'EN jAAfrAfAX JUICHENVALLEN, OPSTAAN EN WEER JUICHEN Een terugblik op een bewogen seizoen Augustus 1991 Nog voordat de eerste bal om het 'echie' is gaan rollen heerst er onder ie dereen die Ajax lief heeft een euforische stemming. Drie opmerkelijke resultaten in de voorbereiding liggen daaraan ten grondslag. Tijdens het Amsterdam-toer nooi verslaat Ajax zonder veel moeite het Braziliaanse Fluminense en de Itali aanse kampioen Sampdoria. De derde opmerkelijke zege behaalt Ajax in La Co- runa, waar Real Madrid op een kansloze 2-0 nederlaag wordt getracteerd. In de PTT-Telecompetitie maakt Ajax de verwachtingen volledig waar. Uit de eer ste vijf wedstrijden worden negen pun ten gepeurd. Slechts Vitesse kan de flitsende Beenhakker-squad een puntje afsnoepen (0-0). Commotie Toch ontstaat er in september behoorlijk wat commotie in De Meer, wanneer Leo Beenhakker steeds openlijker begint te flirten met zijn eeuwige liefde Real Ma drid. De Koninklijke wil de technisch-di- recteur graag terug in haar familie en biedt hem vele miljoenen guldens. Op 28 september coacht Beenhakker, die de club in 1990 aan een landstitel heeft geholpen, voor het laatst zijn elftal. For- tuna Sittard wordt met een 3-1 neder laag teruggestuurd naar Limburg. Terwijl de ontdane Ajax-voorzitter Michael van Praag tweede trainer Louis van Gaal promoveert tot de nieuwe TD, verlaat Don Leo via de achteruitgang De Meer. Van Gaal debuteert in Zweden, waar Ajax ook de tweede wedstrijd in de eer ste ronde van de UEFA Cup tegen SK Örebro wint (1 -0). Thuis in het Rheinsta- dion te Düsseldorf, waar Ajax in verband met de schorsing van de UEFA drie ron den moet spelen, was al met 3-0 ge wonnen. Onverbiddelijke wet Ook op nationaal niveau blijft Ajax over tuigen, creëert het handenvol kansen, maar verzuimt keer op keer te scoren. Hierop treedt onmiddellijk een onge schreven, doch onverbiddelijke voetbal wet in werking: Ajax verliest een zinde rend duel in Eindhoven tegen PSV met 3-2 en legt sullig het loodje bij FC Utrecht: 2-1Op 3 november wordt het vijfde punt in twee weken verloren in en tegen Den Haag (0-0). Om Van Gaal, die in zijn eerste weken als hoofd-verant- woordelijke zijn onmiskenbare kwalitei ten misschien met iets te veel overtui ging naar buiten bracht, wordt gela chen. En passant schakelt Ajax eind oktober en begin november wel het Duitse Rot- Weiss Erfurt in de tweede UEFA Cup ronde uit met overwinningen van 1 -2 en 3-0. Van Gaals liefde voor stylist Wim Jonk verdrijft Jan Wouters uit het centrum naar de linkshalf positie. Wouters komt op 14 november tot een akkoord met de afgegleden Duitse topclub Bayern Mün- chen. Drie dagen later vertrekt het strij- dershart van Ajax Amsterdam, na in zijn laatste wedstrijd met 2-0 te hebben ver loren van Feyenoord. Bij Bayern, waar hij traint onder Sören Lerby, zal dat va ker voorkomen. Revanche In de derde ronde van de Europa Cup slaat Dennis Bergkamp toe. In Pamplo- Het begin: tijdens het Amsterdam-toer nooi laat Ajax tegen het Braziliaanse Flu minense (foto) en de Italiaanse kam pioen Sampdoria zien dat het internationaal klaar voor de strijd is. Foto: Louis van de Vuurst na én in Düsseldorf scoort de Voetballer van het Jaar de enige treffers tegen het Spaanse Osasuna, brengt Ajax zo in de kwartfinale en verlost de club van de UEFA-last. Voortaan mag er weer in Am sterdam Europees gevoetbald worden. Drie dagen voor Kerst neemt Ajax revan che op Feyenoord. In een uitverkocht Olympisch Stadion scoren Wim Jonk, Stefan Petterson en John van Loen de drie doelpunten en worden de Rotter dammers weer terug op aarde gezet. De balans rond de jaarwisseling geeft aan dat Ajax vijf punten achter staat op de leider van de PTT-Telecompetitie, PSV. AA Gent wacht in de kwartfinale 12

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 12