Erwin Vandenbergh wordt door ploeggenoot Mark Verkuijl de enige echte Belgische internationale spits van de laatste decen nium genoemd. Na zijn glorieperiode bij Lierse, Anderlecht, volgde het aanvankelijk succes in Lille, dat werd afgesloten met een jaar waar beide partijen niet echt mee tevreden waren. Vandenbergh kwam terug naar België, maar weinig mensen geloofden nog in een terugkeer op hoog niveau. Erwin deed alle kritikasters de das om door samen met zijn ploeg uit te groeien tot de revelatie van het voorbije seizoen. Dit jaar draait het iets minder met de Gentenaars, toch staat onze hoofdper soon nog zeer regelmatig op de goede plaats om de bal tegen het net te duwen. Met de ouderdom is het Torinstinktnog lang niet verdwenen. K.A.A. Gent, botsing tussen systemen Erwin Vandenbergh Jan Ceulemans heeft afscheid geno men van het aktieve voetbal, hoe staat het met jou? Erwin fel: "Ho, maar Jan is wel twee jaar ouder, je moet mij nog niet afschrijven! Ik ben teruggekomen uit Frankrijk naar K.A.A.Gent en wie had nog gedacht Europees te kunnen voetballen. Als ik dan die affiche tegen Ajax zie, kan het toch niet mooier lopen voor een voetballer"? Europees scoren jullie sterk, boven de verwachtingen? Erwin: "Lausanne was zogezegd een haalbare kaart, maar bleek in feite een zware brok. We zijn er toch doorgerold. De eerste ronde toch zonder al te grote kleerscheuren doorgekomen, tot Frankfurt uit de beker kwam. Niemand gaf ons kans voorbij de Duitsers te geraken, zeker niet na het gelijkspel in eigen huis. Dan ga je naar Duits land, naar de koploper in de Bundesliga met de wetenschap dat je niets te verliezen hebt. Zo kunnen we op ons sterkst voetballen met het ge kende succes. Goed, ben je eenmaal zover ge raakt, is alles wat nog komt meegenomen. Mos kou was voor mij niet veel sterker dan Lausanne en we hebben op logische wijze de kwalificatie afgedwongen. Je zit dan in de kwartfinales, mocht je zoiets voorspeld hebben voor de start van de competitie werd je voor zot verklaard. Nu staan we voor de dubbele wedstrijd tegen Ajax, we hebben niets te verliezen, juist alles te winnen. Ajax is een zeer sterk elftal, met een Europese naam, sterk in eigen competitie. We kennen ze want we hebben een vriendenwedstrijd tegen ze gespeeld voor het seizoen". Jullie zijn er toen vrij hard ingevlogen? Erwin lachend: "Ach ja, het is en blijft een beetje de traditie België-Nederland, dat zal zo blijven. Brutaal wordt er niet gespeeld, maar er wordt wel op het scherp van de snede gespeeld, dat hoort erbij. In de voorbereiding waren we zwaar aan het trainen, we wilden ons niet laten afslachten, zeker niet door een Nederlandse ploeg. We spelen nu de tweede maal tegen el kaar dit seizoen, het zal totaal anders worden. Er staat nu veel meer op het spel". Die kwartfinale tegen Ajax is iets min der belangrijk dan de competitie en de Beker van België? Het is een extra? Erwin: "Ik denk dat na het eerste seizoen ver leden jaar de buitenwacht verwachtte dat het dit jaar evengoed of beter zou lopen. Dat is een beetje ons probleem geweest, want dan moesten we tweede of eerste eindigen. We staan momenteel een aantal punten van een volgend Europees ticket en het zal moei lijk worden omdat de concurrentie zeer sterk is. Een doel op zich is de Beker van België, trachten zo Europees voetbal af te dwingen. Daarnaast hebben wij die Europese cam pagne tegen Ajax; mochten we er niet in luk ken langs de Amsterdammers te geraken, dan denk ik niet dat er iemand door aangedaan zal zijn. Het einde van een mooi avontuur; we zullen het niet zonder slag of stoot uit handen geven, wees daar zeker van"! Jullie starten ideaal uit de underdog positie? Erwin: "Daar zit het 'em juist, we starten vanaf hetzelfde uitgangspunt als tegen Frankfurt, al denk ik dit Ajax sterker is dan Eintracht. Beter georganiseerd, betere spelers. Je ziet het in de Bundesliga, daar verlaat iedere speler zijn po sitie om mee op te komen. Zoiets overkomt de Amsterdammers niet. Wij hebben in Duitsland de laksheid van de Duitsers afgestraft. Zelfs in de wedstrijd in Gent geloofden ze niet echt in hun kunnen. De gedachte: 'We pakken ze wel in de Heimat', voelde je op het veld. Wat ze na tuurlijk mooi is opgebroken. Wij voelden daar dat we de kans hadden er doorheen te counteren, dat groeide in de ploeg. In een Europabeker mag je nooit afwachten, als je voelt dat de kans er is". Je kent Ajax goed? Erwin: "Ach, ik volg regelmatig het Neder landse voetbal op t.v., ik weet wat ze kunnen. Zo is het gemakkelijk ze te volgen, maar dat geldt andersom ook. K.A.A.Gent zal ook wel geen geheimen meer hebben voor de Ajacieden. Daarom, de wedstrijd kan alle kanten uit. Wij zullen thuis zeker niet het ver schil moeten maken. We hoeven niets te for ceren, waarschijnlijk zal de beslissing toch weer in de tweede wedstrijd vallen". Jij hebt al een rijkgevulde carrière achter de rug, kan jij het mindere presteren van K.A.A.Gent verklaren? Erwin: "Een ploeg krijgt in een kampioenschap altijd een beetje een inzinking. Maar vanaf het seizoenbegin heeft het nog niet vlot gedraaid. We hebben wel een aantal uitschieters gehad, waar we wel goed presteerden, maar nog niet zo goed als in vergelijking met vorig seizoen. Al bij al staan we toch op die zesde plaats, ik denk dat het niet slechter kan evolueren. Om een reden aan te geven? Je komt uit een perfect seizoen en de start wordt gedeeltelijk gemist; je verliest op Brugge met 5-1, dat zijn allemaal momenten die meespelen. Je zit met een jonge groep die aangetast wordt en al die omstandigheden bij elkaar is de in mijn ogen de werkelijke reden van het mindere presteren". Aan de top komen is moeilijk, aan de top blijven is nog veel moeilijker? Erwin: "Dat denk ik wel, daar is geen twijfel aan. Dat geldt zowel voor een speler als een ploeg. Het is heel snel gegaan met K.A.A.Gent. In twee seizoenen naar de top, dan komen de moeilijke jaren. Het is niet alleen K.A.A.Gent die dat ondervindt, ook een K.V.Mechelen en andere ploegen die zich in de top proberen te handhaven kennen dat pro bleem. Een club heeft een aantal jaren nodig om naar die top te komen, een te snelle groei wordt gevolgd door een zekere terugval. Nor maal zou je elk jaar een stapje hoger moeten mikken, maar als je in zoals verleden jaar aan kop staat, kan je moeilijk zeggen: 'Jongens dit willen we niet'. Nee, als het voor het grijpen ligt, moet je toehappen. Ik had na het vorige speeljaar al voorspeld dat we een moeilijk jaar tegemoet zouden gaan. Maar ik herhaal: we staan nog steeds goed geklasseerd ondanks het minder presteren, zaak is te zorgen daar te blijven en op één of andere manier ons europees avontuur te prolongeren". K.A.A.Gent durft redelijk aanvallend te spelen Erwin: "Ja, met het spelersmateriaal wat we hebben moeten we wel. Maar ook vorig sei zoen deden we dat en alles liep vlot en ge makkelijk. Je moet dat niet als reden aanhalen om de mindere resultaten uit te leggen. Als ie dereen zijn werk doet in de ploeg, mag er ei genlijk geen probleem zijn". Jullie spelen voorin in een vrije rol? Erwin: "Vrije rol? Nee, je speelt misschien op papier zeer aanvallend maar minimum één van ons drie laat zich terugvallen. We hebben 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 15