Louis van Gaal: "AA Gent is een lastige tegenstander" Op 28 september jl. werd Louis van Gaal plotsklaps technisch direc teur van Ajax. Leo Beenhakker verkoos het geld (en zijn eergevoel) boven de spreekwoordelijke eieren en vertrok naar Real Madrid. Van Gaal werd zijn logische opvolger. Sinds juli 1990 namelijk was Louis van Gaal al Beenhakker's assistent. Een periode die hij gebruikte om eens goed rond te kijken in de keuken van Ajax. De tijd dat hij die keuken zou gaan runnen, zou namelijk op termijn aanbreken en daarvan was Van Gaal zich maar al te goed van bewust. Eenmaal aan het roer van Ajax kon Van Gaal aan de slag vanuit zijn eigen voetbalvisie. Een visie die in details verschilt van Beenhakker's kijk op voetbal, maar die evenzogoed Ajax nieuwe successen moet brengen. En bovendien wordt het kritische Ajax-publiek graag onthaald op aantrekkelijk voetbal. Geen flauwe taak dus voor de nieuwe grote man bij de Amsterdamse club. Velen zijn er echter van overtuigd dat Van Gaal die taak naar volle tevredenheid kan vervullen. Ruim baan voor Louis van Gaal, een correct en vriendelijk man die zijn sporen in het topvoetbal gaat verdienen... 17 Louis van Gaal Bent u blij de thuiswedstrijd tegen AA Gent weer eens écht 'thuis' te kunnen spelen? "Natuurlijk ben ik blij dat we weer in Amsterdam onze thuiswedstrijden mogen spelen. We spelen tegen Gent in het Olympisch stadion en daar telt ook nog een psychologisch effect mee; Ajax heeft daar maar één keer een Europa Cup wedstrijd verloren (nl. op 29 september 1982 tegen Celtic 1-2,JB). Verder hebben we daar ook dit seizoen voor de competitie en voor de beker heel goede wedstrijden gespeeld die we dan ook nog eens alle winnend hebben afgeslo ten. Ik denk dat daar wel een psychologische werking van uit gaat bij de spelers. Daarnaast is het fijn om weer 'echt' thuis te kunnen spelen, in Amsterdam en voor een volle bak. Niettegen staande dat we in Düsseldorf steeds bijzonder goed ontvangen zijn en we daar ook al onze wedstrijden hebben gewonnen. Düsseldorf ligt ons wat dat betreft toch erg na aan het hard." Hoe schat u achteraf de krachten in van de vorige tegenstanders in de Europa Cup? "Ik denk dat we het aan onze stand verplicht waren om Örebrö en Rot-Weiss Erfurt uit te schakelen alhoewel Ajax ook wel eens door mindere of gelijkwaardige tegenstanders is uit geschakeld in de Europa Cup. Osasuna is een heel ander verhaal. Dat is toch een club van ni veau. Ze hadden Stuttgart uitgeschakeld, een club die vlotjes in de top van de Bundesliga meedraait. Dat is toch geen nare prestatie van zo'n team. AA Gent, op haar beurt, heeft Eintracht Frankfurt uitgeschakeld en dan schat ik Frankfurt toch weer iets hoger in als Stuttgart. Dat zegt wat over Gent natuurlijk. Om die reden verwacht ik dat we met Gent een hele lastige tegenstander hebben geloot. Osasuna en AA Gent zijn in mijn ogen een beetje hetzelfde type ploeg; beiden spelen van achter uit, om van daaruit de counter te hanteren." Osasuna speelde in Spanje heel erg tam: was dat jullie verdienste? "Zeker. Ik vind dat wij daar één van onze beste wedstrijden hebben gespeeld, zowel qua tactisch vermogen als qua agressie. Daar hebben we bewezen dat ook wij agressief kunnen spelen op internationaal niveau. Dat is voor Ajax een be langrijke stap voorwaarts." Waarom had u liever Liverpool getrokken bij de loting in plaats van AiA Gent? "Gent is een ploeg die enorm veel geduld op kan brengen, die kan gokken op één geslaagde counter. Men wacht in de verdediging rustig af tot er een ideale gelegenheid komt om uit te bre ken en te scoren. Zo'n kans komt er altijd, zeker voor een ploeg als van het niveau Gent. In Frankfurt zag je heel duidelijk hoe de opvattingen wat dat betreft bij Gent liggen. Gent hanteert een spelopvatting die voor Ajax moeilijk te bestrijden is. Ajax is avontuurlijk, Ajax valt altijd en overal aan, speelt liefst altijd op de helft van de tegen stander. Dat is het systeem van Ajax. Tegen ge organiseerde verdedigingen heeft Ajax het doorgaans erg moeilijk. Voeg daarbij het feit dat we de laatste maanden moeite hebben met het verzilveren van de vele kansen die we krijgen, en je zult mijn zorgen begrijpen. Want normaal ge sproken hebben we een veld van veertig meter 'open' achter ons liggen, Gent is een ploeg die daar gebruik van kan maken. Tegen een ploeg als Liverpool is het voor ons wat gemakkelijker voetballen. Die club is van hetzelfde, of misschien wel van een hoger niveau als Gent, maar heeft wel een spelopvatting die van de aanval uitgaat. Liverpool speelt in de eerste plaats om te scoren. Natuurlijk vanuit een goede verdediging maar men speelt niet van achteruit. Engelse clubs gaan altijd met man en macht op zoek naar het doel van de tegenstander. Een club als Liverpool heeft gewoon een spelopvatting die op die van Ajax aansluit. Twee aanvallende ploegen. Dat is voor beiden lekker voetballen want dat betekent dat er ruimte ontstaat en dat heb je nodig om aan te kunnen vallen." In Gent denkt men dat het u liever zou zijn om door het grote Liverpool te worden uitgescha keld dan door een relatief kleine club als Gent... "Dat heeft er niets mee te maken. Ik denk dat wij Gent kunnen uitschakelen, maar het kan ook andersom het geval zijn, zo reëel moet je zijn. De spelstijl van Gent ligt Ajax niet en dat is de enige reden waarom ik gezegd heb dat ik liever tegen Liverpool gespeeld had. De rest is een fabeltje van de buitenwereld. Dat is voor een club, speler of trainer niet belangrijk. Je wordt uitgeschakeld of je gaat door, dat is het enige wat telt." AA Gent manoeuvreert zich heel handig in de underdog-positie. Vindt u dat vervelend? "Iedereen moet doen wat men denkt dat men moet doen. Mij maakt het niet zoveel uit. Ik heb alleen van het begin af aan gezegd dat ik Gent geen prettige tegenstander vind maar dat bete kent niet dat ik denk dat we daarom door die club uit het bekertoernooi gegooid zouden wor den. Kwalitatief gezien moet Ajax gewoon kun nen winnen van Gent maar het is gewoon lastig om tegen Gent kwalificatie af te dwingen. Alleen vanwege hun spelopvatting." In Gent leeft een beetje het Nederland-België gevoel. Hoe is dat bij Ajax? "Ik heb daar nog niets van gemerkt. Nu moet ik zeggen dat de spelers nog niet met AA Gent

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 21