ROMA ONDER VUJADINS VLEUGELS 19 V 2 *f Thomas Hdssler maakte een moeilijk eerste seizoen bij Roma door maar bewees zijn grote klasse tijdens het Europees kampioenschap, waar hij gekozen werd tot Beste Speler van het Toernooi. Foto: Louis van de Vuurst Het was in de zomer van 1983 dat het Amsterdam-toernooi de primeur beleefde van een Italiaanse club in het deelnemers veld. En dat was niet zomaar een club. Het beroemde "fingerspitzengefühl" van de nog steeds zo zeer gemiste Jack van Zanten had er voor gezorgd dat de kampioen van Italië zijn opwachting maakte in het Olympisch Stadion. De verzekering dat Roma naar Nederland zou komen was al ver vóór dat de club uit de eeuwige stad de landstitel in de wacht sleepte binnen. Dat elftal werd getraind door de Zweedse ex-international Nils Liedholm en had een pakket "namen" waar men "U" tegen kon zeggen. De twee de landstitel uit de clubgeschiedenis was gerealiseerd met absloute topvoetbaliers als de Braziliaan Paulo Roberto Falcao, De Oostenrijkse middenvelder Herbert Prohaska, spits Roberto Pruzzo, de dribbel koning Bruno Conti die een jaar eerder op het WK in Spanje de liefhebbers had laten smullen van zijn solo-akties en aanvoerder Agostino Di Bartolomei. Andere grote voetballers van dat legendarische Roma-elf- tal waren Carlo Ancelotti die aan het eind van het vorige seizoen als Milan-speler de voetbalschoenen aan de wilgen hing, de nu nog bij Sampdoria aktieve Pietro Vierchowood en Sebino Nela. Laatstgenoemde is de enig overgebleven Roma-voetballer die wij ook'op het huidige Amsterdam-toernooi mogen begroeten. De toenmalige linksachter leidt nu als libero de defensie. In het Amsterdam-toernooi van 1983 (Amsterdam - 708) reikte Roma tot een tweede plaats. De finalewedstrijd werd na strafschoppen gewonnen door Feyenoord. Nu, negen jaar later gaat Roma het weer proberen, met een elftal dat ten opzichte van het vorige seizoen een groot aantal nieuwe gezichten kent. Eén daarvan is dat van de trainer, ook al een oude bekende, want Vujadin Boskov was vorig seizoen in Amsterdam present als trainer van de kam- pioensploeg Sampdoria. Al ver voor de - verloren- Europa Cupfinale die Sampdoria tegen Barcelona speelde was het zeker dat Boskov naar Roma zou gaan als opvolger van Ottavio Bianchi. Het ligt daarom voor de hand dat hij een ruime medezeggen schap heeft gehad in het aankoopbeleid. Na het moeilijke seizoen 1991 - 1992, waarin Roma ter nauwernood Europees voetbal veilig wist te stellen, diende er een frisse wind door het Olympisch Stadion van Rome te waaien en dat leidde bij voorbeeld tot het vertrek van coryfee Rudi Voller. De gewezen captain van Roma werd aan Olympique Marseille overgedaan. Andere vaste eerste elftal-spelers die Roma verlie ten zijn Fabrizio Di Mauro (naar Fiorenti- na) en de Braziliaanse verdediger Aldair, voor wie er op het moment van schrijven nog geen onderdak was gevonden. Met een flinke slag om de arm en blessures en vormschommelingen dienende, ziet de nieuwe Roma-formatie er als volgt uit. Onder de lat Giovanni Cervone, die concur rentie te duchten heeft van Giuseppe Zinetti. Luigi Garzya en Amedeo Carboni zijn de vleugelverdedigers en het hart van de defensie wordt gevormd door libero Sebino Nela en de van Torino aangekochte stopper Silvano Benedetti, die Amsterdam nog kent van de UEFA Cup-finale van vorig seizoen. De meest verdedigende taak op het midden veld is weggelegd voor Giovanni Piacentini en de constructieve taken liggen in handen van de Duitser Thomas Hassler (Voetballer van het Toernooi op het afgelopen EK) Giuseppe "De Prins" Giannini en de links benige stervoetballer Sinisa Mihaijlovic, die van Rode Ster Belgrado kwam. In de voorhoede rekent trainer Boskov op de snelheid van de Argentijn Claudio Paul Caniggia (deze zomer gekocht van Atalanta) en het schuttersinstinct van inter national Ruggiero Rizzitelli.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 19