nee. Een paar runs over de vleugel waren goed voor warm applaus maar slechts weinigen zullen op die decemberdag in 1986 bevroed hebben dat zij de entree van een groot ta lent beleefden. Voor een echt spetterend optreden van de jongeman die al een paar jaar in de Ajax-jeugd bleek te vertoeven, moest men twee wedstrijden wachten. Twee wedstrijden lijkt wei nig maar tussen Ajax - Roda JC en Ajax - Haarlem zaten meer dan twee maanden! Op 22 februari 1987 stond Dennis in de basis van het Ajax- elftal. Skippie op links, Bosman in het centrum en Van Bas ten nog steeds sukkelend met een in Groningen kapot ge maakte enkel. Tegenover Bergkamp stond een mannetjesputter, de stevi ge Luc Nijholt. Eigenlijk een middenvelder maar bij gele genheid van Ajax - Haarlem als linksachter geposteerd. Daar was Luc niet gelukkig mee. Dennis draaide de arme Zaankanter volledig dol en nog steeds wordt de huidige Motherwell-speler af en toe zwetend wakker na een nacht merrie over die Ajax - Haarlem. Dennis snelde zijn opponent links en rechts voorbij. Legde Luc voortdurend in de luren. Ook de assistentie van Wim Balm mocht niet baten. Om elf minuten voor vier was de eerste Bergkamp-goal een feit. Dennis zelf herinnert hem opmerkelijk scherp. "Het was een corner, ik geloof vanaf de linkerkant...en die bal werd uit het centrum weggewerkt. Er volgde een schot op doel en ik stond rechts, op een meter of vijf van het doel. De keeper. Metgod was dat, stopte het schot maar de bal stuiterde voor mijn voeten en normaal knal je zo'n bal meteen in. Maar ik bleef toen heel kalm. Ik speelde de bal naar mijn linkervoet zodat de keeper voor niets ging lig gen en toen schoot ik hem in, met links." Zo simpel was dat dus... BERGKAMPIAANSE GOAL In dat seizoen pikte Dennis nog één doelpuntje mee, de openingstreffer in de uitwedstrijd tegen Fortuna Sittard en daar bleef het, wat de produktie betreft, bij. Twee doelpunten in veertien competitiewedstrij den. Het jaar daarop speelde Bergkamp 25 competitie wedstrijden waarin hij vijf keer het net liet bollen. Nog steeds geen aantallen die een aanstaand top schutter deden vermoeden, al was er in de Europa Cup wel een razend mooie Berg kamp-goal, uit tegen Olym- Dennis Bergkamp speelde in de Eredivisie PTT Telecom- petitie tegen 27 verschillende clubs. Tegen slechts twee clubs kwam hij niet tot scoren. De "gelukkigen" zijn AZ (waartegen Dennis anderhalve wedstrijd speelde) en Ex celsior, waar Bergkamp één keer tegen voetbalde). Bergkamps productie tegen de overige 25 clubs toont de hieronder afgebeelde lijst. RKC Haarlem MVV FC Twente Willem II Volendam FC Den Bosch NEC TC Groningen' Feyenoord Fortuna Sittard VW PSV In Bergkamps reeks zaten drie hat-tricks, één 9 FC Utrecht 3 6 FC Den Haag 3 6 Roda JC 3 5 PEC Zwolle 2 5 Vitesse 2 5 Heerenveen 2 5 Go Ahead Eagles 2 5 Cambuur Leeuwarden 2 4 Veendam 1 SVV Dordrecht '90 1 4 De Graafschap 1 4 Sparta 1 1 Éi*. npsr duceerde hij vier goals in één wedstrijd en vier kwamen voort uit een penalty. pique Marseille. Na een galop over veertig-vijftig meter, dwars over de as van het veld, die men nu "Bergkampi- aans" zou noemen. Eenmaal weggedreven van de rechtsbuitenplaats kwam het doelpunteninstinct van Dennis goed aan het licht. Een top- per-in-tien-delen was de reeks doelpunten die Bergkamp een Nederlands record bezorgden. Door in tien achtereen volgende wedstrijden (van VVV - Ajax op 12 oktober 1988 tot en met Veendam - Ajax op 22 december van dat jaar) te scoren verbeterde hij het aloude record van PSV-er Coen Dillen. Hoewel vijf daarvan van beslissende invloed op de einduit slag waren, zat de belangrijkste niet bij die tien, vindt Berg kamp zelf. Die maakte hij een seizoen later in de uit-wed- strijd tegen Feyenoord. "De winnende goal in zo'n topwed strijd, wat wil je. In de eerste helft zat ik op de bank maar het liep niet en na rust kwam ik erin. En vrijwel mijn eerste balcontact was een doelpunt. Eerst schoot ik de bal nog te gen Joop Hiele op, maar de tweede poging was raak. Ja, Feyenoord - Ajax, 0-1..." RKC EN...REAL Het was één van de -slechts- acht goals die Dennis dat jaar maakte. In de volgende seizoenen volgden er opeens veel meer. Twee keer topscorer van Nederland. 25 stuks in het seizoen 1990-1991 en 24 in het afgelopen voetbaljaar. En daar zaten een heleboel mooie bij. De mooiste, Dennis? "Hmmm.Jk twijfel...De mooiste maak ik tegen RKC. Er zijn er drie tegen RKC waarvan ik zeg 'hé'. Die van dit jaar was erg mooi. Maar mijn mooiste vind ik het doelpunt tegen Re- al Madrid. Bij dat tweede doelpunt liep alles perfect in el kaar over. Alles in die actie sloot zo nauw aan, was zo goed afgestemd..." Ondanks de merkwaardige kousen kwam Dennis Berg kamp ook tegen SVV Dor drecht '90 tot scoren. Van zijn voet kwam Ajax' eerste doelpunt in het seizoen 1992-1993. Foto: Louis van de Vuurst Voor de wedstrijd van vanmiddag tegen MVV staat Dennis Bergkamp op een totaal van 88 competitiedoelpunten in 165 wedstrijden. Een schitterend aantal. Maar net als hijzelf verlangen wij, bijna zes jaar na het eer ste optreden van de nu zo zelfbewuste jongeling, naar meer, nog meer Bergkampiaanse goals. En ze zullen ko men. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 11