AJAX - PA NA THl N Wissels 19 De finale van Wembley...Barry Hulshoff vecht een luchtduel uit met Panathinai- kos midvoorAntoniadis. grote stappen de bal oppikte, onnavolg baar om zijn bewaker Kamaras heen- draaide en de bal strak voor het doel trok. Daar kwam Dick van Dijk op tijd in lopen en schampte met het hoofd de bal, die over de vergeefs uitvallende doelman in de rechterhoek van het doel tegen het net smakte. Toch had de snel le treffer niet het verlossende effect dat Ajax had gehoopt. Integendeel, het leek of Ajax verlamd was door de angst van een tegentreffer. En daar was PAO soms dichtbij. Al meteen na de treffer liep Stuy onder een vrije trap van Vla- chos door. Ook bij een corner van het Griekse troetelkind Mimis Domazos ging 'Heinz Kroket' zeker niet vrijuit. Een kop bal van Antoniadis en een schuiver van Kamaras hadden ook slechter kunnen aflopen voor Ajax. Toch waren de beste kansen voor Ajax: een kopbal van Van Dijk na een vrije trap van Swart, een schot van Suurbier, een rush van Cruijff, Driehonderdtweeënnegentig dagen nadat Feyenoord de Europa Cup naar Nederland had gehaald, was het de beurt aan Ajax het onvoltooide werk van 1969 af te maken en zich tot Europees kampioen der kampioenen te kronen. Nog één tegenstander stond tus sen droom en werkelijkheid, en dat was op zijn zachtst gezegd een onverwachte: Panathinai- kos Athletikos Ominos, voor de fans PAO. De Grieken had den Jeunesse d'Esch en Slo- van Bratislava uitgeschakeld, vervolgens verrassend Everton terzijde geschoven en in de halve finale voor een regel rechte sensatie gezorgd door Rode Ster na een 4-1 neder laag met 3-0 alsnog uit te schakelen. Dat gebeurde in te genwoordigheid van enkele Griekse kolonels, en dus kreeg Ajax de onvermijdelijke verzoe ken van actiecomités om een of andere vorm van protest te gen de dictatuur van deze ko lonels tijdens de wedstrijd op Wembley. Verzoeken overi gens die Ajax besloot naast zich neer te leggen; zelfs het nogal naïeve voorstel om in de officiële zwarte kousen te spe len als stil protest tegen de on derdrukking. Winst van de Grieken zou politieke winst voor de schurken betekenen, maar ook vier ton die ter beschikking was gesteld door scheepsmagnaat On- assis. Zonder Krol Ajax had andere zorgen. Het moest Ruud Krol missen: hij had in de beker wedstrijd tegen NEC zijn been gebroken en ging als toeschouwer mee. Ook het meespelen van Piet Keizer was wegens een enkelblessure onzeker. De trainer van Panathinaikos, levende legende Fe- renc Puskas, twijfelde nog over midden velder Eleftherakis (gekneusde hand) en over zijn keeper Ikonomopoulos, die zich tegen Rode Ster niet al te zeker had getoond. Beiden zouden echter tenslot te spelen, evenals Piet Keizer. Doodstil was het in de straten van Am sterdam, waar de doodnerveuze bewo ners zich, voor zover niet naar Wembley afgereisd, bij het tv-scherm hadden ge nesteld. Vijf minuten duurde hun nervo siteit; nadat een solo van Cruijff op Iko nomopoulos was gestuit, paaste Barry Hulshoff op links, waar Piet Keizer met een solo van Neeskens en doorbraken van Cruijff en Rijn- ders. En toen Cruijff op slag van rust alleen voor Ikono mopoulos faalde, was het dui delijk dat Ajax scorend vermo gen maar voor de helft had meegenomen. Michels besloot in de rust tot twee wissels: De over pijn in de borst klagende Nico Rijn- ders werd door Blankenburg vervangen, en Sjaak Swart moest, hevig gekrenkt, zijn plaats aan Arie Haan afstaan. Het spel werd er nauwelijks beter door: nog steeds durfde Ajax niet massaal aan te val len. Toch kwamen er kansen. Haan kwam na tien minuten in een kansrijke positie na een handig overstapje van Van Dijk, maar hij schoot ge schrokken over. Een schuiver van Mühren eindigde in de handen van de doelman, en Cruijff mikte net aan de ver keerde kant van de paal. Een subtiel hoogballetje van Keizer eindigde eveneens naast het houtwerk. De beste mogelijk heid kwam tien minuten voor tijd, toen een corner van Cruijff door Ikonomopoulos met de knie werd tegengehouden. Terwijl Panathinaikos in de slotfase een slotoffensief in zette, viel de beslissing. Cruijff brak door, passeerde Vlachos en speelde Arie Haan aan, die een mislukt schot losliet dat echter het scheenbeen van Sourpis raakte en zo Ikonomopoulos volkomen verraste: 2-0. Het was een doelpunt van niks, maar daar kon nie mand meezitten. Scheidsrechter Taylor floot voor het einde en aanvoerder Veli- bor Vasovic mocht na zijn derde Europa Cupfinale (eerder één met Partizan en één met Ajax) dan eindelijk, eindelijk de beker in ontvangst nemen. Het feest in Amsterdam eindigde pas een klein etmaal later met een giganti sche huldiging van de helden: eerst en petit comité op Paleis Soestdijk (voor het eerst ontving Hare Majesteit een voetbalploeg op haar privéadres) en ver volgens en plein public op het bordes van de Stadsschouwburg, waar een af geladen Leidseplein, met mensen in de bomen, de verkeersborden en aan de gevels, wilde weten wie het eerstvolgen de jaar de Europa Cup in huis had. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 18