DANNY BLIND: "32 CUPWEDSTRIJDEN?...!O TE 12 Vanavond gaat hij zijn manschappen voor in de strijd tegen AA Gent. De aan voerder die zijn karakter, zijn ervaring en zijn klasse in dienst stelt van het elftal dat vanavond weer een historisch mo ment in het lange leven (vandaag 92 jaar) van Ajax moet gaan bijschrijven door de halve finale van het UEFA Cup toernooi te bereiken. Niet alleen door die aanvoerdersband zal de motivatie net ietsje groter zijn dan bij de andere Aja- cieden. Hij heeft nog een persoonlijke rekening te vereffenen. Danny, 30 jaar en sinds de zomer van 1986 Ajacied, heeft er inmiddels 32 Europa Cup-wed strijden op zitten en dat zijn er volgens hem tien te weinig. De felheid in Danny's woorden duidt erop dat dat gemis van die tien hem dwars zit. Waar die tien ontbrekende wedstrijden zitten, komen we te weten tijdens de volgende curieu ze wandeltocht langs Blind's reeks van 32 Cup-wedstrijden die begon op 14 september 1983 toen hij opdraafde in het duel Sparta - Coleraine "In het UEFA Cup-toernooi", begint Dan ny zijn odyssee, "Eerste ronde en na tuurlijk met Sparta, waarin onder andere Danny Blind: "Al moeten we blijven op passen voor AA Gent, Ajax moet van avond voetballen met de overtuiging dat de halve finale voor óns is. Foto: Louis van de Vuurst Louis van Gaal, Bas van Noortwijk, Ro nald Lengkeek, René Eijer, Edwin Olde Riekerink, Wout Holverda...Echt Europa Cup-voetbal was het eigenlijk niet, daar was Coleraine een te kleine club voor. Thuis wonnen wij met 4-0 en uit was er weinig aan: 1 -1Dat was anders in de tweede ronde. Sparta - Carl Zeiss Jena Dat was écht Europa Cup. We speelden heel sterk maar wonnen toch maar met 3-2. Dat was ons euvel dat seizoen, we kregen veel doelpunten tegen. Daarte genover stond dat we ook veel scoor den. Toch gingen we vol vertrouwen naar Oost-Duitsland maar in Jena wer den we het eerste half uur volkomen zoekgespeeld. Hoe weet ik niet, maar we hielden stand tot na een uur Schnup- phase voor 1 -0 zorgde. Een doelpunt van Ron van de Berg redde ons en toen volgde Sparta - Spartak Moskou Niet zo'n aantrekkelijke tegenstander, al hadden ze wel internationals als Dassa- ev, Tsjerenkov en Gavrilov In de ploeg. Thuis werd het 1 -1 en in Tiblisi, waar we speelden in plaats van Moskou, waar het te koud was, werden wij vrij eenvou dig gewipt: 2-0. Diezelfde uitslag, maar dan in ons voordeel stond twee jaar later op het scorebord bij Sparta - HSV We schreven historie door HSV uit te schakelen. Prachtige wedstrijden. Thuis wonnen wij met 2-0 en het tweede duel in Hamburg was heroïsch. Van te voren rekenden wij er op te zullen scoren maar dat gebeurde niet en HSV won óók met 2-0. Verlenging en strafschoppen, een tje van mijzelf, en de bekende hoofdrol van onze keeper Bas van Noortwijk. Sparta - Borussia Mönchengladbach De tweede ronde was een ander ver haal. Borussia had een sterke ploeg, met Uwe Rahn, Frank Mill, Uil Borowka en bovendien was het na HSV gewaar schuwd. In Rotterdam bleek ondanks de 1 -1 al dat Gladbach de betere was. In Mönchengladbach waren we kansloos: 5-1. In 1986 ging ik naar Ajax en in het Be- kerwinnaarstoernooi was mijn eerste wedstrijd: Bursaspor- Ajax Wat ik mij vooral herinner was de einde loze reis naar Bursa, de hitte en het on effen veld. Goals van Bosman en Van Basten en we wonnen met 2-0. In Am sterdam maakten we het met 5-0 af en begon het Europa Cup-gevoel te leven. Het zou een in alie opzichten onvergete lijk Europa Cupjaar worden, met Cruijff en Bruins Slot die iedere wedstrijd weer iets extra's bij ons losmaakten. Het ge voel dat we met elkaar iets moois gingen flikken. Dat was al fantastisch voelbaar bij: Ajax - Olympiakos Piraeus Wat een sfeer, een sfeer die tot aan de finale dat seizoen zou blijven. Thuis was het een gekkenhuis, we wonnen met 4- 0. Schitterend voetbal speelden we. Uit was het minder. 1-1 dankzij een bevlie ging van Jan Wouters. Malmö FF - Ajax In de kwartfinale, werd eerst afgelast, terwijl wij al in Zweden waren. Een week later hadden wij het erg moeilijk. Typisch Zweeds voetbal met fysieke kracht en volle inzet. We verloren met 1 -0. In de return puilde De Meer uit. Ik weet het nog heel goed. Kleddernat veld, een magistrale Marco van Basten en een heerlijk publiek. En een overgeconcen treerde Stanley Menzo, die aan het eind dacht dat Ajax er ondanks de 3-1 uitlag. Moesten Spelbos en ik hem gaan vertel len dat we in de halve finale zaten. Real Zaragoza - Ajax was die halve finale. Weer iets aparts. Na de warming up gingen we de kleed kamer in. Niks aan de hand, perfect veld. Komen we terug: een moesson en het veld vol met plassen! Maar wat een wedstrijd..Twee goals van Robbie Wit- schge, één van Bosman die er later met Fraile van Zaragoza werd uitgestuurd. Met een 3-2 overwinning konden we er in Amsterdam een show van maken. Al leen, ik was er, vanwege een tweede ge le kaart in Zaragoza, niet bij. Geen punt, ik zat rustig op de tribune want in de fi nale tegen Lokomotive Leipzig zou ik er bij zijn. Niet dus. Op de dag voor de wedstrijd raakte ik tijdens een partijtje op het strand geblesseerd. Ik kreeg die negentig kilo van Rijkaard op mijn been. Het was moeilijk, maar vlak voor de wedstrijd vertelde ik Cruijff dat ik niet zou spelen. Een moeilijke beslissing maar Arnold Mühren was ook niet fit, het risico zou te groot zijn. Bij de ereronde in Athene stonden Bosman en ik aan de kant. Moeilijk te zeggen wat ik voelde...gemengde gevoelens. Je hoor de er wél en ook weer niet bij. Marco van Basten voelde het aan en betrok ons in het feest, klasse. Ajax - Dundalk was de nieuwe start. Twee mindere wedstrijden maar wel twee -logische - overwinningen, 4-0 en 2-0 én... mijn eerste Europa Cup-doelpunt!Ja, een beauty, van afstand in de bovenhoek. Het was weer écht Europa Cup bij

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 14