EEN DERBY DER LAGE LANDEN Het begrip "Holland - België" zal bij de inmiddels wat oudere generatie meer warmte losmaken dan bij hen die pas vanaf de jaren zeventig het voetbal in tensief volgen. Voordat eind jaren zestig de Europa Cups en de kwalificatiewed strijden voor grote kampioenschappen de internationale voetbalkalender gin gen overheersen, kon het hele land in trance raken voor een vriendschappelij ke interland. De jaarlijkse Holland - Bel- gië-wedstrijden verzekerden de winnaar in ieder geval voor een aantal maanden van de suprematie, althans op één, klein gebied. Holland - België kon reputaties maken en breken en bepaalde voor een belangrijk deel het gezicht van de voet balgeschiedenis van beide naties. Start: DOS - Club Luik Des te merkwaardiger is het dan ook, dat slechts weinig Nederlands-Belgi sche ontmoetingen in Europees verband echt in de herinnering voortleven, de Be kerwinnaarsfinale Ajax - Mechelen en de recente duels tussen PSV en Anderlecht misschien uitgezonderd. AA Gent - Ajax is niettemin alweer het vijftiende duel tussen een Nederlandse en een Belgische club binnen de Europa Cup-sferen, sinds DOS en Club Luik in de tweede ronde van het Jaarbeursste- dentoernooi van het seizoen 1964-1965 het spits afbeten. DOS, gezien de forse Utrechtse jaarbeurs elk jaar aanwezig in het "derde" Europese clubtoernooi, delf de beide malen het onderspit met 2-0. Pas vier jaar later kreeg Nederland kans op revanche. Het roemruchte en nog immer betreurde DWS nam die voor zijn rekening, door Beerschot al in de eerste ronde uit te schakelen: 1-1 en 2-1Rob Rensenbrink was de matchwinner. Jarenlang was het Jaarbeurssteden- toernooi (later UEFA Cup) het enige plat form waarop Hollanders en Belgen el kaar van tijd tot tijd tegenkwamen. In het seizoen 1971-1972 maakte PSV op pijn lijke wijze kennis met Lierse SK, dat een 1 -0 nederlaag op eigen terrein met een flinke 4-0 ongedaan maakte. Twee jaar later wist Feyenoord zich nipt te plaat sen voor de kwartfinale dankzij een treffer van Jörgen Kristensen, waardoor een 2-0 op Lierse voldoende was om een 3-1 nederlaag weg te poetsen. Antwerp met...Louis van Gaal In het seizoen 1974 -1975 kwam Ajax voor het eerst in aktie tegen een Belgi sche tegenstander. FC Antwerp (met een jonge Louis van Gaal op de wissel- spelersbank) was die club en Ajax won in het Olympisch Stadion maar nipt: 1 -0 door een late goal van Gerrie Mühren. De plaatsing leek een feit toen Ruud Geels in Antwerpen al na elf minuten scoorde maar het werd nog knap be nauwd door Antwerpse treffers van Ko- dat en Riedl. Louis van Gaal weet zich nog te herinneren dat Antwerp zich be stolen voelde toen een derde doelpunt, van Riedl, wegens buitenspel werd afge keurd. Door de dubbeltel-regel ging Ajax een ronde verder. In dezelfde UEFA Cup-ronde had FC Twente RWDM met 2-1 en 1 -0 gewipt. Helemaal kapot zitten Jan Wouters en Johnny Bosman op het veld van Straatsburg de wrange smaak van de pas verloren Europa Cup-finale weg te slikken. KV Mechelen onttroonde Ajax op 11 mei 1988 als titelhouder van de Europa Cup voor Bekerwinnaars. Foto: Jan Onctin 1976-1977 was het eerste seizoen waarin het in een ander Europa Cup toernooi tot een Nederlands-Belgisch treffen kwam. Anderlecht en Roda JC zorgden in het Bekerwinnaarstoernooi voor spanning en spektakel. Twee maal nam Roda op Kaalheide een voorsprong om in de slotfase toch met 3-2 obderuit te gaan. In de UEFA Cup stuitte Feye noord in de kwartfinale op RWDM, dat na de 0-0 in Rotterdam pas enkele mi nuten voor tijd de zege kon grijpen door een penalty van Teugels (2-1). Ook in het volgende seizoen deed An derlecht ons land weer aan op zijn Euro pese toernee. Ditmaal maakte het korte metten met FC Twente: 1-0 in Ensche de, 2-0 in het Astridpark. Seizoen 1980-1981 was het jaar van AZ '67, dat doorstootte tot de finale van het UEFA Cup-toernooi, onder meer door Lokeren uit te schakelen. 2-0 winst in Alkmaar werd gevolgd door 1 -0 verlies in Oost Vlaanderen. In september van 1982 maakte Neder land kennis met AA Gent. Het in Europa debuterende Haarlem nam via oud-Aja- cied Gerrie Kleton en Martin Haar een 2-0 voorsprong maar ging door een strafschop van Tokodi met een krappe voorsprong naar het Ottenstadion toe. Een kwartier na rust leidde Gent met 3-1 maar Haarlem kwam knap terug door doelpunten van Kleton en Pieter Keur: 3-3. Straatsburg Het zou vijfjaar duren voordat België weer in de Nederlandse voetbalgeschie denis verscheen. En hoe: in de finale van het Bekerwinnaarstoernooi stuitte Ajax, de titelhouder, op debutant KV Meche len. Saillant detail daarbij was, dat Ajax bij KV Mechelen een rancuneuze ex-trai ner, Aad de Mos trof. Op 11 mei 1988 in Straatsburg zag Ajax een turbulent sei zoen op de valreep mislukken. Al na 17 minuten kon Danny Blind met "rood" van scheidsrechter Pauly inrukken. Niette min bleef Ajax overheersen maar een treffer vlak na rust van Piet de Boer liet het doek over Ajax vallen. Nadat FC Twente in 19,89 kansloos was in de eerste UEFA Cup-ronde tegen Club Brugge (0-0 en 4-1) zorgde Ander lecht eerder in dit seizoen voor diepe ontgoocheling bij PSV, dat met 0-0 en 2-0 buiten de halve-finalepoule werd ge houden. De laatste twee zeges brengen de Bel gen thans op een kleine voorsprong in de totaalstand (8 tegen 6); de 0-0 van Gent geeft reden om te geloven in de kans dat het na vanavond 8-7 staat. Evert Vermeer 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 13