A J AX-FC GRONINGEN Veertien dagen geleden wreven vijftig duizend Ajax-supporters zich in het Olympisch Stadion in de handen na de 1 -0 overwinning op PSV. Ajax had de competitie spannend en zichzelf in de race gehouden. Blijdschap en opge wektheid heerste er ook in de buurt van de Ajax-kleedkamer. Begrijpelijk want winst op je naaste rivaal moet naar be horen gevierd worden. Maar toen al merkte een enkeling op dat zeven dagen later RKC wachtte. RKC, een club waar van de simpelheid van de naam nu niet meteen de rillingen over je rug doet lo pen. De geschiedenis die wil dat Ajax het in Waalwijk zelden makkelijk heeft, herhaalde zich echter en na een riant ogende 2-0 voorsprong bij rust keerde Ajax toch met slechts een enkel puntje terug in Mokum. Een hard gelag. Beide Ajax-benen staan weer op de koude grond. Zand tussen radertjes Anders dan bij RKC kan de naam van Ajax' volgende tegenstander, FC Gro ningen, niemand misleiden. De Gronin gers horen al jaren tot de clubs die mee dingen naar een UEFA Cup-plaats en het vorig seizoen kroonden de groen- witten zich zelfs de kampioenen van de subtop. De derde plaats in de eindrang schikking was een hoogtepunt in de ge schiedenis van de club en vol verwach ting werd er naar de Europese esca pades uitgekeken. Bittere teleurstelling werd het deel van Hans Westerhofs ploeg. FC Groningen verkeek en verslik te zich in Rot Weiss Erfurt op een manier waarbij vergeleken het puntverlies van Ajax tegen RKC kinderspel is. Ook in de competitie zat er zand tussen de radertjes, het voorwiel liep aan en de versnelling was stuk. Gevolg: puntver lies dat FC Groningen ver naar achteren wierp. Inmiddels is het ergste leed gele den. In de laatste maanden sloop FC Groningen terug naar een plek in de luw te van de top-vijf. Uiteraard met het sno de voornemen van daaruit in de laatste fase van de competitie toe te slaan. Het afgelopen weekend kwamen de gasten van hedenmiddag niet in aktie. De thuisbeurt tegen Sparta werd door de vorst verijdeld zodat FC Groningen nu in vergelijking met Ajax acht punten minder maar ook twee wedstrijden min der heeft. De wedstrijd tegen Sparta had FC Gro ningen overigens graag benut om de ne derlaag tegen FC Twente (een knauw van 4-1) te doen vergeten. Nu krijgt Ajax de gramschap over die pit tige nederlaag over zich heen. De Amsterdammers zijn dus gewaar schuwd. Zo dat nodig is want FC Gro ningen is ALTIJD een lastige klant. Uit, in Groningen, maar ook hier, in De Meer. Bont gezelschap Nemen we de opstelling van FC Gronin gen in haar laatste wedstrijd in ogen schouw dan Zien we Patrick Lodewijks het keeperswerk verrichten. Dat doet hij met groeiend zelfbewustzijn en met toe- komstperspektief. In de verdedigende linie treffen we een bont gezelschap. Grafton Holband en Claus Boekweg zijn de meest pure ver dedigers, de mannen die zich vooral met de mandekking bemoeien. Op de linker kant ontmoeten we ex-Ajacied Uli Wils on, een voetballer van meer dan gemid deld niveau en een innemend karakter) die makkelijk van verdediging naar aan val omschakelt. Het slot op de deur is van Russische makelij. Tot veler verrassing trok FC Groningen aan het begin van dit seizoen de international Andrei Zygmantovitsj die de laatste weken als libero optreedt. Die positie is "taalgevoelig", waarmee gezegd wil worden dat het geven van leiding een belangrijk aspect is. Het Ne derlands van Zygmantovitsj is echter nog niet van die kwaliteit dat dat vlekke loos gaat. De wedstrijd tegen Ajax is ook op dat gebied een belangrijke test wat betreft de waarde van de man van Minsk. Stille spelmaker Op het middenveld is Edwin Olde Rieke- rink de stille maar uitermate waardevolle Nog even en het pleit wordt beslecht... Stefan Pettersson legt de bal op de stip in de wedstrijd Ajax - PSV. Even later zal het net achter PSV-doelman Hans van Breukelen bollen en heeft Pettersson Ajax naar 1 -0 geschoten. Volgend weekend komen Ajax en PSV opnieuw tegen elkaar uit in het Olympisch Sta dion. Bij die gelegenheid gaat het om een plaats in de kwartfinale van het Be kertoernooi. Foto: Louis van de Vuurst spelmaker. Het is waar, de ex-Spartaan is een favoriet van ondergetekende, maar niemand kan er omheen dat hij jaar-in, jaar-uit zijn waarde bewijst: tac tisch sterk, mooie lange bal, oog voor de "steekpass" en een venijnig schot. Niet weg te denken van het Groningse middenveld is de dravende schutter Jos Roossien (op links) en wat opmerkelijker is de nummer 6, Mart van Duren, de man met oog voor een goedzittend kap sel en vroeger aktief als pure aanvaller. Aan het front vinden we het trio Harris Huizingh, Hennie Meijer (welkom terug in De Meer, Hennie) en het Macedoni sche wonderkind enfant terrible Milko Djurovski. Ook voor Djurovski's onberekenbare en kwalitatief hoogstaande akties zullen er vanmiddag veel mensen naar De Meer zijn gekomen. Maar vooral natuurlijk voor Ajax, dat zich moet herpakken na de pijnlijke glijpartij tegen RKC. BenTornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 5