TEGENSTANDERS PASSEN ZICH AAN 'sSyxJ* KICK OFF NR. 4- PAG.25 ken. Maar gelukkig heb ik achter mij een speler als Danny Blind die aanvallend ook goed uit de voeten kan. En door de acties onderling af te wisselen maak je het de tegenstan der weer moeilijk zich ergens op in te stellen. Dat maakt het heel moeilijk je tegen te verdedigen. Die variatie-moge lijkheid is één van onze grote krachten." óók op het gebied van ervaring is het vertrek van Van 't Schip en Winter een verlies voor Ajax... Jonk: "Ach, bij Ajax heb je altijd te maken met gaande en komende spelers. Er zijn in het verleden ook grote voetbal lers weggegaan en steeds werden de plaatsen weer opge vangen. ledereen die weggaat laat een gat achter dat door een ander weer wordt opgevuld, ledereen heeft zijn eigen specifieke kwaliteiten. Je krijgt nooit precies dezelf de speler terug maar dat hoeft niet auto matisch te beteke nen dat je zwakker wordt. De manier van spelen van Ajax zal er niet door veranderen maar détails daarin wel. Er wordt dan een aanpassing ge daan in de richting van dèt type speler die de positie be zet." Blijft staan het minder eenvoudige opvangen van het verlies van ervaring, leiderschap. Jij neemt meer en meer verantwoordelijkheid op je. Jonk: "De positie waarin ik speel vraagt om een voetballer die zijn medespelers stuurt, coacht. Je ontkomt er dus niet aan verantwoordelijkheid te nemen en ik moet zeggen, dat gaat bij mij vanzelf. Het is niet iets waarbij ik moet gaan nadenken. Ook op de training doe ik dat, ik denk dat het gewoon in me zit. Heb jij je verbaasd over Casino Salzburg, dat, hoewel ze een thuiswedstrijd speelden, twee weken geleden erg behoudend voetbalden tegen Ajax? Jonk:"Van tevoren had ik van de trainer al gehoord dat Salzburg zich vrij massaal achter de bal zou ophouden om te gokken op een counter. Dat kwam ook zo uit. Het is dan zaak dat je zelf ook een zekerheid inbouwt, niet blindelings naar voren rent maar gedoseerd blijft spelen. Het mag je in de Europa Cup niet gebeuren dat je de hele wedstrijd aan valt en dat de tegenpartij in een paar uitvallen er met de winst vandoor gaat. Dat is goed gelukt, we hebben ons niet laten verrassen. Aan de ene kant kan het vreemd voorko men dat ploegen op Europees niveau ons in thuiswedstrij den zo angstig tegemoet treden maar ik denk dat wij dat met onze speelstijl hebben afgedwongen als de tegenpartij zich aan ons aanpast. Het is natuurlijk de kunst daar ons voordeel uit te halen. Hoe ik Ajax zou bestrijden? Ik denk dat dat verschrikkelijk moeilijk is, vooral omdat Ajax altijd in een heel hoog tempo speelt. Je zou moeten proberen de diepte 't het spel te halen, de flanken af te schermen en zo zijn er nog een paar dingen. Maar daar noem je wel wat!" Afgelopen zomer was je, zonder basisspeler te zijn, wèl bij het EK. Nu zit je er niet bij. Heeft dat jou ver baasd en had dat te maken met je blessure? Jonk (fel): "Met die blessure had het niets te maken, het is een bewuste keus van de trainer, dat is mij duidelijk. Het heeft te maken met de visie van bepaalde mensen. Dat heb ik ook met Beenhakker meegemaakt. Sommigen, zoals Louis van Gaal, hebben een visie waarin jij wèl past en in die van anderen pas je juist niet. Ik moet gewoon zien bij Ajax goed te spelen en dan nóg kan het een probleem zijn, eigenlijk heb ik het niet zelf in de hand. Omdat ik van de vi sie van de trainer wist, was het ook geen echte verrassing dat ik niet bij de Oranje-selectie zat. Hoe lang moeten we nog wachten op "Spijker" in Oranje? Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 24