 1971-72. Men was de spectaculaire verrijzenis van Ajax tegen Eusebio en zijn mannen, drie seizoenen eerder, nog niet vergeten, en bovendien speelde er een element van nationale wraak mee: in de kwartfinale had Benfica Feyenoord met maar liefst 5-1 verslagen. De taak was aan Ajax om de zaken na mens zijn aartsrivaal recht te zetten. PRINS BERNHARD Van het Benfica dat drie jaar eerder voor de prachtige wed strijdenreeks tegen Ajax had gezorgd waren nog slechts vijf spelers over: Eusebio, keeper Henrique, Humberto, Toni en Graga. De opengevallen plaatsen waren ingenomen door spelers als Nene en Jor- dao. In het Olympisch Stadion hadden de 53.921 betalen de- en nog een handvol niet-betalende-toeschou- wers (waaronder Prins Bern- hard) geen gemakkelijke avond. Ajax ook niet. Schuldig daaraan was een hechte op-lijn verdedigende defensie van Benfica en een uitblinkende keeper. Gaandeweg de wed strijd bleek ook dat Ajax niet in goeden doen was. Cruijff kampte met een pijnlijke enkel, Keizer had zijn dag niet en in de verdediging had Hulshoff net een stevige griep-aanval gepareerd. Ajax zocht steeds meer via de lucht succes en juist daar had Benfica met Humberto en Messias de zaken goed onder controle. De counters van Benfica waren niet van gevaar ontbloot en gelukkig hadden Suurbier en Krol hun respectievelijke te genstanders Jordao en Nene, die Feyenoord het vuur na aan de schenen hadden gelegd, goed onder controle. Bo vendien zat de Parel van Mozambique (Eusebio) stevig in de zak van Johan Neeskens. In de tweede helft bracht trainer Kovacs Dick van Dijk in als extra aanvaller, op zoek naar de bevrijdende treffer. Die kwam in de twintigste minuut na rust. Na hands van Artur plaatste Piet Keizer de vrije trap op het hoofd van de instor mende Sjaak Swart die keeper Henrique versloeg. Het fraaie doelpunt kreeg mede dankzij Sjaaks uitleg-achteraf een plaats in de geschiedenis. "Ik moest toevallig die kant op", meldde Sjaak de verzamelde pers adrem! HOOFDROL STUY De 1-0 winst was een smalle basis voor de return in Lissabon en men dacht aan de afstraffing die een ronde eerder Feye noord ten deel was gevallen. Benfica-trainer Jimmy Hogan liet zich echter niet in de maling nemen door de Amster damse terughoudendheid. Hij wist hoe gevaarlijk het spit- senduo Keizer - Cruijff kon zijn. Daarbij kwam dat Benfica met veel blessures kampte, vooral in de laatste linie. De heldenrol in Lissabon was echter niet weggelegd voor Keizer of Cruijff. En ook niet voor Haan of Neeskens of Krol en Suurbier. De hoofdrol werd deze keer vertolkt door Heinz Stuy, door velen afgeschilderd als een grab- belaar onder de lat. Stuy bleef ijzig kalm onder de aanhoudende druk van Ben fica en sleepte Ajax er door heen. De 0-0 was genoeg .A! voor het bereiken van de finale. BENAUWDE MOMENTEN Toch had het allemaal heel anders kunnen verlopen wan neer de Engelse arbiter Keith Burtenshaw na vier minuten een loepzuivere treffer van Neeskens niet had afgekeurd. Het maakte Ajax nerveus. De verdedigers waagden zich niet meer naar voren en zo werd ook de aanvoer naar Cruijff en Keizer beperkt. Ajax in de verdedigende rol beleefde be nauwde momenten en alle Ajax-harten stonden even stil toen Blankenburg binnen het strafschopgebied hands maakte. Gelukkig reageerde Burtenshaw niet, waarmee hij zijn fout in de eerste helft goed maakte. Ondanks het va banque-spel van Benfica in het laatste kwartier bleef Ajax overeind en aan het slot van de wed strijd wist het ook wie de tegenstander in de finale (te spe len in Rotterdam) zou zijn: Internazionale uit Milaan, dat, na een penaltyserie in Glasgow, Celtic de baas was geble ven na een 0-0. Het enige doelpunt in de twee halve finales was dus gemaakt door Sjaak Swart, omdat-ie "toevallig die kant op moest"... Evert Vermeer f De selectie van Benfica, de tegenstander van Ajax in de halve finale van het Europa Cup-toernooi. Onder de Benfica-spelers herkennen wij onder meer Eusebio (zit tend uiterst rechts) en de huidige trainer van Paris Saint Germain, Artur Jorge (zittend uiterst links). r-,

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 14