VVV-TRAINER HENK RAYER DUEL MET DE BEGROTING Jarenlang grossierde Henk Rayer in ti tels. Hij maakte Wilhelmina '08. Blerick en Venray kampioen en greep met Gel drop in drie jaartijd, tussen 1987 en 1990, twee algehele amateurtitels van Nederland. Zijn eerste seizoen in het betaalde voetbal leverde hem eveneens onmiddellijk een vette prijs op. In het hol van de leeuw won de trainer vorig sei zoen met VW de finale van de na-com petitie tegen het Bredase NAC en pro moveerde naar de PTT-Telecompetitie. Een competitie die voor de oefenmees- ter een harde leerschool bleek. Rond de Kerst was zijn ploeg al, zogezegd, virtu eel gedegradeerd en in dertig wedstrij den pakte hij nog geen dozijn punten. Toch heeft dit pijnlijke seizoen Henk Rayer niet uit zijn evenwicht gebracht. Ver voordat de eerste bal geraakt werd had hij al in de gaten dat het voor VVV een heel zwaar seizoen zou worden. "Op het moment dat je promoveert ben je natuurlijk hartstikke blij. Maar op 13 juni, een dag na de promotie, kwam niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk de ka ter toen we met het bestuur gingen pra ten over mogelijke investeringen. We wisten dat we een paar nieuwe, gelou terde jongens nodig zouden hebben voor een beetje kans op overleven. In Venlo verloor VVV met 4-0 van Ajax (op de foto Marciano Vink tijdens die wedstrijd) maar de Limburgse ploeg weigerde zich alleen maar te verschan sen. Dat is ook niet de methode waar trainer Hank Rayer zich lekker mee voelt. Foto: Ruud Voll Voetballers die tussen de drie en de zes ton kosten. En dat geld bleek VVV dus absoluut niet te hebben. Er was geen geld om op niveau in te kopen. Hierdoor waren we genoodzaakt om met een groep spelers die net uit de amateurs kwamen, in de eredivisie te gaan wer ken", evalueert Henk Rayer. Dramatisch De eerste wedstrijden van het seizoen 91 -92 verliepen voor de Venlonaren dra matisch. Rayer: "We werden echt aan alle kanten voorbij gelopen, VW kwam twee tempi tekort. Uit bij Willem II dacht ik echt bij mezelf: jongens, jongens, waar moet dit heen De handelings snelheid was te laag. We hebben de meeste gele kaarten, maar niet omdat we zo'n schopploeg hebben. Ze zijn steeds te laat zijn met slidings, proberen op een verkeerde manier te redden wat er te redden valt." Na die heel slechte seizoensopening probeerde Henk Rayer wat meer zeker heid in zijn elftal te brengen door een verdediger achter zijn mandekkers te posteren. Veel hielp het niet. "Het enige verschil was dat we nu steeds met een doelpuntje verschil verloren", weet Ra yer. "Toch kwam er langzaam aan wat meer vertrouwen in de ploeg. Zo hadden we thuis van PSV (0-2) niet hoeven te verliezen en uit bij FC Groningen (3-2) zelfs moeten winnen. De kwartfinale van de KNVB-beker tegen Sparta verloren we na penalty's, terwijl we in de laatste minuut van de verlening nog met 2-1 voorstonden." "Maar ik moet eerlijk zijn, vanaf het begin heb ik gewoon te weinig goede spelers gehad. En de spelers met ervaring heb ben het ook af laten weten. Van Frank Verbeek, Jos Rutten en Rob van der Kaay heb ik absoluut geen plezier ge had. Enerzijds door blessures -iedereen heeft op de toppen van zijn tenen gelo pen-, maar ook mentaal gaven zij te wei nig thuis. Nee, voor de meeste jongens is de eredivisie gewoon te hoog gegre pen. Ik neem een grote groep, vooral de amateurs, ook niets kwalijk." Degradatie Met de wetenschap dat WV degradatie eigenlijk niet kon ontlopen, heeft Henk Rayer altijd gekozen voor een positieve spelopvatting: "Ik speel met drie spitsen. En soms, zoals tegen FC Groningen, zelfs met vier. Ik hou niet van loopgra- venvoetbal en ben geen angsthaas. Met leuk voetbal verliezen is altijd nog beter dan verliezen met negatief voetbal. Ik wilde het echte voetbal er ook In houden met het oog op volgend seizoen. In de eerste divisie moeten we weer een van de aantrekkelijkste ploegen worden. Daarom moeten automatismen in ons spel aanwezig blijven. Om dat te berei ken moet de selectie gemotiveerd zijn. Ik vond het echt heel knap van mijn spelers dat ze de goede sfeer binnen de groep lange tijd wisten te handhaven. Pas nu, na dertig wedstrijden begint het wat minder te worden. Logisch. Wanneer een bokser in 28 van de dertig partijen alleen maar knallen voor zijn kop krijgt, stopt hij er ook mee." Problemen "Het hele jaar heb ik toch met een be paald genoegen gewerkt, omdat we de problemen van deze selectie altijd on derkend hebben. De regionale pers heeft dat ook gedaan. Daar ben ik ze best wel dankbaar voor. Zij hadden mij ook helemaal af kunnen maken. Daarom zit ik ook nog steeds zo stevig in mijn stoel. Welke trainer kan dat zeggen na tien punten uit dertig wedstrijden "Achteraf denk ik wel eens dat het beter zou zijn geweest wanneer VW in Breda een pas op de plaats had gemaakt. NAC was waarschijnlijk veel rijper voor een overgang naar de Eredivisie. Wij hebben ons gewoon niet kunnen wapenen. Met een begroting van vijf miljoen gulden kun je je handhaven en redelijk meedoen. Wanneer ik bij een club met een begro ting van tien miljoen zou werken sta ik aan de top. Absoluut" Ruud pompert 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 5