NA 31 JAAR WEER OM 'T "ECHIE" AJAX - CAMBUUR Voor het eerst sinds er betaald gevoetbald wordt in Neder land, komt Cambuur voor een officiële wedstrijd naar de Watergraafsmeer. Dat wil niet zeggen dat de twee clubs nooit eerder tegenover elkaar stonden. Om te beginnen was er al een vriendschappelijke ontmoeting in Leeuwarden voor de aanvang van het huidige seizoen. Op 22 juli zorgden de nieuwbakken eredivisionisten voor een verrassing door een tam spelend Ajax met 2-0 om de oren te slaan. Het eerste doelpunt kwam van een ex-Aja- cied (maar daar heeft Cambuur er veel van), namelijk Mar cel Keizer. Jack de Gier, ex-Den Bosch, scoorde vier minuten later de tweede treffer. Het was niet de enige keer dat Ajax en Cambuur in de sei zoensvoorbereiding een wedstrijd afwerkten. Dat gebeurde nog driemaal eerder, telkens in Leeuwarden en altijd met een moeizaam wegkomend Ajax: op 27 juli 1988 bleef de ontmoeting zonder doelpunten, in 1978 kwam Cambuur na Ajax' openingstreffer gelijk maar moest toch capituleren door een treffer van Ray Clarke. En een kwart eeuw gele den, in 1967, nam Cambuur de leiding, om tenslotte toch met 2-1 de vlag te strijken. De geringe marges duiden er op dat Ajax het "vriendschappelijk" altijd lastig had tegen Cambuur. STADSWIJK en men dus zijn wedstrijden door het hele land speelde. In het seizoen 1951-52 waren zowel Leeuwarden als Ajax in gedeeld in de Eerste klasse B, en op 30 december 1951 was Leeuwarden op bezoek in het Ajax-stadion. Het werd een trieste middag voor de noorderlingen, die met 7-0 slaag kregen, met de vliegende straaljagerpiloot Theo de Groot (drie treffers) als grootste producent. De return werd ver speeld op 4 mei 1952, toen Ajax inmiddels al kampioen was geworden. Bij de rust leidde Ajax met 0-1, en in de tweede helft bouwden de Amsterdammers zelfs onstpannen een 3-0 voorsprong op. Daarna liep Leeuwarden Ajax volle dig onder de voet. Kramer scoorde tegen, Jan Hoekema (de vader van de latere in ternational Oekie) maakte nummer twee en Van der Ley werd de held van de dag door Ajax eerst één punt uit handen te slaan en vervol gens ook het andere. Twee seizoenen later kreeg Ajax een hoogst gevoelige 3-0 nederlaag te slikken, waarvoor het zich vijf maan den later in Amsterdam revancheerde: 4-0 KICK OFF NR. 5- PAG.5 HALVE FINALE Prachtige eenvoud...VV Leeuwarden poseert met de selectie voor het seizoen 1958 - 1959. (Let ook op de pas ingezette en bekruiste ramen van het clubge bouw!). Van links naar rechts staan trainer Dubbelman, Engel man, Roosenburg (de inter national), Van Oosten, Alma, Tardy, Hoekema en Bakker. Zittend: Ruiter, Van der Veen, Koopman, Hiemstra en De Groot. Cambuur Leeuwarden BVO is de officiële clubnaam sinds 1989. Daarmee is in feite de situatie hersteld van vóór 1964, het jaar waarin de semi-prof-afdeling van de VV Leeuwar den zich afscheidde en zich voortaan tooide met de naam van de stadswijk waar de thuishaven van de club zich be vond, Cambuur. De VV Leeuwarden dateert van 14 augustus 1917 en debu teerde in 1920 in de derde klasse van de KNVB. Drie jaar la ter promoveerde de club al naar de eerste klasse Noord, waar het zich een reputatie verwierf als eeuwige midden moter: nooit serieus in gevaar, maar ook nooit een afde lingstitel. En dat laatste hield in dat een club als Ajax nooit bij de tegenstanders hoorde want de kampioenscompetitie was destijds de enige mogelijkheden om in competitiever band de clubs uit de andere regio te treffen. In die situatie kwam verandering in 1950, toen er weliswaar nog steeds in afdelingen, maar niet langer per district werd gevoetbald Bij de invoering van het betaalde voetbal miste Leeuwar den de aansluiting met de top. In 1956 belandden de Friese roodwitten zelfs in de tweede divisie, waar het in 1957 weer uitkroop om er in 1962 weer terug te keren. Toch liet het nog één keer van zich horen. In het seizoen 1960-61 schakelde het voor de KNVB-beker onder meer GVAV en Elinkwijk uit, om in de halve finale op Ajax te stuiten. Op het neutrale terrein van Alkmaar '54 gaf Leeuwarden de huizenhoge favoriet stevig weerstand. In een spectaculair duel plaatste Ajax zich via een 7-4 overwinning voor de fi nale. Het heeft 31 jaar en twee naamsveranderingen moeten du ren voor Ajax en Leeuwarden elkaar weer 'om het echie' kunnen bestrijden, en daar bent u vandaag dus bij. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 5