Voor de achttiende keer openen de poorten van het Olynmpisch Stadion voor de deel nemers aan het Amsterdam-toernooi. In de afgelopen zeventien jaar heeft het geesteskind van Jack van Zanten zich ont wikkeld tot een evenement van internatio nale allure. Deelnemen aan het Amsterdam- toernooi wordt in binnen- en buitenland gezien als een geweldige eer. En het is een prettige constatering dat de kwaliteit van het toernooi die reputatie keer op keer waarmaakt. De ons helaas ontvallen Jack van Zanten zou trots mogen zijn op zijn creatie, die als een eenmalige manifestatie werd opgezet in de zomer van 1975. Dat waren de dagen dat Amsterdam zich in vol le glorie aan de wereld presenteerde vanwe- k ge het zevenhonderd jarig bestaan van de "stad. En was Amsterdam in lang vervlogen eeuwen de stad van de handel, de plaats waar de revenuen van de Gouden eeuw het sprekendst tot uiting kwam in architectuur en schone kunsten, was het de stad van Rembrandt en van Vondel, in de twintigste eeuw is het óók de stad van Nederlands beroemdste en meest geliefde voetbalclub: Ajax. In het bewuste jaar 1975 lagen de glorieja ren van Ajax nog vers in het geheugen en de keus om het stadsfeest via een aanspre kend internationaal voetbaltoernooi extra luister bij te zetten was een gouden vondst. En zo wapperden op 8 en 10 augustus van dat jaar de opvallende "Amsterdam 700" vlaggen op en rond het Olympisch Stadion, waarin naast Ajax ook Barcelona, Feyenoord en de kersverse kampioen van België, RWDM, aantraden. Het werd een doorslaand succes en ontpop te zich tot een traditie. Tientallen clubs van mondiale faam hebben we kunnen bewon deren. Voetbalsterren uit alle windstreken lieten hun klasse naar believen over de Olympische grasmat vloeien, meestal onder een heerlijk zomerzonnetje en gadegesla gen door een in groten getale opgekomen publiek. Om een indruk te geven van de keur van clubs en voetballers die tijdens de Amsterdam-toernooien hun opwachting maakten doen we een willekeurige greep in de archieven: Barcelona met Johan Cruijff en Johan Neeskens, Anderlecht met Rob Rensenbrink en Ludo Coeck, Liverpool met Kevin Keegan, Fluminense met Edinho, Hamburger SV met Felix Magath, Nottingham Forest met Peter Shilton en Trevor Francis, Ipswich Town met Alan Brazil, Paul Mariner en Frans Thijssen, AZ 67 met vele grootheden als Kees Kist, Kristen Nygaard en Jantje Peters, Roma met Roberto Pruzzo Toninho Cerezo en Paulo Roberto Falcao, Atlético Mineiro met Eder, Dinarho Kiev met Alexandr Zavarov en Igor Belanov, FC Porto met Rabah Madjer, Flamengo met Bebeto, Club Brugge met Jan Ceulemans, Sampdoria met Gianluca Vialli en Roberto Mancini, PSV met Willem Kieft en Romario... Ach, teveel om op te noemen. En natuurlijk was Ajax steeds van de partij met almaar nieuwe sterren die vaak juist op het Amsterdam-toernooi hun eerste op wachting voor het grote Amsterdamse publiek maakten. Ook bij deze achttiende editie wordt het weer smullen geblazen want het deelne mersveld staat borg voor veel individuele klasse en aantrekkelijk voetbal. De gasten die de langste reis maakten om onze hoofdstad te bereiken komen uit Rome. Roma, deelnemer aan het UEFA Cup-toemooi 1992-1993 en finalist in de aflevering van 1990-1991, heeft in de Argentijn Claudio Caniggia, Duitslands beste man op het EK Thomas Hassler, de Italiaanse spits Ruggiero Rizzitelli, de begaafde middenvelder Giannini en de vroegere Rode Ster-speler Sinisa Mihaijlovic publiekstrekkers van de eerste orde. Wie het vorig seizoen de Bundesliga heeft gevolgd, weet dat Borussia Dortmund synoniem is voor offensief, avontuurlijk voetbal. In hun midden loopt een Europees kampioen, de Deense aanvaller Flemming Povlsen maar hij is niet de enige smaakma ker bij de Borussen die het vorige seizoen op een haar na de landstitel misten. Stefan Reuter, Michael Schulz, Michael Rummenigge en topschutter Stephane Chapuisat tillen het gemiddelde naar een grote hoogte. Met grote belangstelling zal het overwe gend Amsterdamse publiek de verrichtin- De laatste editie van het Amsterdam-toernooi leverde een zege op voor Ajax dat de gigantische bokaal veroverde door onder meer op de laatste avond de Italiaanse kampioensploeg Sampdoria met 4-1 te verslaan. Foto: Jan Onclin

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 5