9 »HO0TM Een elftalfoto van VW uit het seizoen van de beroemde ESSO-platen. Tussen de dertien voetballers vinden we een aantal beroemde namen zoals Herman Teeuwen (staande tweede van links, in ternational Jan Klaassens (vierde van rechts), Gijs Nass (uiterst rechts) en Piet Gubbels (zittend tweede van rechts). en vier jaar later zelfs naar de Tweede divisie. Daarin overleefde het in 1971 de zuivering die menige club uit het betaal de voetbal stootte. Knipperlicht Op 3 oktober 1976 stond VW voor het eerst sinds vijftien jaar weer in de Water graafsmeer. De 1 -0 nederlaag werd als uiterst eervol ervaren en later in het sei zoen werd de kampioenséquipe van To- mislav Ivic zelfs op 2-2 gehouden. VW had inmiddels de taalkundig wat kreupele naam FC VW aangenomen na het vormen van de stichting betaald voetbal. Sinds 1985 dienen we te spre ken van VW Venlo. Het succes van VW is te vergelijken met een knipperlicht zoals dat voordien slechts aan Volendam leek voorbehou den. In 1979 degradeerde VW, in 1985 promoveerden de Limburgers. In 1989: degradatie en in 1991 promotie. Zoals sinds kort bekend gaat VW weer terug naar de Eerste divisie maar niemand twijfelt er aan dat de sympathieke Venlo- naren, mede dankzij hun goede jeugd- politiek, binnen niet al te lange tijd weer op het hoogste niveau zullen akteren. Evert Vermeer De Voetbal Vereniging Venlo bestaat al sinds 1903 maar is in de eerste helft van haar bestaan in het westen des lands nauwelijks bekend geweest. Dat was een gevolg van de districtsgewijze inde ling van de competitie én het feit dat VW nooit een afdelingstitel pakte en dus ook in kampioenswedstrijden de westelijke clubs niet te na kon komen. Na vijfjaar uitsluitend vriendschappelijk te hebben gevoetbald, ging VW over tot competitievoetbal in de LVB, de Lim burgse Voetbal Bond. Dat was in 1908 en drie jaar later volgde promotie naar de landelijke NVB. In 1913 behoorden de Venlonaren bij de deelnemers toen voor het eerst een zuidelijke eerste klas se werd ingedeeld. Daarin kon VW wei nig potten breken. De club eindigde on veranderd in de onderste lagen van de tabel maar wist zich via promotiewed strijden toch te handhaven. In 1922 was het echter afgelopen voor de geel-zwar- ten en het duurde tot 1945 eer het eer steklasserschap heroverd kon worden. Weliswaar werd VW zeven keer kam pioen van de afdeling, maar de promo tiewedstrijden wezen immer een ander als de gelukkige aan. Er was tenslotte een beetje mazzel voor nodig om het benodigde zetje te geven. Door de fusie van de KNVB met de IVCB (de Interdio cesane competitie) kwam er vooral in het zuiden een drastische reorganisatie waarvan VW profiteerde. In 1954 veranderde het aanzien van het voetbal, zoals bekend, behoorlijk. Over al in den lande werden profclubs opge richt. Eén daarvan was "Venlo '54". De ze club, aangesloten bij de NVBV, trok menig talentvol voetballer weg bij de stadsgenoot, waaronder Piet Gubbels en Herman Teeuwen. Beide spelers keerden bij VW terug toen de profliga en de KNVB samen gingen en Venlo '54 fuseerde met VW. Op 28 november opende VW de nieuwe competitie in De Meer met hun allereer ste wedstrijd tegen Ajax. Het leverde een verrassing op: in de tweede helft werd een 2-1 achterstand omgebogen tot een 3-2 zege. In De Kraal, het toen malige thuishonk van VW, kwam Ajax niet verder dan een doelpuntloze wed strijd. Het zou drie seizoenen duren voordat Ajax de Venlose club eindelijk kon kloppen. In het seizoen 1957-58 werd het in Amsterdam 3-2. In Venlo werd echter weer verloren: 1 -0. Protest Die laatste wedstrijd had echter een staartje omdat Ajax protesteerde tegen het afkeuren van de openingstreffer van Piet van der Kuijl. De protestcommissie gaf Ajax gelijk zodat Ajax drie weken na de wedstrijd alsnog een punt kreeg! VW (officieel SC VW '03) vervulde in de Eredivisie een zeer eervolle rol van mid denmoter met spelers als Toon van den Hurk, Jan Klaassens (later Feyenoord), Gijs Nass, Frans Swinkels en korte tijd ook Coy Koopal (ex Willem II) en de le gendarische Faas Wilkes. Nieuw talent was er in 1959 met de 18-jarige Harrie Heijnen. Het bleek niet voldoende om VW te behoeden voor degradatie. In 1962 degradeerde VW naar de Eerste-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 9