J AJAX- 17 NË R 14 De naam '17 Nëntori Tirana' die op 8 juli 1970 in Genève uit de champag- nekoeler kwam als eerste te genstander van Ajax bij de te rugkeer temid den der lands kampioenen, veroorzaakte in Nederland hoofdzakelijk vragende blik ken. Van het Al banese voetbal was immers weinig meer be kend dan dat het plaatsvond op harde zand vlakten met hys terische menig ten, en dat het hoofdzakelijk gebaseerd was op werklust en als zodanig moeilijk te bevechten. Ajax- trainer Michels vatte zijn onwetendheid samen met de klassieker 'misschien spelen ze daar wel met negen mid- voors'. Dat bleek wel mee te vallen, zo werd hem verzekerd door collega-trai ners van clubs die recentelijk in Albanië hadden gespeeld, maar dat was dan ook alles. De eerste verbazing volgde toen Ajax te horen kreeg dat men Albanië niet in zou mogen met snorren of met haar dat meer dan drie centimeter lang was. Dat laatste was een heikel punt, aangezien een beetje vent in 1970 het haar min stens tot op de kraag had hangen, liefst nog een eindje daar overheen. De Aja- cieden waren daarop geen uitzondering, maar voorzitter Van Praag lachte de eis weg en stelde voor bij de UEFA te rade te gaan, die de Albanezen ongetwijfeld uit het toernooi zou verwijderen. De Al banese autoriteiten kozen eieren voor hun geld en zo vertrok Ajax met een ge zelschap van zestig man naar het mys terieuze bergstaatje aan de Adriatische Zee, waar de bevolking de langharige Amsterdammers vriendelijk ontving in het Dajti Hotel. 17 november Shtemtire Nëntori (genoemd naar 17 November, de datum waarop de parti zanen in 1944 de Duitse bezetters Tira na uitsloegen) bleek voetbaltechnisch hinder te ondervinden van het politieke Ajax heeft het tweede doelpunt tegen Nëntori Tirana gescoord in het Olympisch Sta dion. Swart is de maker en de Ajacied op de voorgrond is Dick van Dijk. De wedstrijd is beslist en trainer Michels hoeft niet "in garen en band". en economische isolement waarin hun land zich al zo lang bevond. Topscorer Kazanxhi mocht alvast niet meedoen van de scheidsrechter, aangezien de noppen van zijn enige paar voetbal schoenen bleken te zijn bijgevijld. Een bestuurslid ging op zoek naar nieuwe noppen, zodat het troetelkind van Tirana in de tweede helft alsnog zou kunnen spelen. Ajax hield de geblesseerde Cruijff langs de kant. Zoals min of meer verwacht legde Nën tori een merkwaardig soort holderdebol- der-voetbal op de grasmat, dat aanvan kelijk enkele kleine kansjes opleverde. Daarop nam Ajax het middenveld in be zit en counterde bekwaam. Na 19 minu ten stuurde Keizer Wim Suurbier op avontuur. Met een wanhopige Tiraniër in de nek passeerde hij de uitkomende doelman Konomi met een beheerste schuiver: 0-1Nëntori kreeg kort voor rust zowaar een goede kans via Ceca, die Stuy echter op zijn weg vond. Na de rust was Ajax en bloc opgedrongen toen Suurbier onverwacht van dertig meter in de hoek schoot: 0-2, en dat was feitelijk de beslissing. Toch zou Ajax zich in de slotfase nog vergalloperen. Twee minu ten na het Ajax-doelpunt liet Stuy, aan gevallen doorZhegov, een hoge voorzet uit de handen glippen, waarop Kazanxhi struikelend de bal over de Amsterdamse doellijn werkte. Nadat Dick van Dijk nog op de lat had gekopt, werd het hooghar tig tikkende Ajax vijf minuten voor tijd af gestraft toen na een combinatie over links via Ka zanxhi en Zheg- ov, Ceco de Al banese gelijkmaker scoorde. Halver wege de tweede helft was er nog wat hilariteit ge weest, toen trai ner Muslin Alia niet bleekte we ten dat er maar twee keer gewis seld mocht wor den en een derde invaller binnen de lijnen wilde stu ren. "In garen en band" Na de terugkeer (vertraagd door problemen tus sen persfotogra fen en de Albane se geheime dienst) merkte Michels op dat als ze nu de tweede ronde niet zou den halen, hij en zijn ploeg 'in garen en band' zouden gaan. 32.000 toeschou wers konden concluderen dat dat niet direct nodig was, maar dat Ajax nog weinig reden had om internationaal met de borst vooruit te lopen. Als verzach tende omstandigheid gold, dat Cruijff nog steeds niet inzetbaar was en Keizer met koorts voetbalde. Al met al werd het een stomvervelende avond op die der tigste september. Na acht minuten leek het nog heel wat, toen Neeskens Swart aanspeelde, die "Tricky-Dickie" Van Dijk bereikte. Diens schot werd geblokkeerd, maar Keizer was sneller bij de bal dan linksback Kasmi: 1-0. Nëntori reageerde nauwelijks en bleef hardnekkig verdedi gen. Voor Ajax was er geen doorkomen aan. Pas ver in de tweede helft viel er weer te juichen toen Suurendonk en Swart een één-tweetje opzetten waaruit de laatste de stand op 2-0 bracht. Ver der bleef 17 Nëntori dapper overeind. Ook in deze return bleek hoe armlastig de Albanese kampioensclub was. Het had Ajax gevraagd of in voorkomende gevallen verzorger Salo Muller even een pleistertje wilde plakken. Die had geen bezwaar, en zo behandelde Salo de ge blesseerde Frashri aan een gekwetste kaak. Voor Albanië was het Europese avontuur met ere geëindigd, voor Ne derland ging het nu pas echt beginnen. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 15