MKWibtomr containerbedrijf met vertakkingen in heel Italië, natuurlijk meer. De volgende stap moest Europees voetbal zijn. Na een be nauwde elfde plaats in 1990 werd dat doel in het afgelopen seizoen bereikt on der leiding van trainer Osvaldo Bagnoli, die, hoewel zeer bescheiden en rustig, tot de grote persoonlijkheden in het Itali aanse voetbal hoort. II Grifone in Europa Het debuut in het Europa Cup-voetbal bracht Genoa via Real Oviedo, Dinamo en Steaua Boekarest en tenslotte Liver pool naar de halve finale. In dat ene sei zoen trof Genoa derhalve drie vroegere Europa Cup-winnaars, te weten Steaua, Liverpool en Ajax! Het maakt het avontuur van Genoa er al leen maar mooier op. De Grifone (de griffioen, de grijpvogel met het lijf van een leeuw en de kop van een adelaar, het symbool van de club) heeft naam gemaakt in Europa, net als het fantasti sche Genoa-publiek dat de ploeg ook in tijden van tegenspoed massaal blijft on dersteunen. Ook dat hoort bij de Engel se traditie van Genoa die nog steeds voelbaar is in het ook al Engels aan doende stadion Luigi Ferraris (in de volksmond "Marassi") waar bij elke wed strijd een nieuw supportersspektakel wordt opgevoerd. Maar één spandoek hangt er altijd. Daarop staat: UNA FEDE, UN MITO, UN AMOREINFINITO (een geloof, een my the, een oneindige liefde). Die spreuk zegt alles over Genoa, vanavond een gewaardeerde en gerespecteerde gast in het Olympisch Stadion. David Endt Genoa-supporters bekennen op sub tiele wijze kleur. Ondanks de hegemo nie van stadgenoot Sampdoria geldt dat de meeste inwoners van Genua een rood-blauw hart hebben. bile in 1930, slaagde de rood-blauwen er niet in het tiende scudetto te bemach tigen. In datzelfde jaar werd de club door de fascistische regering gedwon gen de oorspronkelijke naam te veran deren. Van buitenlandse invloeden moest Mussolini niets weten en zo werd Genoa voor een vijftiental jaren Genova. In 1934 was een 17e plaats goed voor degradatie naar de Serie B, waar het een jaar later weer uit promoveerde. On danks het winnen van de Italiaanse Be ker in 1937 werd het niet meer zoals het was geweest, ook niet na 1946, toen Genova weer Genoa werd Periodes in de Serie A werden afgewis seld met jaren in de tweede divisie en het enige hoogtepunt viel te vieren in 1964 toen Genoa het laag aangeschre ven toernooi om de Alpencup won. Tot aan 1989 was Genoa het Volendam van Italië: steeds maar weer heen en weer van Serie A naar Serie B. De wis selvallige prestaties van Genoa deden geen afbreuk aan de liefde van de sup porters voor de club. Zelfs de triomfen van aartsrivaal en stadgenoot Sampdo ria ondermijnde het geloof in de club niet. Ook in de tweede divisie kon Ge noa, uit en thuis, altijd rekenen op de onvoorwaardelijke steun van de tifosi. Spinelli's ambitie De laatste keer dat Genoa naar de Serie B zakte was aan het eind van het seizoen 1987-1988. Voorzitter Aldo Spi- nelli, die een paar jaar eerder het presi dentschap van Renzo Fossati had over genomen, greep de degradatie als startpunt aan. Een drie-jarenplan moest Genoa weer op het hoogste niveau brengen. Het duurde een jaar langer, tot 1989, maar de promotie, bereikt in een uitwedstrijd tegen Bari op het neutrale terrein van Pisa, bracht evengoed een golf van feestvreugde teweeg bij de ros- soblu, die in Pisa werden gesteund door achtduizend meegereisde supporters. Na het bereiken van de Serie A wilde Al- do Spinelli, eigenaar van een gigantisch De befaamde Genoa-supporters van de Gradinata Nord, de noordtribune in het stadion Marassi.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 32