^VROPA CUP-HimRW AJAX - ARSENAL 19 De club die moest trachten Ajax uit de fi nale van het toernooi om de Jaarbeurs- stedenbekerte houden, wist zich verze kerd van een flinke populariteit in Amsterdam: Arsenal had in de jaren der tig een goede reputatie opgebouwd met mooi spel, en Ajax-doelman Gerrit Kei zer had nog eens een blauwe maandag het doel van de Londenaren verdedigd. In Engeland zelf bleef de confrontatie tussen Ajax en Arsenal in de schaduw van de Cupfinal die zou plaatsvinden op de zaterdag na de slag op Highbury, dat maar half gevuld was op woensdag 8 april 1970. Ajax was 's maandags avonds naar de musical 'Promises, Pro mises' wezen kijken en had 's zondags, om het speelveld te sparen, getraind in Hyde Park, alwaar de parkwachter was omgekocht met een tribunekaartje en een Ajax-speldje. Drasland Het veld op Highbury was na enkele da gen regen in een drasland veranderd, waarop Ajax slechter uit de voeten kon dan de Britten. Ajax maakte de fout het succes teveel over de grond te zoeken, waar Cruijff zich nauwelijks kansen wist te scheppen, en Swart en Keizer kans loos waren tegen McNab en Storey. Zo kon Arsenal al na een kwartier de leiding nemen, toen de langharige Charlie Ge orge een hard schot inzond dat nog even werd beroerd door John Radford (doorzijn huwelijk met een handbalster van Blauw-Wit een klein beetje 'van ons'). Bals greep mis en Arsenal leidde. Ajax koos op het zware veld voor con solideren, om dan in Amsterdam het surplus aan voetbaltalent de doorslag te laten geven. Kort voor rust leek het zelfs nog gelijk te komen, toen Keizer Cruijff wegstuurde, die twee man passeerde, maar zijn schot in de modder zag smo ren, waarna aanvoerder McLintock op de lijn kon redden. In de tweede helft was Keizer (kniebles sure) vervangen door Suurendonk. Ajax leek met een krappe nederlaag het ein de te zullen halen, maar liet zich in de slotfase nog verrassen. Met nog tien mi nuten plaatste McLintock een voorzet over de gehele Ajax-verdediging naar de vrijstaande Sammels, die inschoot. Bals redde knap, maar kon niet verhinderen dat Sammels in tweede instantie alsnog scoorde. Vijf minuten voortijd probeer de Swart met een omhaal de bal voor George Graham (tegenwoordig Arsenals manager) weg te halen. Die struikelde over het been van de Amsterdammer, waarna de Westduitse bureaucraat Tschenscher naar de stip wees en Geor ge via de vingertoppen van Bals raak- schoot. Uitgeschakeld... Een achterstand van drie doelpunten zou, zo wist heel Ajax, ongetwijfeld te veel zijn om in Amsterdam recht te zet ten. Van de 50.000 mensen die een kaartje hadden gekocht, bleven er tien duizend thuis om Feyenoord-Legia op TV te bekijken. Ze zouden helaas gelijk krijgen. Met Gerrie Mühren als vijfde aanvaller werkte Ajax zich te pletter, maar het stuitte op de muur van verde digers, die een simpele weg-is-weg-me- thode hanteerde, en in laatste instantie op doelman Bob Wilson (thans sport - commentator bij de BBC). Na een dik kwartier leek het even te zullen lukken, toen Keizer tegen Wilson aanschoot en De "squad" van Arsenal die Ajax uit de fi nale van het Jaarbeursstedentoernooi in 1970 hield. De Gunners, die in 1970 ook de Engelse Cup-final wonnen, staan als volgt opgesteld: staand van links naar rechts trainer Wright, Bob McNab, Peter Storey, Peter Simpson, Geoff Barnett, Bob Wilson, John Roberts, Ray Kenne dy, Peter Marinello en trainer Don Howe. Zittend: Charlie George, John Radford, George Armstrong, Jon Sammels, Frank McLintock, manager Bertie Mee, Pat Ri ce, Eddie Kelly, George Graham en Sammy Nelson. Mühren met een harde schuiver raak schoot. Die stand bleef tot de rust onge wijzigd, mede doordat een overtreding van Wilson op Cruijff geen penalty ople verde. In de tweede helft zette Ajax het hopeloze werk voort. Met lange trappen naar Keizer en Van Dijk werden eerlijke pogingen ondernomen, maar Arsenal beheerste de situatie, ook toen Hulshoff in de slotfase als aanvaller nummer zes in het zestienmetergebied verscheen. Ajax ontsnapte aan de gelijkmaker toen de 19-jarige Kelly van afstand inschoot, Bals de bal van de borst liet stuiten en Charlie George voor een leeg doel mis te. Het was het laatste wapenfeit in de wedstrijd; Arsenal liet zich verder niet meer verrassen en kon zich op de finale gaan richten tegen Anderlecht, dat In- ternazionale na een 0-1 nederlaag ver- rassend wipte door in het San Siro-sta- dion met 0-2 te winnen door twee doelpunten van Pummy Bergholtz. Na een 3-1 overwinning gingen de Belgen in Londen onderuit toen Arsenal deed wat Ajax had verzuimd: met 3-0 winnen. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1992 | | pagina 20