JOHNNY VAN T CAPTAIN ZONDER BAND "WE MOGEN GEEN MOMENT VERSLAPPEN" mi Soms voelt een mens dat iets niet fout kan gaan. Dat een doel bereikt gaat worden. Johnny van 't Schip had dat ge voel op 1 april, om zes minuten voor zes in het Marassi-stadion. In de spelerstun nel keek hij nog eventjes om zich heen. Naar Kreekie, Dennis, Stanley, Stefan, Danny, Frank, Aran, Bryan, Willem en Robbie. En John wist dat het goed zat; één elftal, één doel. Na 78 officiële se conden raakte Genoa voor het eerst de bal. Om af te trappen. En dat zouden ze nóg drie keer doen, één keer meer dan Ajax. Schippies voorgevoel klopte. Golflengte Voordat er een bal geraakt was wist Johnny van 't Schip dus al dat het goed zou gaan in Genua. "De hele groep zat op één lijn, had een gezamenlijk doel en hoefde ook niet gemotiveerd te wor den," vertelt Van 't Schip, "ledereen leefde een aantal dagen op dezelfde golflengte en wist waarmee hij bezig was. Wanneer dat gevoel in een elftal zit kan het bijna niet meer verkeerd gaan. En dat is wel gebleken." "Zo'n wedstrijd als Genoa-Ajax mag pas gaan leven na de competitiewedstrijd op zondag. In dit geval dus Sparta-Ajax", gaat John verder. Hij kan een fijne glim lach niet onderdrukken. Hij weet ook wel dat het anders was in Rotterdam. De mannen van Louis van Gaal moesten op Spangen eerst met 1 -0 achter komen om (weer) te beseffen dat er in de com petitie ook nog een prijs weg te slepen valt. "Zoiets mag eigenlijk niet gebeuren wanneer je professioneel bezig bent", legt Ajax' meest ervaren Europa Cup man uit, "Maar je zag het: ergens in ons achterhoofd waren wij toch al met het Europa Cup-duel bezig en soms gaat dat zelfs teveel meespelen en dut je in.". Categorie Zaragoza Marseille "Voor mij gaat een Europa Cup-duel pas echt leven wanneer ik het vliegtuig in stap. Vanaf dat moment is het alleen nog maar die wedstrijd die telt. En dan Een uitgelaten Johnny van 't Schip pre senteert zich in uitgaanstenue. Van avond draaft Johnny in volle concentra tie op in een andere rood-witte combinatie die even goed bij "De Tulp" past. Het doel van de missie in het Olympisch Stadion is het bereiken van de finale die, zo weet Van 't Schip, alleen met volle scherpte en de onvoorwaarde lijke steun van het publiek te bereiken is. Foto: Louis van de Vuurs ga ik genieten van die sfeer. Wat mij be treft was de wedstrijd tegen Genoa er één in de categorie Zaragoza en Olympi- que Marseille", zegt John, "Voor het hele Nederlandse voetbal zijn onze wedstrij den (en ook die van Feyenoord) de kren ten in de pap. Het is zoveel meer dan een competitiewedstrijd, je moet het vergelijken met kwalificatiewedstrijden van het Nederlands Elftal, en meedoen aan een eindtoernooi. Een kwalificatie wedstrijd is na één dag eigenlijk alweer oude koek maar een wedstrijd op een eindtoernooi houdt de mensen dagen daarna nog bezig." Onwerkelijk Wat betreft de slag om Genua zorgde vooral het eerste doelpunt voor veel ge sprekstof; ook binnen de Ajax-gelede- ren. Van 't Schip: "Die eerste minuut was echt een beetje onwerkelijk. Alles wat we van te voren hadden afgespro ken kwam onmiddellijk uit. Door de vleu gelspitsen steeds direct aan te spelen en een individuele aktie wilden wij Ge noa verrassen. Nou, bij de eerste de beste bal was het raak. Branco, van wie wij weten dat hij niet van verdedigen houdt, gaf mij een paar meter ruimte, waardoor ik die individuele aktie kon in zetten. Ik kon de voorzet geven op Ste fan die perfect vrijliep en mooi inkopte. Daarna kregen wij nog wat kansen om dat zij echt een half uur nodig hadden om aan ons aanvallende spel te wennen. Toen Genoa maatregelen had genomen durfden wij niet meer te voetballen en moest Stanley Menzo steeds uittrappen. In de rust hebben wij gezegd dat wij die durf van het eerste half uur weer moes ten oppakken, dat gebeurde en het pak te goed uit. De 2-0 gaf de verhoudingen heel goed weer. We waren zelfs zó goed dat we nog meer wilden." Geen aanvoerder, wél verantwoordelijk Daar kwam het echter niet van. Twee goals van Carlos Aguilera bestraften de Amsterdamse hoogmoed. "Je zag het gewoon misgaan", weet Van 't Schip zich te herinneren, "Ik heb er ook een beetje de pest over in dat ik daar geen verandering in kon brengen. Ik ben dan wel geen aanvoerder meer, maar ik voel mij door mijn ervaring wél verantwoordelijk. Ik riep nog in het veld

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 19