DE GEMENGDE GEVOELENS VAN MARK VERKUIJL "HOPELIJK LOOPT AJAX IN DE Mark Meer "Met gemengde gevoelens..." Het is een cliché van de eerste orde, een wederke rend gezegde dat je eigenlijk achterwe ge zou moeten houden, ware het niet dat het onontkoombaar is wanneer je met Mark Verkuijl over Ajax spreekt. De huidige verdediger van AA Gent verliet destijds met bloedend hart De Meer om met frisse moed in Oost Vlaanderen aan de slag te gaan. Het vertrek bij Ajax (op 30 december 1990 tekende hij bij de Buffalo's) deed Mark pijn. De verdediger had het liefst tot in lengte van dagen bij Ajax geble ven. Maar dan wel als voetballer en niet als bankzitter. "Een jaar of tien...had me niets uitgemaakt", stelt Verkuijl, gelukkig met dat vriendelijke lachje van hem om de lippen. Daar kwam het dus niet van, al zag zijn start bij Ajax er veelbelovend uit. De van FC Groningen overgenomen Utrechter speelde in zijn eerste Amster damse jaar 32 wedstrijden, waarin hij zelfs zeven keer doelpuntte. Het daar opvolgende seizoen 1989-1990 besloot Verkuijl met 29 duels op zijn conto. Door een ontstoken achillespees en een verwaarloosde hersenschudding miste hij de laatste wedstrijden, die ondanks het kampioenschap, voor Mark als een nachtkaars doofden. In de daaropvolgende vakantie herstelde Mark volledig en draaide hij, volgens eigen zeggen, uitste kend tijdens de voorbereiding op het nieuwe seizoen. Door de con currentie binnen de selectie kwam hij echter op de tribune van De Meer terecht. "Wanneer je een contract bij Ajax tekent, weet je dat zoiets kan gebeuren", verklaarde Verkuijl ook in die moeilijke dagen, "Het enige wat je kan doen is kei hard trainen en bewijzen dat je er wél in hoort". Nog een citaat (in mi neur) uit die periode: "wanneer ik naar mijzelf kijk moet ik bekennen dat ik het best heel erg moeilijk heb met deze situatie. Voetbal zie ik nu niet meer als een hobby, het is zui ver en alleen werk. Voetballen is al leen maar leuk wanneer je in het eerste speelt." Genegeerd En van dat verlangde spelen kwam niets. Leo Beenhakker negeerde hem categorisch. "Er zijn jongens bij Ajax en PSV die genoegen ne men met een plaats op de bank", zegt Mark, "maar ik werd er doodziek van. De belangstelling van AA Gent kwam daarom als geroepen. Toch heb ik bij Ajax een prachtige tijd gehad. Ik heb er veel geleerd en ik had ook graag onder Louis van Gaal willen werken, net als onder Westerhof. Dat zijn trainers die hun spelers laten meedenken, ze ver antwoordelijkheid geven. Dat komt de spelvreugde ten goede. Autoritaire ty pes als Beenhakker en Michels maken voetballers slaafs en onderdanig. Ik denk dat dat niet de juiste manier is", al dus de 28-jarige verdediger die leuke collega's had in De Meer maar aan die periode geen echte vrienden heeft over gehouden. "Aardige jongens allemaal, meer niet. Vrienden kun je gewoonweg niet maken op dit niveau omdat er een voortduren de concurrentieslag plaats vindt. De za kelijkheid is bij Ajax heel groot, in tegen stelling tot Gent. Dat heeft ook nadelen want omdat je zo goed met elkaar om gaat durf je soms de waarheid niet meer te zeggen. Dat is op dit moment ons Verkuijl...met bloedend hart vertrokken uit De maar gelukkig in Gent. probleem, we praten te weinig in het elf tal. Als ik zeg dat Ajax de grote favoriet is voor het bereiken van de volgende ronde moet je dat niet zien als valse be scheidenheid. Ajax zit gewoon dicht te gen de Europese top aan en zover zijn wij nog niet." Zand in de ogen Toen tijdens de loting "AJAX" als tegen stander van AA Gent uit het kokertje kwam rollen zag Verkuijl meteen een tweestrijd met Dennis Bergkamp voor zich. En Dennis heeft hij hoog zitten: "Het is rampzalig hem te moeten afstop pen, vooral wanneer hij zich wat laat zakken om dan op snelheid over je heen te gaan. Een rotschop geven? Nee, dat zou ik niet over mijn hart kunnen verkrij gen." Ajax mag in Verkuijls ogen favoriet zijn, kansloos acht hij zijn eigen club niet. Hij omschrijft AA Gent als "verraderlijk". Verkuijl: "In de competitie probeert trai ner Vandereijcken ons zo aanvallend mogelijk te laten spelen. Door voorchec- king moet de druk op de tegen partij zo groot mogelijk blijven. Voor onze Belgische verdedigers is die speelwijze moeilijk want ze zijn in een defensieve stijl opge groeid. Die stijl hanteren wij in de Europese wedstrijden wel en daar mee hebben wij Eintracht Frank furt zand in de ogen gestrooid. Die dachten kennelijk dat wij altijd aanvallend voetballen en ze lieten zich door onze goede counters verrassen. Hopelijk gebeurt dat met Ajax ook." Aan het eind van het seizoen loopt Mark Verkuijls contract bij de Buf falo's af en een opvallende presta tie zou hem wat dat betreft goed uitkomen. Vooralsnog maakt de "botterige" verdediger (de term is van Mark zelf) zich niet druk: "Ik zie wel wat er gebeurt. Het transfer- beleid van de club is tamelijk hec tisch. Toen we vorig seizoen om het kampioenschap streden, riep het bestuur dat ze niets aan de se lectie zou veranderen. Maar toen de titel aan ons voorbij ging haal den ze alsnog snel vijf nieuwe spe lers. Bij AA Gent vergeten ze af en toe dat ze pas drie jaar geleden gepromoveerd zijn naar de Eerste Klasse." Ruud Pompert 5

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 7