GO AHEADEEN LEEUWGROTE NAMEN EN EEN INTERNAAT In de namen die verzonnen werden voor de clubs die in de jeugdjaren van ons voetbal werden opgericht, kunnen wij, met een zeer natte vinger, drie mode trends onderscheiden. Allereerst waren daar de verwijzingen naar de Griekse geschiedenis: Sparta, Heracles, Achilles en niet te vergeten Ajax. Vervolgens kwamen de afgekorte idealistische doel stellingen: EBOH (Eendracht Brengt Ons Hoger), SEVIOS (Sport en Vriendschap is Ons Streven), DVS (Door Vriendschap Saam). Tenslotte was er de Engelse "golf": Be Quick, Forward, Be Fair en...Go Ahead. Dat was overigens niet de oorspronkelijke naam van de Deven ter club, want bij de oprichting op 2 de cember 1902 was gekozen voor"Be Quick"Omdat er al twee clubs waren die zo heetten (één in Groningen, een andere in Zutphen) moest bij promotie naar de nationale voetbalbond in 1905 iets anders worden verzonnen. De be denkers van de nieuwe naam waren niet de eersten de besten, namelijk de broers Karei en Hartog Hollander. Die laatste, een niet onverdienstelijk voet baller, zou een kwart eeuw later furore maken als de eerste en (voorlopig) be roemdste voetbalverslaggever op de ra dio. Hij gebruikte toen professioneel de voornaam Han. Kampioenschappen De DW Go Ahead kende een voospoe- dige loopbaan. Al in 1912 promoveerde het naar de Eerste Klasse Oost, waar vier jaar later de eerste afdelingstitel werd gegrepen. In de kampioensserie was Willem II nog te sterk maar een jaar later veroverde Go Ahead (met spelers als de gebroeders Haes, Hulsman en Roetert) het landskampioenschap vóór datzelfde Willem II, UW en Be Quick. De volgende twee jaar werden de geel-ro- den steeds vice-kampioen, beide keren achter het plotseling losgebarsten Ajax.Tot het eind van de jaren dertig was Go Ahead een vaste verschijning in de strijd om het kampioenschap, met een indrukwekkend aantal van zestien afde lingstitels en vier landskampioenschap pen (1917, 1922, 1930 en 1933). Grote namen in die jaren waren de broers Jan en Theo de Kreek, Henny en Herman Koopman, Eysink en Jan Halle. Maar misschien wel de beroemdste Go Ahead-speler uit de clubgeschiedenis was de jongere broer van laatstgenoem de: Leo Halle. Op 2 december 1929 de buteerde deze keeper in het Oranje- De legendarische Leo "De Leeuw van Deventer" Halle tijdens een in 1935 gespeelde interland in het Olympisch Stadion. team als invaller voor Gejus van der Meuten. In en tegen Italië maakte hij zo veel indruk, dat hij onmiddellijk de bij naam "Leeuw van Deventer" kreeg op geplakt. Na zijn debuut duurde het echter nog vijf jaar voordat Leo Halle de vaste nationale keeper werd. Maar die rol vervulde hij met zoveel verve, dat de volksheld van toen nog met alle égards zou worden behandeld tot zijn overlijden op 86-jarige leeftijd, op 16 juni j.l. Afdaling en wederopstanding In 1941 kwam er voor Go Ahead een einde aan het eerste klasseschap, een verzuim dat al na één jaar werd rechtge zet. De definitieve afdaling werd in 1955 ingezet toen na de invoering van het be taalde voetbal de club zelfs in de tweede divisie moest beginnen. In 1959 promo veerde Go Ahead naar de Eerste divisie en in 1963 was de wederopstanding compleet: Eredivisie! Daarin wist het zich met spelers als Rik- kert LaCrois, Egbert ter Mors en Gerrit Borghuis redelijk te handhaven en eind jaren zestig gold Go Ahead zelfs als een gevreesd nekkebreker voor Ajax en Feyenoord. In het seizoen 1968-1969 mengde Go Ahead, in die periode getraind door de onvergetelijke Frantisek Fadrhonc, zich in de strijd om de landstitel met Wasbak ken als Oeki Hoekema, Nico Rijnders, Wietse Veenstra, Nico van Zoghei en Dick "Knakkie" Schneider. Beroemd was ook het jeugdinternaat waar talen ten als Bert van Marwijk, Peter Arntz en Bert Strijdveen rijpten. Naamsverandering In 1971 werd, geheel naar de mode der tijd, besloten de betaalde afdeling van de club van de amateurs af te splitsen. De naam van de profs werd uitgebreid tot Go Ahead Eagles. Nadat de jonge Eagles, met doelpuntenkanon Ruud Geels, in het seizoen 1971 -1972 de eer toekwam het onverslaanbare Ajax de enige nederlaag van het seizoen toe te brengen (3-1 in de Adelaarshorst), viel de club terug. In 1987 kwam een eind aan het 24-jarig verblijf in de Eredivisie. Deze zomer zorgde een zege in de na- competitie ervoor dat Go Ahead weer terugkeerde bij de vaderlandse Top-18. Een terugkeer die door vele voetbalfans zal worden gezien als het rechtzetten van een historisch misverstand. Evert Vermeer 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 5