DE HISTORIE GENOA '.XzfT 29 Met Genoa 1893 trof Ajax een tegen stander die het nooit eerder in een Euro pa Cup of zelfs een vriendschappelijke wedstrijd tegenkwam. Maar wel een club met een prachtige historie en een hartverwarmende traditie. Zoals de huidige officiële clubnaam al doet vermoeden werd Genoa aan het eind van de vorige eeuw opgericht. Het was de eerste Italiaanse voetbalclub die zich als vereniging presenteerde. Na tuurlijk werd er al overal gevoetbald maar nog niet in clubverband. De bloei ende havenstad Genua had uiteraard vele contacten met Engeland. Veel En gelse handelsondernemingen hadden een kantoor in Genua en zij waren het die op 7 september 1893 de Genoa Cricket and Athletics Club oprichtten. "Genoa" dus, op z'n Engels en niet "Ge- nova", zoals de stad in het Italiaans heet, of "Genua", wat de vertaling daar van is. Nog te vaak tonen diverse media zich onzorgvuldig en schrijven klakke loos "Genua" als clubnaam op. Jammer, want juist dat Engelse tintje speelt een belangrijke rol in de geschiedenis van Genua en geeft een speciaal tintje aan Ajax' tegenstander van hedenavond. Eerste kampioen Genoa heeft diverse records op haar naam staan. De meeste stammen uit lang vervlogen dagen maar zijn daarom niet minder fraai. Vijf jaar na de oprichting veroverde Ge noa voor het eerst de landstitel. En dat gebeurde in het eerste jaar dat er om een kampioenschap van Italië werd ge- De kampioensptoeg van Genoa uit het seizoen 1923-1924. voetbald. In 1898 gebeurde dat nog in toernooivorm. Op één dag werd dat toernooi afgewerkt (8 mei 1898 in Turijn) en de andere deelnemers kwamen alle maal uit Turijn: Internazionale di Torino, Ginnastica di Torino en FC Torinese! Na verlenging versloeg Genoa in de finale Internazionale di Torino met 2-1 In kampioensformatie komen de Engel se wortels van de club sterk naar voren, gezien namen als Spencer, Leaver, Dapples en Baird. Het volgende jaar werd de titel gepro longeerd en veranderde Genoa Cricket and Athletics Club de naam in Genoa Football Club. In 1904 werd de zesde landstitel in de wacht gesleept. Voorlopig de laatste, want Genoa moest tot 1915 wachten tot het volgende kampioenschap werd be haald. Dat gebeurde in een al heel wat volwassener competitie dan in het eer ste decennium van de eeuw. Het sterke Genoa van toen (met nog slechts één Engelse naam in de gelederen: Walsing- ham) kreeg echter niet de kans meer ti tels de haven van Genua binnen te lood sen. De Eerste Wereldoorlog zorgde voor een onderbreking tot 1920. In 1923 en 1924 werden de laatste twee kampioenschappen veroverd en na dat van 1924 kreeg Genoa de primeur van het scudetto, het Italiaanse groen-wit- rode wapen dat de kampioensploeg op het shirt mag dragen. Negen keer kam pioen van Italië. Het wachten was op nummer tien, een mijlpaal én het recht een gouden ster als teken van tien landstitels naast het scudetto te laten prijken. Maar dat zo begeerde tiende kampioenschap kwam niet, al was Ge noa er in 1925 héél dichtbij. I Vijf beslissingswedstrijden Genoa speelde het eerste deel van de competitie in de regionale afdeling Lega Nord, afdeling A, waar het met één punt voorsprong op Modena kampioen werd. De kampioen van afdeling B was Bolog na en omdat de noordelijke competitie veruit de sterkste van Italië was, maakte de uiteindelijke kampioen een grote kans om de landstitel in de wacht te sle pen tegen de "mindere" kampioen van de Lega Sud. Maar voor het zover was moesten Bo logna en Genoa elkaar in een dubbele fi nale bestrijden. De eerste wedstrijd - in Bologna - werd gewonnen door Genoa: 2-1De thuiswedstrijd zou een formali teit zijn, was de algemene mening maar Genoa liet zich verrassen en deze keer ging de 2-1 zege naar Bologna. Dat maakte een extra wedstrijd nodig, te spelen in Milaan op het veld aan de Viale Lombarda. Genoa ging met een 2-0 voorsprong rusten, alles leek in kannen en kruiken. Vlak na rust drong Bologna fel aan, scoorde (2-1) en hield de Geno- ani onder druk. Een onoverzichtelijke si tuatie, waarbij de bal volgens de Bolo- gna-spelers in het doel, en volgens de Genoa-mannen daarnaast was gegaan, werd gevolgd door een invasie van het overwegend Bologna-getinte publiek. Scheidsrechter Mauro liet zich intimide ren en...kende een doelpunt toe: 2-2. Opnieuw moest er een beslissingswed strijd worden vastgesteld. Dit keer vond die plaats in Turijn, op 5 juli 1925. Weer speelden Genoa en Bologna gelijk, 1 -1 en na de wedstrijd schoten wat al te en thousiaste Bologna-supporters hun meegebrachte geweren leeg. Twee Ge noa-supporters werden (niet ernstig) ge wond maar het voorval verhitte de toch al behoorlijk op de proef gestelde ge moederen dusdanig dat de voetbalbond besloot de vijfde beslissingswedstrijd op 9 augustus (hartje zomer dus) te laten spelen in Milaan. Zonder publiek en op een uur dat iedereen nog lag te slapen: 7 uur 's morgens! Aldus geschiedde en in de vroege ochtend van die 9e augus tus versloeg Bologna Genoa met 2-0 om later met twee eenvoudige overwinnin gen de vertegenwoordiger uit het zuiden te verslaan en kampioen van Italië te worden. Degradatie-promotie Die slag kwam Genoa niet meer te bo ven. Ondanks het aantrekken van de Ar gentijnse voetbalmeester Guillermo Sta-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 30