GERALD VANENBURG COMTEX B.V. GOUDEN VOETEN PSV 25 was Hans Westerhof de verrassende keus van FC Groningen toen die club een opvol ger zocht voor de eerder ontslagen Rob Jacobs. In het Noorden had Westerhof al enige naam gemaakt als uiterst kundige trainer van de amateurtoppers Oranje Nassau en (vooral) ACV. FC Groningen bleek niet te hoog gegrepen.In Westerhofs eerste seizoen op het hoogste niveau bracht hij FC Groningen naar een zesde plaats. Een fikse verbetering ten opzichte van de voorafgaande elfde positie. Het volgende voetbaljaar zakte Groningen echter weer wat weg: 9e, om het in het seizoen 1990- 1991 weer uitstekend te doen met een derde positie. Het afgelopen jaar bracht weer een lichte terugslag. De vijfde plaats van FC Groningen werd als een teleurstelling erva ren. Toch onderscheidde Westerhof zich bij FC Groningen in merdere opzichten. Op technisch en psychologisch vlak bleek hij bij de pinken te zijn en zijn eerlijke benade ring van het metier en wat daar om heen hangt maakte hem tot een aimabele figuur. Als verantwoordelijke man van het zeer ambitieuze PSV stort Hans Westerhof zich met frisse moed in een avontuur en daarin zal hij zich gesteund weten door internatio nale- en Eindhovense ervaring van Frank Arnesen. Een dikke elf jaar geleden beleefde het Ajax-publiek, zo'n tienduizend man sterk, een primeur. In de wedstrijd tegen FC Den Haag verscheen er een uiterst tenger man netje in het Ajax-elftal. Zoals in Amsterdam gebruikelijk is bij debutanten, zeker wanneer die regelrecht vanuit vanuit de kweekvijver Voorland in het stadion aan de Middenweg lijken te plonsen, werd de kleine man hartelijk onthaald. De hartelijk heid boog zich om naar bewondering en geestdrift toen het jochie op de rechtervleu gel van de Ajax-aanval met een paar listige bewegingen zijn tegenstander om liet val len. De techniek parelde van zijn schoenen en Ajax had er op slag een publiekslieve ling bij. Zijn naam? Gerald Vanenburg! Wat was het een genot om de aarts voetbal ler frank en vrij te zien ballen. Hij trok zich niets van repuaties aan maar voetbalde zoals hij het op straat gewend was: op basis van techniek instinct en souplesse. Een echte Ajax-voetballer, wiens liefde voor de bal en voor het spel onmetelijk was. Zeventien jaar en dertig dagen jong was Gerald Vanenburg toen hij zich presenteer de, een leeftijd waarop het gros van de voetballers nog blij is met een plaatsje in de A 1 junioren. Maar Gerald was te goed. Zo goed dat na een paar jaar de mensen amper nog onderkenden dat die prachtvoetballer een heel jonge speler was. Een vaste plaats in Ajax 1, het Nederlands Elftal. Gerald werd beoordeeld als een volwassene en als er iets niet lukte begonnen de mensen mor ren, terwijl de meest eenvoudige akties zoveel pure schoonheid bezaten dat je eigenlijk watertandend langs de lijn moest zitten. Het voetbal van Gerald leek door zijn eigen gemak waarmee hij speelde écht gemakkelijk. Het publiek werd er door-mis leid. Toen Gerald Vanenburg, op 28 mei 1986 in de Bekerfinale tegen RBC zijn laatste akties voor Ajax maakte was er geen ovatie, geen hartelijkheid en geen bewondering meer voor de man met de gouden voeten. Hij ging naar PSV en dat valt in Amsterdam nu eenmaal niet zo lekker. En bovendien had Johan Cruijff, de toenmalige coach van Ajax, laten blijken met het vertrek van Gerald niet zo in zijn maag te zitten, een mening die het Ajax-publiek zonder veel nadenken tot de hare maakte. Ik vond het wél jammer, want ik genoot van Gerald, al leek zijn ontwikkeling soms geen gelijke tred te houden met de verwachtingen, die heel erg hoog gespannen waren. Maar in de loop der jaren heeft Gerald Vanenburg wel een geweldige erelijst opgebouwd. Met de landstitels, bekertriomfen en ander ereme taal kan hij twee slaapkamers vullen. En nog steeds is hij een voetballer om van te smullen, een kunstenaar die moeilijke din- Gerald Vanenburg blijft tenminste nog een jaar bij PSV en dat betekent dat het Nederlandse voetbalpubliek weer een seizoen kan genieten van de pure klasse van de Eindhovense captain. Foto: Louis van de Vuurst gen makkelijk doet lijken en waarvan de liefde voor het voetbal afstraalt. Een speler met gouden voeten, een speler die bewon dering verdient. opgericht: 31 augustus 1913 palmares: kampioen van Nederland 1929, 1935, 1951, 1963, 1975, 1976, 1978, 1986. 1987, 1988, 1989, 1992, 1992, Bekerwinnaar 1950, 1974, 1976, 1988, 1989, 1990, winnaar EC Landskampioenen 1988, winnaar UEFA Cup 1978 voorzitter: Jacques Ruts trainer-coach: Hans Westerhof elftalbegeleider: Frank Amesen manager: Kees Ploegsma stadion: Philips Stadion capaciteit: 27.000 nieuwe spelers: Arthur Numan (FC Twente), Ernst Faber en Mitchel van der Gaag (beide Sparta). Thomas Thominger (Denemarken). Europa Cup 92-93: Landskampioenen. Zalgiris Vilnius superk/asse 'shepherd Industrie-centrum "De Koog" van IJsendijkstraat 381 1442 LB Purmerend Tel. 02990-32948

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 25