AJAX - TORINO Waarmee is een seizoen mooier af te sluiten dan met een Europa Cupfinale? Ajax - Torino is de laatste wedstrijd van het zo enerverende seizoen 1991 - 1992 en voor Louis van Gaal en zijn mannen ligt de eeuwige roem voor het grijpen. Er is tot nu toe maar één club in Europa die het is gelukt om alle drie de Europa Cups in de nacht te slepen en dat is toe vallig die andere club uit Turijn, Juven- tus. Het is volstrekt legitiem om over de winst te praten want Ajax toonde veer tien dagen geleden weer een schitte rend staaltje van voetbalklasse. Het is zelden vertoond dat een uitspelende club in een uit gespeelde finale op zo'n manier de tegenstander de duimschroe ven aandraaide. Torino-coach Emiliano Mondonico verklaarde direct na het duel in het Stadio Delle Alpi dat zijn ploeg op het tactisch vlak was afgetroefd door Ajax. Op zich een groot compliment. Maar onder de oppervlakte van de Am sterdamse tevredenheid over het ver toonde spel sluimert ook enige ontevre denheid. De uitslag had namelijk, nóg voordeliger kunnen zijn. Door de score waarmee Ajax vanavond aan het tweede bedrijf van de UEFA-Cupfinale begint is er namelijk ook nog hoop voor het trotse Torino. In het hart van Torino wakkert namelijk nog de hoop dat er bij voor beeld door een lepe 1 -0 overwinning, Ajax een hakte zetten is. Inderdaad de prachtige zegereeks van Ajax in dit Eu ropese seizoen is nog geen triomftocht. Dat is het pas wanneer aan het eind van deze avond aanvoerder Danny Blind de UEFA Cup omhoog tilt. De Ajax-spelers zelf zijn zich er ter dege van bewust dat er opnieuw een prestatie van wereldfor maat nodig is om de legendarische drie dubbelslag te voltooien. Maar ook de Ajax-aanhang mag zich niet klakkeloos rijk wanen en dient door dik en dun een steun te zijn voor de geliefde ploeg. Het karakter van Torino Ajax' tegenstander, Torino Calcio, is (en dat hoort natuurlijk zo te zijn in een fina le) zonder twijfel de zwaarste uit de reeks van zes. De Italianen hebben een aantal uitstekende spelers in de gelede ren maar de ware kracht schuilt in het karakter en de overgave waarmee alle Torino-spelers strijden. De goede wed strijdmentaliteit kwam twee weken gele den ook aan het licht. Twee keer kwam Torino vechtend terug na een achter stand en ook in het Olympisch Stadion zal het de clubkleuren met hand en tand verdedigen. Coach Mondonico zal niet toestaan dat zijn ploeg dat alleen maar met kracht en inzet doet. Mondonico's voetbalfilosofie staat voor een elftal dat ook met het hoofd, het verstand, voetbalt. Het gemis van de twee verdedigers Pasquale Bru no en Enrico Annoni (beiden geschorst) lijkt een aderlating van jewelste. Maar wie goed heeft gekeken weet, dat juist dit tweetal tot de voetballers van Torino hoort die moeite hebben de wedstrijd te lezen. Hun vervanging betekent derhal ve niet meteen een verzwakking, te meer daar -ten opzichte van het eerste duel- één van de nieuwe gezichten in het Toro-elftal dat van Luca Fusi is. Een "ne derig" ogende speler, die echter taktisch bijzonder sterk is, het team beter kan la ten functioneren. Een andere "nieuwko mer" die er, net als Fusi, vorige keer van wege een schorsing niet bij was, is Roberto Policano, een voetballer die op links alle posities kan bezetten en in aanvallend opzicht direct en doelgericht speelt. Het is dus onzin om aan te nemen dat Torino zich in het Olympisch Stadion zwakker presenteert dan in Delle Alpi. De Grote Namen van Torino zijn alge meen bekend. Enzo Scifo, Walter Casa- grande en Rafa Martin Vazquez krijgen als de buitenlanders in de ploeg veel aandacht. Maar de Italiaanse inbreng mag er ook zijn. Gianluigi Lentini is een plaag voor iedere verdediger, Roberto Cravero de leider in de defensie, Gian- luca Marchegiani een uitstekende doel man en Giorgio Venturin een all-round speler. Vertrouwen Het klassieke verhaal van de beer (beter is hier te spreken van "stier") wiens huid Voor Ajax is het winnen van de UEFA Cup even belangrijk als een voorbeeldig gedrag van de supporters. Een onvoor waardelijke steun aan het elftal hoort tot de pijlers van het succes waarbij de spreekwoordelijke Amsterdamse gast vrijheid alle eer moet worden aangedaan door de Torino-spelers en de Torino- fans met respect te ontvangen. Foto: Louis van de Vuurst niet mag worden verkocht voordat die geschoten is, gaat vanavond in hevige mate op. Dat betekent echter niet dat Ajax de laatste ronde zonder vertrouwen tegemoet moet zien. Integendeel. De UEFA Cup ligt letterlijk en figuurlijk bin nen bereik. Hij flonkert daar ergens vooraan de Eretribune en lonkt naar Ajax, dat met de 2-2 van de heenwed strijd een prachtig fundament heeft ge legd. Nog één topprestatie scheidt rood-wit Amsterdam, nee, rood-wit Nederland, van onsterfelijkheid, eeuwige roem. Die kan bereikt worden wanneer iedereen zich volledig achter het team schaart. Ook de relatie met de supporters hoort namelijk bij de "teambuilding" van Louis van Gaal. In het supportersspel hoort echter ook respect voor de onmisbare tegenstan der. Perfect gedrag van de supporters tijdens het komende hoogtepunt zou net zo mooi zijn als het winnen van de Cup. Het zou een rehabiliatie zijn, na de smet van het wangedrag tijdens Ajax - Austria Wien, dat Ajax een dieptepunt in de his torie bezorgde. Maak er een feest van. Ajax rekent op U! BenTornato 3

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 3