R STEFAN PETTERSSON IS MR. UEFA CUP a Wie de lijst van Ajacieden en hun in Eu ropa gespeelde wedstrijden bekijkt, zal zien dat Johnny van 't Schip en Stanley Menzo met respektievelijk 33 en 32 Eu ropa Cup-wedstrijden bovenaan staan, Met elf wedstrijden volgt Stefan Petters- son op ruime afstand. Dat aantal is ech ter bedrieglijk want de internationale er varing van Ajax' Zweedse spits reikt veel verder. Voordat Stefan in de zomer van 1988 naar De Meer kwam speelde hij immers voor IFK Göteborg, de meervou dig kampioen van de Allsvenskan, de Zweedse competitie. En dat impliceert dat hij met die roemruchte club regelma tig optrad in de diverse Europa Cup toernooien. "Hoeveel het er precies zijn weet ik niet", zegt Stefan desgevraagd, "maar het moeten er zeker een stuk of vijfentwintig zijn." Tellen we die vijfentwintig wedstrijden voor de Anglarna, de Engelen, zoals Stefans vorige club ook wel wordt ge noemd, bij zijn Ajax-totaal op, dan ko men we uit op een totaal van 36 Euro- 1987. IFK Göteborg heeft zojuist via een 1-1 gelijkspel tegen Dundee United in Schotland de UEFA-Cup gewonnen. Tussen de vrolijke Zweden herkennen wij Stefan Pettersson (derde van links) en ex-Ajacied Peter Larsson (zevende van links). matches. Genoeg om de kop in het klas sement in te nemen! Mr Europa Cup Het is dan ook gelegitimeerd om Pet tersson te tooien met de titel "Mr. Euro pa Cup". "Het hadden er natuurlijk veel meer kun nen zijn als..., maar daar willen wij niet aan denken. Wat gebeurd is, is gebeurd, Austria Wien ligt achter ons." Zeker wat betreft het UEFA Cup-toer nooi heeft Stefan zijn sporen ruim schoots verdiend. Het seizoen 1986- 1987 (het jaar waarin Ajax met succes op jacht ging naar de Europa Cup voor Bekerwinnaars) was voor IFK Göteborg uitermate triomfantelijk. In de eerste twee ronden werden Sigma Olomouc, Stahl Brandenburg en AA Gent door de Zweden uitgeschakeld. Pettersson was toen geblesseerd en derhalve niet van de partij. Maar in de kwartfinale liet hij zich weerzien. In het ijzig koude Uilevi-stadion bleef IFK Göte borg op 0-0 staan tegen het gerenom meerde Inter, waar onder meer Walter Zenga, Alessandro Altobelli en de Ar gentijn Daniël Passarella deel van uit maakten. De papieren leken gunstig voor de Italia nen, die in de thuiswedstrijd door een Zweeds eigen doelpunt op voorsprong kwamen. Twaalf minuten voortijd viel de gelijkmaker achter de Inter-doelman. Maker: Stefan Pettersson, die daarmee zijn club naar de halve finale bracht. In die halve finale werd FC Swarovski Ti- rol aan de kant gezet (4-1 en 1 -0 winst voor Göteborg). De finale was bereikt en daarin trof Göteborg een Schotse te genstander: Dundee United. De dubbele finale werd een onvergetelijke ervaring voor Ajax' Nummer 9. In Gotenburg wonnen de Engelsen met 1 -0 dankzij een goal van Pettersson-makelij en in Dundee was de 1 -1 genoeg om de Cup te pakken. "Die wedstrijd in Schotland staat mij nog heel goed bij", vertelt Stefan, "Het was een onvergetelijke ervaring, niet alleen omdat we toen de UEFA-Cup wonnen, maar vooral door de sfeer waarin de wedstrijd werd gespeeld. Het publiek was fantastisch. Het bleef de thuisploeg aanmoedigen, ook toen het zeker was dat Dundee kansloos was. Na afloop kregen we van de Schotse supporters een staande ovatie. Geweldig". 44 seconden... Dat roept vergelijkingen op met de heenwedstrijd tegen Genoa, het duel waarin het Italiaanse publiek zich ook van zijn beste kant liet zien en waarin Stefan Pettersson het openingsdoelpunt van Ajax voor zijn rekening nam. Na 44 seconden... Is dat een record? 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 7