f^) EUR&PA CUP HimRIE AJAX - ATLETICO MADRID 14 Daags na het uit schakelen van Cel tic wist Ajax wie de volgende tegen stander zou zijn op weg naar Europese roem: de Club De- portivo Atletico de Madrid. Een tegen standerwaarmee Ajax tevreden kon zijn. De Spaanse kampioen speelde immers stevig, maar technisch, naar Spaanse be grippen aanvallend voetbal, en dat had de voorkeur van de Amsterdammers. Voorzichtigheid was geboden, zo wisten ook Rinus Michels en zijn mannen. Spelers als Garate en Irru- reta hadden de naam van doelpun tenmakers en de geslepen rechts buiten Luis stond niet zelden aan de basis van ai de succesvoile Atletico-aanvallen. Toch zag Ajax de finale op Wembley wel voor het geestesoog opdoemen. Atletico was immers in de competitie niet in goeden doen. Trainer Domingo had al heel wat heen en weer geschoven in zijn ploeg. Ajax daarentegen scoorde er op los en stond soepeitjes bovenaan de Eredivi sie. Schapenwei Eenmaal in Madrid was Michels' groot ste zorg het veld van het Manzanares- stadion, dat hij vergeleek met een scha penwei. Om het daaraan te wijten is natuurlijk al te makkelijk, maar feit is dat Ajax op die avond van de 14e april 1971 weinig bijzonders liet zien. Met een extra verdediger en een onderbezet midden veld kwamen de Amsterdammers nau welijks aan goede aanvallen toe. Slechts Piet Keizer stond twee maal in scorings- positie maar faalde. Bovendien liet Mi chels zijn verdedigers één op één spe len, iets wat de Ajacieden niet zo gewend waren. Telkens verscheen een extra aanvaller voor het doel van Stuy, ook omdat Cruijff zijn verdedigende taak niet uitvoerde. Gelukkig voor Ajax wist Atletico die omstandigheid vrijwel niet uit te buiten. Daardoor bleef de schade Een beeld uit de halve finale tussen Ajax en Atletico de Madrid. Via de Spanjaarden zou Ajax voor de tweede keer in drie jaar de Europa Cup-finale binnenstappen. lang niet gesla gen. De Madri- leense aanval miste stuwer Garate maar diens rol werd door de overige middenvelders vakkundig over genomen. Ach terin had Ajax de handen vol. Vooral Luis speelde een sterke partij; in de eerste helft zette hij Salcedo vrij voor Stuy, die redde. Kort daarna moest Johan Cruijff naar de zijlijn om zich na een bot sing met de Spaanse keeper te laten helpen aan een hevig bloedend oor. Zeven hechtin gen later kon hij weer verder spelen... beperkt tot één doelpunt. Ufarte mis leidde Kroi en Rijnders, schoot in en via Suurbier en Garate ketste de bai voor de voeten van Irrureta. Die bedacht zich niet en joeg de bal achter Stuy. De Ajax- aanval iiet zich nauwelijks zien en Johan Cruijff, die nadrukkelijk lonkte naar een Spaans contract, werd tien minuten voor het eind vervangen door Horst Blankenburg. De Amsterdamse wonder boy moet dat als een diepe vernedering hebben gevoeld. Zonder Krol Het falen van Ajax verleidde Atletico- trainer Domingo tot optimisme. De pers betwijfelde echter ten zeerste of dat ene doelpunt genoeg zou zijn om de finale te bereiken. In het Olympisch Stadion, waar Ajax aantrad met Blankenburg in plaats van Ruud Krol, die in de beker strijd tegen NEC zijn kuitbeen had ge broken, onderstreepte Ajax die twijfels al na zeven minuten. Een meter of dertig van het doel werd Keizer onderuit gesa- beid door Eusebio. Keizer legde al zijn ergernis over die overtreding in de vrije trap die volgde en joeg de bal met een onvoorstelbare knal achter keeper Rod- ri. De snelle openingstreffer deed het beste hopen maar Atletico bleek nog Keerpunt In de tweede helft leek Atletico het initia tief over te nemen. De gelijkmaker hing in de lucht. Ajax kreeg echter meer ruim te voor tegenaanvallen, niet zelden ge voed door de verdedigers. In de 76e mi nuut kwam het keerpunt door één van die verdedigers. Wim Suurbier ging mee naar voren en liet van grote afstand een schot los. Rodri verslikte zich in de stui terende bal en zag de bal onder zijn han den door tegen het net ploffen. Ondanks deze wat gelukkige treffer was 'n enkel doelpunt van Atletico genoeg om de Madrilenen naar Wembley te brengen maar ook die laatste hoop werd door Ajax de bodem ingeslagen. Zes minuten voor het einde plaatste Neeskens de bal op links naar Gerrie Mühren. Diens voor zet werd door Swart teruggekopt in de schietgrage voeten van Johan Nees kens: 3-0. Ajax in de finale! Het was een zwaarbevochten overwin ning op een onverwacht sterk Atletico de Madrid. Maar dat zou Amsterdam een zorg zijn. Massaal werden de boten en vliegtuigen naar Engeland gevuld want iedereen wilde met Ajax mee naar de tempel aller voetbaltempels: Wem bley! Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 14