WALTER CASAGRANDE O ARTILHEIRO DO TORINO Als je hem zo maar op straat zou ont moeten zoek je alles behalve een prof voetballer achter hem. Walter Casagran- de, smalle schoudertjes, slungelig, een wat gebogen loop, brilletje op de neus. Ziet er uit als een student die het meren deel van zijn tijd in de boeken steekt Ajax weet wel beter. In Turijn maakte het kennis met die bijzondere schotkracht, die akelige intuïtie van de Braziliaan om op het goede moment op de juiste plek te staan. En meedogenloos toe te slaan. In de tweede helft bracht Casagrande op zijn specifieke wijze Torino langszij Ajax. Een door Stanley Menzo verwerkt schot rondde hij koelbloedig en scherp af. Een halve kans in het doelgebied, even was Casagrande alleen en scoor de. Het tweede doelpunt van de "artil- heiro", de Braziliaanse term voor schut ter, was van grote klasse. In duel met Danny Blind toverde hij plotseling een niet achter hem vermoed technisch staaltje uit de voetbalschoenen. Hij cor rigeerde de bal met links, tikte hem in één keer met de rechtervoet door naar de vrijheid en benutte het aldus gecreër- de kansje even simpel als fraai. Met de punt van zijn schoen prikte Casagrande de bal in het Ajax-doel. "Onder indruk Ajax-spel" "Ja, we hadden de wedstrijd in Turijn zelfs nog kunnen winnen", zucht Casa grande, "maar eerlijk is eerlijk, dat zou heel onverdiend zijn geweest. Echt, ik ben geweldig onder de indruk van het voetbal van Ajax. Wat een kracht en klasse. We wisten van tevoren natuurlijk wel dat Ajax een sterk elftal was maar dat ze zo goed zouden spelen was toch een verrassing," aldus de Nummer 9 van Torino die ooit met FC Porto al een Eu ropa Cup won door Bayern München te verslaan. Het is geen goedkoop compli mentje aan het Ajax-adres. Daar is Wal ter Casagrande de man niet naar. Inte gendeel. Hij staat juist bekend als bijzonder eerlijk en openhartig, een kwa liteit die hem in de voetbalwereld niet al tijd in dank werd afgenomen. In Brazilië, waar de 29-jarige spits uit Sao Paulo voornamelijk voor de topclub Corinthians uitkwam, stond hij al snel bekend als een rebel. Een titel die hij overigens deelde met zijn clubgenoot Socrates. Alleen, Socrates was al een gevestigde naam van wie de openhartig heid moest worden geaccepteerd en Casagrande was nog een groentje toen hij zijn mond opendeed. Zijn lange haren en zijn non-conformistische uiterlijk de den de rest. Casagrande kreeg het eti- lEen jonge Walter Casagrande ziet het even niet zitten en wordt getroost door zijn voormalige clubgenoot Socrates. Met zes UEFA Cup-doelpunten (waar van twee tegen Ajax) is Casagrande To rino's topscorer. ket van onhandelbaar opgeplakt. "Het werd zelfs zo erg", zegt Casagran de, "Dat men mij van het gebruik van verdovende middelen beschuldigde. Lasterpraat, er was niets van waar, maar het werd toch maar geschreven en ik voelde me een beklaagde. In die tijd heb ik veel steun gehad aan Socrates. Die ving me op, praatte met mij. Als jon ge speler spiegelde ik mij al aan Socra tes. Zijn karakter stond mij aan, hij is ook een man die niet met oogkleppen op door de wereld gaat. Hij opende mijn ogen en maakte mij duidelijk hoe de we reld van het voetbal in elkaar steekt, hij maakte mij sociaal en politiek bewust. En ook dat wordt een voetballer in Brazi lië niet in dank afgenomen." Naar Europa Gelukkig maakte Walter Casagrande ook veel doelpunten. Meestal in de stijl van Gerd Müller: steeds op merkwaardi ge wijze precies op tijd ter plekke om een verloren balletje over de doellijn te drukken. Het leverde Casagrande een plaats in het nationale elftal van Brazilië op én een transfer naar Europa. In 1986 vertrok hij naar FC Porto, won daarmee de Europa Cup voor Landskampioenen om meteen daarna te vertrekken naar het Italiaanse Ascoli, waar hij in vier sei zoenen 38 doelpunten maakte. Daarvan kwamen er 22 in het laatste seizoen in de Serie B tot stand. Het was genoeg om Torino te overtuigen de Braziliaan te kopen. "De stap van een provincieclub naar een grote club was groot", zegt Casagran de, "De metropool Turijn en het opper vlakkige leven van de mensen daarin be vielen mij niet. Ik was bovendien lang geblesseerd en een paar maanden gele den wist ik zeker dat ik weg wilde bij "Toro". In de laatste paar maanden is de vorm er weer, de doelpunten ook, en daarmee is de spelvreugde terug. Of ik blijf? Laat ik zeggen dat ik er niet meer zo tegenop zie om voor Torino te blijven spelen. Het belangrijkste is trouwens de wedstrijd tegen Ajax. We weten wat we moeten doen: winnen. Volgens mij is dat mogelijk, ook al is Ajax misschien de be tere ploeg. Maar die wint niet altijd en Torino is een team dat zich ook in uit wedstrijden kan laten zien. In Turijn lie pen sommigen te dromen, we hebben ons ondanks alle waarschuwingen laten verrassen. Dat kan maar één keer ge beuren!" David Endt 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 9