WANNEER? 4 m SPIJKER ORANJE Vorig seizoen rond deze tijd stond Wim Jonk voor het eerst in de basiself van Ajax in een Europa Cup-wedstrijd. Weet U het zich nog te herinneren? Het was in de woelige eindfase van september toen Leo Beenhakker koos voor Real Madrid en Louis van Gaal het roer van het Ajax-schip overnam. Op zaterdagavond 28 september werd de knoop doorgehakt: Beenhakker exit, Louis van Gaal entree. De bedoelingen van Van Gaal werden direct duidelijk. Eén van zijn eerste "daden" was het opstellen van de begaafde Wim Jonk, een speler met grote mogelijkheden die echter weinig kans kreeg die te etaleren. Beenhakker was zich be wust van Jonks klasse maar zwoor bij de ervaring van Jan Wouters. Beide mannen in de ploeg? Dat was moeilijk. Niet voor Louis van Gaal. Örebro - Ajax, de returnwedstrijd in de eerste UEFA Cup-ronde, was diens openingswedstrijd en in het hart van Ajax liep ...Wim Jonk. En van die positie verdween de Volendammer, die in zijn geboorteplaats "Spijker" wordt genoemd, niet meer. Mooier nog, hij groei de uit tot dé revelatie van het voorbije voetbalseizoen. Sceptici die het in die stille Jonk niet zo zagen werd de mond gesnoerd, liefhebbers van de verfijnde "touch" deel den eikaars vreugde. Jonks seizoen 1991-1992 begon derhalve op de harde bank. KICK OFF NR. 4- PAG.24 links van de spelerstunnel en eindigde met een ereronde op het veld van het Olym pisch Stadion, dezelfde groene vlakte waar hij van middag zijn veertiende Europa Cup-wedstrijd gaat spelen. Je eerste reactie op Ajax - Casino Salzburg... Jonk: '"t is duidelijk: 3-0 vóór, dat mag niet misgaan en dat zal ook niet mis gaan. Je hebt een tijdje ge kampt met een blessure. Wat voor een blessure was dat? Jonk: "Ik had last van de achillespees. Die heb ik eigenlijk ongemerkt opgelo pen tijdens de voorberei ding. Een kwestie van inten sief trainen op verschillende ondergronden. De ene keer trainde je in het bos, soms in het zand terwijl je wedstrij den speelde op harde zo merse velden. Een maandje geleden speelde ik tegen '"t Gooi" en daar heb ik waar schijnlijk een kleine tik op gelopen. Ik ben nog niet vol ledig blessurevrij maar met een goede behandeling kan ik wel spelen, zonder dat het gevaar bestaat dat het erger wordt. Vorig seizoen ben je doorgebroken... Jonk: "Nou, wat is doorge broken? Vorig seizoen heb ik voor het eerst de kans ge had in een reeks wedstrijden te laten zien wat ik kan, en dan pas kan je iemand echt beoordelen. Voor die tijd kon ik natuurlijk ook voet ballen, alleen, ik zat meer dan ik liep. Vroeger sprak men over de "Wouters-positie", nu over de "Jonk-positie" die hoort bij het nummer vier. Merk je dat tegen standers zich op die va riant instellen? Jonk: "Natuurlijk krijg je daar steeds meer mee te ma- 4 De warming-up... Jonk rekt de sterke spieren. De nummer vier van Ajax schijnt niet in de voetbalvisie van de bondscoach te passen... Foto: Louis van de Vuurst Wim Jonk (hier tegen Ge noa) een centrale figuur in het Ajax-elftal: "De positie waarin ik speel vereist een bepaald leiderschap. Foto: Louis van de Vuurst

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 23