BEZOEK AAN GENUA GENOA PER NOI!" SALUT1 DA GENOVA i-?k: .an een schitterende aanblik. Bovendien vindt er, ook weer ter gelegenheid van het Columbus-jaar, een expo plaats. Op de grauwe regendagen die Genua ook rijk is, zie je het niet zo aan de stad af, maar er is veel waarop de Genuezen trots kunnen zijn. De vuurtorenderby De meeste trots is er dit jaar weggelegd voor de beide voetbalclubs. Sampdoria, kortweg Samp, en Genoa maakten ge zamenlijk furore in de Europa Cup. Twee clubs uit een stad in de halve finales. Dat is niet helemaal uniek maar zeker iets bijzonders. Vandaar ook dat de laatste derby tussen Sampdoria en Genoa een aparte invalshoek kreeg. Het was een Europese krachtmeting, die Derby della Lanterna, de vuurtorenderby die zo ge noemd wordt omdat de reusachtige vuurtoren aan de monding van de haven het symbool van Genua is. Hoewel beide ploegen drie dagen later in respektievelijk het Landskampioenen- "Genova Per Noi" is de titel van een prachtig door Paolo Conté gecompo neerd lied dat door die jazz-meester ook wordt vertolkt. De vertaling van de titel is "Genua voor ons" en om de woordspe ling tot zijn recht te laten komen hebben wij van het Italiaanse "Genova" het En gelse "Genoa", immers de clubnaam van Ajax' tegenstander in de halve fina le, gemaakt. Paolo Conté, zelf een groot voetballiefhebber, zal het ons zeker ver geven. Columbus-jaar Meer dan duizend Ajax-supporters maakten de heenwedstrijd mee en had den zo de gelegenheid de havenstad aan de Italiaanse Rivièra te ontdekken. Genua viert in 1992 feest want het is dit jaar vijfhonderd jaar geleden dat de in Genua geboren Christoffel Columbus Amerika ontdekte. Het is een mooie ge legenheid de havenstad, die in de afge lopen twintig jaar op economisch gebied moeilijke tijden kende, weer op te waar deren. Met de handel gaat het de goede kant op en de vele monumentale gebou wen, de sierlijke pleinen en de stand beelden krijgen een fikse opknapbeurt. Juist door die opknapbeurt wordt veel schoons nog aan het oog van de nieuwsgierige toerist onttrokken, ver huld als zij zijn door stellages en plastic afschermingen. Maar als alles verloopt zoals het moet krijgt Genua in de zomer Het Stadio Luigi Ferraris, zo genoemd naar een voetbalpionier uit de vroege Genoa-dagen en voor het WK 1990 vol komen vernieuwd door de beroemde Italiaanse architect Vittorio Gergotti. In dit stadion, ook wel "Marassi" (naar de stadswijk) genoemd spelen zowel Ge noa als Sampdoria hun thuiswedstrij den. Groeten uit Genua... en het UEFA Cup-toernooi moesten aantreden, voldeed de wedstrijd meer dan aan de verwachtingen. Het was een derby in de mooiste zin van het woord met een enerverend scoreverloop, een enorme portie strijd en emotie en ten slotte een stand waar beide partijen vre de mee konden hebben: 2-2. Voetbal leeft enorm in Italië en zeker ook in Genua. Dat was ook te merken voor en tijdens Genoa-Ajax waar er een ab solute hoofdrol was weggelegd voor de supporters van Genoa. Ronduit gewel dig hoe die als één man achter hun ploeg bleven staan. Ook toen die ploeg met 2-0 achter stond en kansloos leek bleven de tifosi van de Gradinata Nord uit volle borst hun club aanmoedigen. Ajax veroverde Genua. Genoa per noi! Maar Genua en Genoa wonnen ook een beetje ons hart. De "Lanterna", de vuurtoren van Genua en al vijf eeuwen symbool van de stad.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 46