19 bezig zijn. Dat kan ook niet. Ik wel, ik ben al een aantal malen naar Gent wezen kijken en ook mijn assistenten zijn bijvoorbeeld bij Gent- Brugge geweest. Ik geloof niet dat wij het zullen beschouwen als een Nederland-België confron tatie zullen beschouwen. Dit is toch weer heel anders." AA Gent heeft in België de naam om aanval lend voetbal te spelen. Dat neemt u met een korreltje zout? "Ja. In België spelen er normaal gesproken heel veel spelers achter de bal. Bij Gent viel het me weliswaar op dat men betrekkelijk veel mensen vóór de bal had, maar om nu te zeggen dat Gent aanvallend voetbal speelt.Nee, dat vind ik toch niet. Gent gaat er straks toch vanuit dat 0-0 een heel goede eindstand is, dat weet ik zeker. Dat zegt toch genoeg." Hoe zal AA Gent Ajax bespelen, denkt u? "Ik verwacht dat Gent aanvallend ingestelde mensen wat teruggetrokken laten spelen met Viscaal als stoorzender voorin. Ze zullen vanuit een gesloten verdediging spelen, zoals ze dat al tijd doen, met vrij veel mensen achter de bal. Dan zal er een middenvelder voor de verdedi ging spelen en de aanvallers wat teruggetrok ken. Alle linies dicht op elkaar, zodat er voor ons weinig ruimte komt. Zo gaan ze spelen. Ajax zal waarschijnlijk spelen zoals we in Pamplona te gen Osasuna hebben gespeeld; dat houdt in dat we toch wat voorzichtiger gaan spelen. We gaan natuurlijk niet in het mes lopen, dat zal duidelijk zijn. Maar verdedigen kunnen wij niet zoals Belgische clubs dat bijvoorbeeld wel kunnen, dus zullen we toch de aanval gaan zoeken. Dat is Ajax eigen." Vindt u het jammer dat u Mark Verkuijl niet meer tot uw beschikking hebt? "Ik vind Mark Verkuijl een hele goede voetbal ler. In de periode dat Mark hier speelde, was hij basisspeler, met uitzondering van het laatste jaar dan. Ik had toen samen met Spitz Kohn de lei ding over het eerste team en ik heb hem toen naar het centrum gehaald. Hij heeft een hele goede wedstrijdmentaliteit. Leo Beenhakker heeft hem nog een tijd gebruikt als linksback maar in die positie vind ik hem wat minder sterk. Hij vindt dat zelf ook geen ideale positie, geloof ik. Ik heb hem nu bij Gent weer in het centrum zien spelen, en dat doet hij weer erg goed. Mark is een echte winnaar. Hij kan zich in een tegen stander vastbijten om daarnaast de ploeg ook van aanvallende impulsen te voorzien. Bij Ajax heeft hij ook herhaaldelijk zijn goaltje meege pikt." *Verkuijl zegt dat hij bij Ajax zijn beste leer school heeft gehad. Wat zegt u dat? "Ik denk dat over het algemeen het een grote stap is wanneer er een speler van een andere Nederlandse club naar Ajax komt. Er wordt bij Ajax nogal wat gevergd met betrekking tot handelingssnelheid, handelingsoverzicht, het gevoel voor positie kiezen, het hard inspelen van de bal. We doen hier ontzettend veel positiespelletjes, daar leer je nu eenmaal enorm veel van. Bij Ajax leert een speler on der moeilijke omstandigheden te voetballen. Wij spelen namelijk immer aanvallend en dat maakt de moeilijkheidsgraad wat hoger. We zien het nu weer met spelers als Van Loen, Alflen, Groenendijk en Petersen dat ze enorm veel moeite hebben om het tempo hier te kun nen bijbenen. Dat tempo resulteert dan nog wel eens in blessures helaas. Maar als zo'n jongen gewend is aan het spelletje van Ajax dan heeft hij gewoon een hele grote stap vooruit gezet. Sommige spelers reiken niet tot het niveau waarop Ajax graag wil voetballen, dat blijft altijd een gok. Voor Verkuijl heeft het allemaal goed uitgepakt. Hij heeft het eind niveau hier behaald en daar doet hij nu bij Gent zijn voordeel mee." Waarom wil Ajax eigenlijk altijd aanvallend voetbal spelen; men kiest zo toch voor de moeilijkste weg naar succes. "Dat is wel zo maar het is nu eenmaal Ajax ei gen. De club heeft altijd zo gespeeld en men ver wacht niet anders meer. Als verdedigend inge stelde ploeg speel je namelijk altijd in functie van de tegenstander. Een aanvallende ploeg speelt nooit in functie van de tegenstander, die wil zelf bepalen hoe een wedstrijd verloopt. Dat dat wel eens anders uit kan pakken, moet je dan voor lief nemen. Ik ben zelf altijd een aanvallend in gestelde speler geweest, dus het zit me in het bloed om zo te spelen. Ik ben gestart met vier aanvallers maar ik heb later een aantal aanpas singen gedaan omdat het resultaat wat tegen viel. Het spel van Ajax is onder die aanpassin gen toch heel attractief gebleven. Het is de kunst van een Ajax-trainer om een middenweg te vin den tussen resultaat en attractief voetbal. Beiden zijn een 'must' bij Ajax." Ajax heeft altijd bekend gestaan om zijn spe cialisten. Nu is er een tendens in het voetbal dat spelers straks vooral atletisch, sterk en snel moeten zijn, en dat er geen ruimte meer zal zijn voor pure specialisten. Bent u het met die stelling eens? "Topvoetballers moeten inderdaad atletisch, sterk en snel zijn maar er blijft altijd ruimte voor specialisten. Alleen, het specialisme moet tot ui ting komen vanuit het collectief. Specialisten kunnen nooit buiten het concept vallen. Een speler moet eerst binnen het collectief passen, zijn taak daarin uitvoeren en daar bovenop kan hij dan zijn specialisme opvoeren. Dat maakt vaak het verschil tussen twee ploegen: komen spelers ertoe om naast het perfect uitvoeren van de primaire taak nog hun specialisme te laten zien en te laten renderen. Zodra een speler bui ten het collectief valt, bestaat er een gerede kans dat je juist daardoor een wedstrijd verliest. Een pure specialist is namelijk bijna altijd uit te scha kelen." Is Ajax zijn tijd ver vooruit wat betreft jeugd opleidingen? "Het is duidelijk dat meer en meer clubs zich gaan concentreren op de eigen jeugd. Want het geld om maar spelers aan te blijven kopen raakt namelijk op. Ajax heeft nooit echt de financiële middelen gehad om maar te kopen wat men dacht nodig te hebben. De basis van Ajax is altijd de eigen jeugd geweest, men heeft alleen spe lers gekocht die de eigen jeugdopleiding niet voortbracht op een bepaald moment. Vaak waren dat verdedigers. In die zin is Ajax zijn tijd ver vooruit want als je door heel Europa kijkt naar de Nederlandse topspelers dan komen ze haast allemaal bij Ajax vandaan. Daarbij heeft Ajax zelf altijd aansluiting bij de nationale top kunnen houden en soms zelfs internationale successen kunnen boeken. Ajax heeft inmiddels bewezen dat je met aan vallend voetbal ook internationaal mee kunt komen. Hoe zit dat op het echte topniveau? "Op topniveau kun je alleen meekomen als je kwalitatief topspelers in huis hebt, die dan ook nog eens een sterk collectief vormen. Ajax moet er dus voor waken dat iedere speler elke keer weer voor de volle honderd procent bij de les is. Als één speler binnen het collectief uit de toon valt dan verlies je een wedstrijd. Wat dat betreft beginnen spelers in Europa Cup-verband scherper en sterker aan een wedstrijd dan voor een competitiewedstrijd. Eigenlijk mag dat niet maar het is wel zo. Het is voor mij moeilijker om de ploeg klaar te sto men voor een wedstrijd bij De Graafschap of RKC dan voor een wedstrijd als tegen Gent." Hoe belangrijk is het voor een trainer om veel over een naderende Europa Cup-tegenstan der te weten indien men toch altijd van de ei gen krachten uitgaat? "Het is een vereiste om je spelers goed voor te bereiden op de tegenstander die ze gaan ontmoeten; wat voor systeem speelt men en wat voor type spelers men tegenover zich vindt. De spelers moeten goed voorbereid aan zo'n wedstrijd kunnen beginnen. Het is arro gant om alleen maar uit te gaan van je eigen systeem. De kwaliteiten van je tegenstander moet je ook onderkennen en zeker niet on derschatten. Een ploeg heeft altijd zwakke plekken en zal die trachten te camoufleren. Voor een spiedend coach is het zaak die zwakke plekken te ontdekken om vervolgens te zien of er binnen het systeem van zijn ploeg mogelijkheden liggen om juist die zwakke plek te gaan bespelen. De spelers waarderen het vaak wanneer hun trainer het een en ander weet te vertellen over hun tegenstander. Dat geeft ze meer vertrouwen." AA Gent zal op het randje spelen want men weet dat Ajax dat niet graag heeft... "Tegen agressief spel kun je je alleen maar wapenen door het bespreekbaar te maken bij je spelers. Dat zal ik dan ook doen. In de Ne derlandse competitie komen we elke week te genstanders tegen die zich tot de tanden toe bewapend hebben om juist tegen Ajax een goed resultaat neer te zetten. We weten dus hoe we daar mee om moeten gaan. Al is Eu ropa Cup natuurlijk een heel ander verhaal. Daar gelden andere wetten, de arbitrage is doorgaans ook niet zo strak als in de nationale competitie. Het is voor de spelers moeilijker op te brengen om elke keer weer in de com petitie op scherp te staan, want dan is de druk niet zo groot. In de Europa Cup ligt dat heel anders. Dus zullen we ons moeten voorberei den op een keihard spelend Gent, want ik ver wacht ook dat Gent ons zal trachten te intimi deren. Maar Ajax zal ook op het randje gaan spelen, daar mag iedereen vanuit gaan." Is het zo dat 0-0 in de eerste wedstrijd voor de thuisclub een betere uitgangspositie is dan nipte winst? Dat wordt wel eens gezegd in re latie tot het voetbal van tegenwoordig. "Dat is natuurlijk onzin. Het is altijd beter om met 1-0 te winnen dan om 0-0 te spelen. 1-0 is een uitstekende uitslag, dan moet de tegen stander toch maar weer twee keer zien te sco ren thuis. Aan de andere kant is 1-0 wel weer beter dan 2-1 want dan heeft de tegenstander aan 1-0 genoeg. Nu is het voor Ajax weer anders als voor AA Gent. Gent heeft een ploeg die gemakkelijk vanuit de verdediging kan spelen, dus zij zullen 0-0 niet als een ramp ervaren, want ze denken toch ook in Amsterdam te kunnen scoren. Maar indien men thuis met 1-0 zou kunnen winnen dan zou men dat in Gent toch prefereren boven een 0-0, dat weet ik zeker." Met dat gegeven in het achterhoofd; waar moet Ajax het verschil maken? "Het zou mooi zijn als we in Gent scoren. Als we er daar één maken, denk ik dat we al een goede stap hebben gezet." (JB)

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 23