m m NEDERLANDERS BIJ TORINO ^^'vs Van de Nederlandse voetbalexport naar Italië zijn er drie spelers die hun brood hebben verdiend bij Torino. Eén seizoen, 1952- 1953, was Turijn de stad van Faas wilkes, een groot heid in het Nederlandse voetbal. De aanvaller van wereldklasse had eerder twee jaar bij Internazionale doorge bracht en was niet in fysiek perfecte staat om zijn kunnen voldoende te kunnen etaleren. Wilkes speelde dat seizoen slechts twaalf competitiewed strijden waarin hij één keer scoorde. Dat deed hij wel, zoals de Italiaanse "Vendetta van de Ex" traditioneel wil, tegen zijn oude club, Inter. In 1950 had Faas Wilkes de overstap van het Rotterdamse Xerxes naar Inter gemaakt. In Milaan was de spits met de elegante stijl en de magistrale drib beltechniek zeer geliefd en kreeg er de bijnaam "Olandese Volante", Vliegen de Hollander. De volgende Nederlander die het fraaie donkerrode shirt van Torino om de schouders mocht trekken had min der pure klasse dan Faas Wilkes maar was wel een gewaardeerd internation al: Michel van de Korput, die het drie jaar volhield bij de "Granata". In dezo- Willem Kieft groeide in Amsterdam op en werd al snel Ajacied. Na als Ajax- schutter furore te hebben gemaakt vertrok hij naar Italië. Na drie jaar bij Pisa te hebben gespeeld werd hij in 1986 door Torino gekocht, waar hij één seizoen bleef. -• t' Aiim mer van 1980 vertrok Michel van Feyenoord naar Torino dat in hem een libero van de klasse van Ruud Krol hoopte te vinden. Dat was iets teveel gevraagd maar niettemin werd Van de Korput een gewaardeerde kracht bij Torino, waar hij onder andere samen speelde met de internationals Eraldo Pecci, Francesco Graziani, Renato Zaccarelli en Giuseppe Dossena. De enige speler van de huidige Toro-se- lectie met wie Michel van de Korput mee samenspeelde was het toenmali ge jeugdtalent Roberto Cravero, te genwoordig aanvoerder van Torino. Ook oud-Ajacied Willem Kieft kwam voor Torino uit. In het seizoen 1986- 1987 kwam de blonde spits naar Tu rijn nadat hij drie zeer leerzame voet baljaren bij Pisa had doorgebracht. Het werd een merkwaardig seizoen voor Willem die een uitstekende eer ste seizoenhelft kende waarin hij zo wel in de competitie als in het UEFA Cup-töernooi regelmatig scoorde. Het was echter onrustig binnen de club. Het klikte allerminst tussen trainer Ra- dice en de grote spelers van het elftal, Giuseppe Dossena en de Braziliaan Junior en ook Kieft had het wel eens I Faas Wilkes, die we hier als Valencia- speler in aktie zien, was de eerste Ne derlandse voetbalster die in Italië zijn brood verdiende. Na twee jaren bij In- ter speelde Wilkes in het seizoen 1952-1953 voor Torino. moeilijk met de overdreven op disci pline gebaseerde aanpak van de trai ner. Een zware blessure, opgelopen in de derde ronde van het UEFA Cup toernooi tegen Raba Etor Györ, zorg de voor een mindere tweede seizoen helft. Torino, in problemen zonder spits, deed misschien te snel weer een beroep op de aan zijn knie geope reerde Kieft. Feit is dat de Amster dammer moeite had het ritme van voor de winter weer op te pakken. Pas aan het eind van het seizoen hervond Willem zijn vertrouwde schotkracht. Willem Kieft verliet Torino om bij PSV te gaan spelen maar terugkijkend had hij graag nog een paar seizoenen in Turijn doorgebracht. Van de huidige Torino-selectie kent Willem alleen Cravero en Lentini maar hij zal zich voorafgaande aan Ajax - Torino zeker even bij zijn vroegere club melden om er de handen van oude vrienden te schudden. 55

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 54