WAAR HET TORINO-HART KLOPT asm Op bezoek in Turijn voor de wedstrijd Torino - Ajax kon er aan een bezoek aan het oude Filadelfia-sta- dion niet voorbij worden gegaan. In dat zeer oude en wat bouwvallige stadion ligt een enorm brok voetbal geschiedenis opgeslagen. Het was in de gouden ja ren veertig, toen Torino vijf keer kampioen van Italië werd, de thuisbasis van de club. Tegenwoordig traint het eerste elftal van Ajax' tegenstander daar terwijl het betaalde jeugdelftal op die "heilige" grond zijn thuiswedstrijden speelt. Wekelijks is het stadionter rein, dat midden in de stad ligt aan de Via Filadelfia, een ontmoetingsplaats voor jonge en oude Torino- supporters en onvermijdelijk worden er herinneringen aan lang vervlogen maar glorieuze voetbaldagen op gehaald terwijl de jongste jeugd van Torino oefent op het tussen de huizen gelegen trainingsveldje. Via de fotoreportage van Louis van de Vuurst namen wij een beetje van de speciale sfeer op en rond "Fila delfia" mee naar Amsterdam. Zo ziet het roemruchte veld van Filadelfia, waar Torino in de jaren veer tig vijf keer kampioen werd en zes jaar achtereen ongeslagen bleef, er tegenwoordig uit. Een sfeerbeeld van het terrein voor de hoofdtribune van het oude stadion. Jong en oud komen er samen en hebben het maar over één ding: hun Torino. Een van de oude opgangen van de hoofdtri bune met in het ijzeren hek bovenaan de trap de vroegere initialen van de club: F. C. T.Foot ball Club Torino. Een nieuwsgierige blik in één van de kantoortjes onder de tribune van Filadelfia levert een verassing op: van de vloer tot het plafond is het se cretariaat van de jeugdafdeling gevuld met bekers en bokalen. In een hoek die eens de ingang van de eretribune was vin den wij een schok kende herinnering aan de vliegtuigramp in 1949 die aan het volledige kam pioenselftal van Tori no het leven kostte: de vliegtuigband van het toestel dat aan de voet van de Su- perga-basiliek neer stortte. Foto's: Louis van de Vuurst 47

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 46