zelf beschouw het als een weg die je af moet leggen. Ervaring opdoen, ook in slechte wed strijden. (Denkt na) Wij hebben toch bewezen dat we voor niemand bang moeten zijn, we hebben stunts uitgehaald, dat geeft een kick, sterkt het geloof in jezelf. Maar die lijn door trekken naar de competitie mag je blijkbaar niet. Europees en competitie, je kan het niet vergelijken". Waar ligt het verschil dan? Mark: "Ik denk dat we op Europese avon den verzorgder spelen, iets voorzichtiger. Als de tegenstander ons wegdrukt, komt er ruimte voor onze spitsen. Als we nu in de competitie het spel moeten maken, zit alles potdicht. Of je nu met drie of met vier aanvallers speelt, maakt dan geen verschil, er is geen ruimte. Alles staat stil, je kan als verdediger je bal niet kwijt. De tegenstan der sluit het af en we hebben niet echt de ploeg om te forceren". Ajax is nu niet een ploeg die echt voor het doel zal komen liggen en jullie willen ook voetballen. Jullie kiezen allebei voor de moeilijkste oplossing. Mark: "Als je kijkt naar de kwaliteiten die je in huis hebt -en dat zegt de trainer ook- moet je aanvallend voetbal spelen met deze groep. Wij spelen graag tegen een tegenstander die het spel maakt, die mee wil voetballen. De sterkste legt zijn wil op, drukt de ander naar achter en dan komen wij in ons spelletje om dat er ruimte is. Het mooiste spel is wat Ajax brengt, de tegenstander op eigen veld vast pinnen met 'forechecking' en dan maar pompen. Wij kunnen dat (nog) niet, powerplay is niet voor ons weggelegd, daar hebben we niet de spelers voor. Probeer je het dan toch, vallen er gaten en verzuip je. Loop je negentig minuten achter je man aan, wat enorm veel kracht vraagt. Je loopt je ka pot, maar komt steeds te laat". K.A.A.Gent heeft drie spitsen op papier, hoe functioneert dat? Mark: "Viscaal, Vander Linden en Vandenbergh hebben voorin geen vaste positie, een beetje een vrij rol. Soms spelen ze op één lijn, soms trekt er één meer te rug, het wisselt. Viscaal is het gevaarlijkst in de zestien meter, vandaar dat hij centraal m.i. het best tot zijn recht komt. Daarnaast hebben we nóg drie voetballende spitsen, allemaal een beetje het zelfde type: Balenga, Porte en Cooreman. Wat ont breekt is een echte stormer, een rommel aar, die met wat agressie iets kan forceren en ruimte creëert voor de anderen. Die zou goed in het systeem passen". Hoe komt Ajax hier voetballen? Mark: "Ze gaan proberen om met twee spitsen voorzichtig te starten, maar na een half uur vallen ze uit hun rol en spelen ze hun eigen spelletje, aanvallend omdat ze niet anders kunnen. Vraag me niet tegen wie ik zal spelen, dat zien we voor de wed strijd, wel. De trainer beslist. Bij Ajax lopen allemaal mooie voetballers, Mark Verkuijl in Ajax-shirt in de voorbereiding voor dit seizoen heb ben we ook tegen ze gespeeld en zijn er zelf vrij fors in gegaan. Dan schrikken ze toch. Wij draaiden toen niet en hebben onze voet gezet. Niet altijd mooi natuurlijk, maar soms de enige oplossing. Ach, je kan alles op papier zetten, die speelt op die, Ajax speelt taktisch zus en K.A.A.Gent zo, maar de realiteit is altijd anders dan je denkt. Kijk maar naar de vorige europese avonturen". De Amsterdammers zijn wel favoriet? Mark: "Zeker. Op papier hebben ze de be tere voetballers, een mooi geheel. En dat is ons voordeel. Tegen Lausanne was er geen uitgesproken favoriet, en het bleek onze moeilijkste tegenstander achteraf, ledereen dacht dat het een te pakken tegenstander was, terwijl elke volgende ronde zelfs de grootste optimisten hun twijfels hadden. Die druk om favoriet te zijn, daar moeten we aan wennen, dat moet je op het veld kunnen waarmaken. Ervaring opdoen om daar tegen bestand te zijn. Of je nu jong bent of niet, wedstrijdervaring is het enige wat telt. Bij Ajax heb ik twee jaar echt van alles meegemaakt. Ik heb daar de grootste progressie uit mijn carrière gemaakt. Als verdediger sta je daar onder grotere mentale druk omdat er heel aanvallend wordt gespeeld. Eén fout van jou kan je je kop kosten. Er staan er genoeg klaar om je plaats om te nemen. Er moest elke week gewonnen worden, zoals dat in België bij Anderlecht het geval is". Hoe is het om als mandekker tegen Belgische spitsen te spelen? Mark: "Er zijn er hele goede bij, maar echte Belgen zijn er niet zo veel. Degrijse is de enige en die speelt meer op het middenveld. (Lacht) O Ja, Oliveira is ook Belg geworden, da's waar. Vreemd, Nederland heeft goede spit sen, ook die in België spelen: Van Vossen, Eyckelkamp, Viscaal, Vos, Booy. België heeft internationaal alleen Erwin Vandenbergh ge had. Gek, eigenlijk, Nederlanders zie je in heel Europa spelen; vaak zijn het wel aanvallers die geëxporteerd worden, verdedigers veel min der. Misschien maakt mij dat zo speciaal (Schaterlach)". Als het minder gaat, is er dan extra mentale begeleiding? Mark: "Alleen de trainer spreekt daar met ons over. Maar ik vind het eigenlijk te laat als je alleen maar met elkaar praat als het eens wat minder gaat. Het beste is na elke wedstrijd te bekijken wat er fout en ook goed is gegaan. Door te praten kan je een heleboel dingen rechtzetten. In de voetballerij wordt er veel te weinig gespro ken, iedereen leeft in zijn eigen wereldje. Maar je moet met elkaar presteren. Komt er druk op de ketel klapt iedereen dicht. Da's overal hoor, maar m.i. niet goed". Heb je nu ook revanchegevoelens ten opzichte van je oude club? Mark enthousiast: "Jaaaaa, natuurlijk! Ik wil een fantastische partij spelen tegen Ajax. Het beslissende doelpunt in Amster dam, dat is een droom, dan ga ik uit de bol. Heerlijk lijkt me dat. Ach, het wordt zo of zo een spannende wedstrijd voor mij. (Realistischer) We moeten gewoon goed voetbal brengen, laten zien wat we waard zijn. Als we dan winnen is het schitterend. Als we maar niet heel ver onder ons niveau blijft hangen, dan krijg je weer die opmer kingen dat K.A.A.Gent toch niets voorstelt. Nee, een leuke pot voetbal van twee clubs die echt willen voetballen". P.P.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 13