DE HISTORIE VAN TORINO 1906 In de halve finale van het UEFA-Cup- toernooi stuitte Ajax op het Italiaanse Genoa. Een club met een prachtige his torie die vooral geschraagd is op de ne gen landstitels die de blauw-roden uit Genua behaalden én het feit dat Genoa de eerste voetbalclub van Italië was. Ajax' huidige tegenstander Torino (offi cieel "Torino Calcio s.p.a.") heeft een niet minder imposant verleden. Een ver leden dat ook wordt opgefleurd door een groot aantal landskampioenschap pen maar dat een enorme schaduwplek heeft in de tragedie van Superga, het vliegtuigongeluk in 1949 waarbij het vol ledige kampioenselftal van Torino om het leven kwam. Maar laten wij bij onze beknopte ge- schiedsschrijving over Torino bij het be gin beginnen. Als officiële oprichtingsdatum staat de 3e december 1906 in de boeken. Maar al ver vóór die tijd zijn de werkelijke wor tels van de club te vinden. In 1890 werd de voetbalclub Internazionale Torino op gericht, vier jaar later gevolgd door Het koningskoppel van Torino uit de ja ren zeventig, Francesco Graziani en Paolino Pulici, bijgenaamd de Gemelli del Gol, de doelpuntentweeling. Footballclub Torinese en weer drie jaar later door Ginnastica Torino. Deze drie verenigingen mengden zich regelmatig in de strijd om het landskampioenschap maar moesten vooral Genoa en later Mi lan voor zich dulden. Internazionale Tori no heeft wel, samen met winnaar Ge noa, de eer de eerste finalist om het Italiaanse kampioenschap te zijn. In 1900 ging Internazionale op in de FC Torinese en op de genoemde derde de cember 1906 was het moment aange broken dat er met Ginnastica één front werd gevormd tegen die andere grote, en beroemde, club uit Turijn, Juventus: Torino was geboren. Titel ontnomen In de jaren twintig kende Torino een pe riode van successen. Het eindigde steeds bij de bovenste clubs in de afde ling van de noordelijke liga en in 1927 vierde heel Torino feest: de club, met topscorer Libonatti, Rosetti en Balon- cieri als grote helden, werd landskam pioen! Echter, de nationale voetbalbond ver klaarde de titel ongeldig. Nog steeds kunnen oude maar ook jonge Torino- aanhangers zich daar kwaad om maken en nog steeds worden er pogingen on dernomen om die titel alsnog toegekend te krijgen. Wat was er gebeurd? De wer kelijke toedracht van de geschiedenis zal nooit helemaal achterhaald worden maar feit is, dat de Italiaanse voetbal bond "Toro" de titel ontnam vanwege Een emotioneel moment in de clubge schiedenis van Torino. Drie weken na de vliegtuigramp op 4 mei 1949 waarbij alle Torino-spelers omkwamen krijgen de jeugdvoetballers van Torino die de com petitie afmaken van hun leeftijdgenoten van Sampdoria symbolisch het scudetto op het shirt genaaid. een vermeende poging tot omkoping. Dat het juist aartsrivaal Juventus (tevens de titelverdediger!) was.dat met het be lastende "bewijsmateriaal" daarvoor op de proppen kwam maakt de zaak er niet frisser op. Luigi Allemandi, de vleugel verdediger van Juventus zou voor de met 2-1 door "Toro" gewonnen wed strijd in de kampioenscompetitie zijn omgekocht door Torino. Het vreemde is dat Allemandi aanvankelijk geschorst werd maar al snel werd gerehabiliteerd terwijl Torino de titel nooit kreeg toege kend. Een jaar later (1928) haalde Torino zijn gram. Het eerste scudetto, het lands kampioenschap, werd in de wacht ge sleept. Met de verloren kampioensfinale van 1929 sloot de sterke Torino-ploeg een tijdperk af. Ondanks een succes in de Italiaanse Beker in 1936 zou het tot het begin van de jaren veertig duren voordat Torino's prachtige diepdonker- rode shirt weer ging glanzen. II Grande Torino De naam "Grande Torino" staat voor het meesterlijke elftal dat tussen 1942 en 33

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 32